Владика Василь Філевич

Єпарх Саскатунський

13 січня 1918 року в м. Стрий (провінція Альберта, Канада).

12 квітня 1942 року із рук Преосвященного владики Василя Ладики, Апостольського екзарха Канади.

27 лютого 1984 року в соборі Святого Архистратига Михаїла у м. Торонто (Канада).

Помер

20 квітня 2006 року у м. Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада).

Дитинство і родина

Василь Філевич народився 13 січня 1918 року в місцевості Стрий (провінція Альберта, Канада). Був одним із дев’яти дітей подружжя Омеляна і Анни Філевич, із роду Пелех. Батьки прибули до Канади на початку ХХ ст. й поселилися біля м. Едмонтону.

Після завершення середньої школи Василь закінчив богословські студії в духовній семінарії святого Йосифа в м. Едмонтоні. 12 квітня 1942 року в м. Мондер (провінція Альберта, Канада) отримав священиче рукоположення з рук єпископа Василя Ладики, ЧСВВ, Апостольського екзарха Канади. Будучи священиком, о. Василь у довірених йому парафіях не лише поширював Боже Слово, а й проводив національно-просвітницьку діяльність серед місцевого населення. При парафіях завжди закладав суботні школи, в яких проводив навчання української мови й історії.

Після першого року пастирської праці сотрудником у м. Дофін (провінція Манітоба, Канада) о. Василь Філевич у 1943 році був призначений парохом церкви Преображення Господнього в м. Кітченері (провінція Онтаріо, Канада), а відтак Правлячий Архиєрей владика Ісидор Борецький іменував його головою Місіонерського Товариства Торонтонської єпархії і рівночасно парохом церкви свв. Кирила і Методія в Сент-Катарінс (провінція Онтаріо, Канада). З 1951 року виконував обов’язки канцлера Торонтської єпархії. Впродовж 1951–1978 років о. Василь став ректором катедрального собору святого Йосафата в Торонто. Іменований настоятелем катедрального собору, він розгорнув широку діяльність, яка завершилася створенням першої цілоденної української школи в м. Торонто в 1961 році, яку включили в систему шкіл того міста. Окрім цього, під час його адміністрації у 1953 році при соборі збудували парафіяльну резиденцію, а в 1964 році провели ремонт собору.

Опісля, у 1959 році Папа Іван ХХІІІ надав о. Василю Філевичу сан монсеньйора. В 1962 році владика Ісидор назначив о. Василя генеральним вікарієм єпархії та дав йому повне адміністративне управління єпархією, під час свого перебування та участі в Другому Ватиканському Соборі. Коли в наступному році вогонь знищив катедру св. Йосафата, о. Василь Філевич зайнявся відновою катедри. У 1969 році Патріарх Йосиф відвідав відбудовану катедру в м. Торонто і при цій нагоді надав право о. Василю Філевичу носити мітру, підвищивши його до сану митрофорного протоієрея.

В 1978 році митрофорний протоієрей Василь Філевич був за власним бажанням переведений на парафію до м. Тандер Бей (провінція Онтаріо, Канада), де став настоятелем церкви Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, відповідаючи одночасно за місійну працю в недалекій околиці. Це служіння отець здійснював до 1983 року.

20 грудня 1983 року Апостольський нунцій проголосив рішення Папи Івана Павла II призначити єпископом Саскатунським митрофорного протоієрея Василя Філевича, згідно з вибором Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви. Архиєрейська хіротонія відбулася 27 лютого 1984 року в соборі Святого Архистратига Михаїла в м. Торонто. Головним святителем став митрополит Вінніпезький Максим Германюк, а співсвятителями — єпископи Ісидор Борецький, єпарх Торонтський, і Ніл Саварин, єпарх Едмонтонський. 4 березня 1984 року його урочисто ввели на єпископський престол у храмі святого Юрія в м. Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада).

Під час свого єпископського служіння як єпарх Саскатунський владика Василь запровадив дияконську програму в єпархії, активно співпрацював з католицьким харизматичним рухом і служив капеланом дому св. Йосифа в 2002–2003 роках, де мав щоденні прогулянки, насолоджувався грою в гольф і святковими подорожами, перебував у контакті з багатьма своїми друзями та сім’єю.

6 листопада 1995 року Папа Іван Павло II прийняв зречення єпископа Василя у зв’язку з досягненням пенсійного віку.

Помер Преосвященний владика Василь Філевич, єпарх Саскатунський, у м. Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада) 20 квітня 2006 року.

Похоронні богослужіння пройшли 26 квітня 2006 року, з Божественною Літургією, яку 27 квітня очолив митрополит Лаврентій Гуцуляк в Українському католицькому соборі Святого Юрія в м. Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада). Поховання відбулося на кладовищі Woodlawn, у секції українського католицького духовенства. Серед священнослужителів були всі українські католицькі єпископи Канади, в тому числі митрополит Михаїл Бздель (емерит) і п’ять римо-католицьких єпископів, 32 католицьких священиків, у тому числі чотири з латинського обряду, і двох священиків, що представляли православну громаду.