Владика Степан Сус на саміті Світового конгресу українців: Завдання Церкви — допомогти українцям зберегти власну ідентичність

15 квітня 2024

У залах парламенту Румунії у Бухаресті з 12 по 15 квітня відбувається саміт Світового конгресу українців (СКУ), на якому Українську Греко-Католицьку Церкву представив очільник Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус.

Саміт розпочався молитвою за Україну, яку очолив владика Степан, та хвилиною мовчання, якою вшанували полеглих захисників. Про це повідомляє Пасторально-міграційний відділ УГКЦ та пресслужба Світового конгресу українців.

З вітальним словом виступили президент СКУ Павло Ґрод, Віцепрезидент СКУ в регіоні Східної Європи Микола-Мирослав Петрецький, Державний радник — Канцелярія Прем’єр-міністра Віктор Опаскі, Міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску, радник міністра національної оборони Румунії Габрієл Ангел, посол України в Румунії Ігор Прокопчук, посол Канади в Румунії Гевін Бучан, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України з питань світового українства Мар’яна Беца.

«Нині існує багато викликів і ми мусимо думати, як організувати життя — обʼєднати новий український світ довкола України. Наше головне завдання — аби українці, які вимушено виїхали, змогли потрапити в українське середовище й український світ закордоном», — сказав Президент СКУ Павло Ґрод.

У свою чергу, владика Степан Сус побажав учасникам його успішного проведення, «щоби разом допомагати перемогти ворога, допомагати українцям, які постраждали від війни, і допомагати тим, хто перебуває далеко від рідного дому, оскільки були змушені втекти від війни».

Захід відбувся в будівлі румунського Парламенту й обʼєднав понад 200 очільників та представників українських громад із 55 країн і 5 континентів світу.

Мета зустрічі — обговорити основні пріоритети, домовитися про стратегічні відповіді СКУ на історичні виклики, які стоять перед Україною та світовим українством.

Під час виступу на дискусійній панелі «Єдність та сила українських громад — запорука до спільного успіху» владика Степан заявив, що для багатьох людей війна стала моментом навернення, інколи навіть до українства.

Він зауважив, що багато українців, які виїхали внаслідок війни до різних країн, почали вчити українську мову, ходити до української церкви, записали дітей до українських шкіл і організацій.

«Вони переосмислили, переглянули, що значить бути українцем. Це — повернення до власної ідентичності. Тут сидять українці, які народилися в Канаді, США, інших країнах, але це не перешкодило їм зберегти власну ідентичність. Так, вони громадяни Канади, США, але передусім вони українці, люди, які знають своє коріння, свої цінності. І завдання Церкви — допомогти зберегти цю ідентичність, — наголосив владика Степан. — У багатьох країнах Церква стала першою спільнотою українців. При Церкві сформувалися вже світські громадські організації. Церква — місце зустрічі для українців. І важливо не загубити, не втратити тих людей, щоби вони бачили, що не самі, що нас багато, що ми є потужною рушійною силою. Наше завдання — будувати наші громади — як церковні, так і світські — у тих країнах, де з різних причин опинилися і мешкають українці, і робити все, щоби зберегти нашу ідентичність».