Владика Петро Стасюк про послання Синоду Єпископів УГКЦ 2018 року «Боже Слово і катехизація»

3 липня 2019

12 грудня 2018 року наш Патріарх Святослав видав документ під назвою «Боже слово і катехизація». Це, власне, пастирський лист нашого Синоду, який був написаний під час його засідань 2018 року у Львові (Україна).

Цей документ для мене особисто має особливе значення.

Це останній лист, над яким я працював на посаді голови Патріаршої катехитичної комісії. Я займав цю посаду 25 років.

Незважаючи на емоційні настрої документа, я дійсно вважаю, що цей лист є одним з кращих документів, які наші Синоди склали. Це дуже важливо. Це дає нашій Церкві план, яким необхідно слідувати в наступні роки. Він говорить про деякі фундаментальні істини того, як ми будемо виховувати майбутні покоління наших вірних. Я щиро сподіваюся, що ви прочитаєте і вчитаєтеся в це послання.

Наш Патріарх у листі нагадує нам, що передача нашої віри — це не просто питання підготовки наших дітей до їх Першої Сповіді і урочистого Святого Причастя. Це швидше «постійне і постійне» зростання у вірі в процесі, який триває від народження до смерті. Це починається з читання і розуміння Слова Божого. Синод говорить нам, що вся Церква відповідає за християнське формування своїх вірних. Це не тільки катехити або священник, але і вся Церква, яка в першу чергу бачиться на місцевому парафіяльному рівні.

Важливо розуміти, що родина — це «Церква», маленька церква, в якій виховується дитина. Це перш за все батьки, які є першими вчителями віри. Це вчення не є лише справа слів, але, що важливіше, це приклад їхньої віри, яка передається їхнім дітям. Це відбувається, зокрема, спільною молитвою.

Нам нагадують, що ми повинні вивчати мову віри. Знову ж таки, наш Патріарх каже нам, що Біблія і Катехизм повинні бути в кожному українському католицькому домі. «Христос — наша Пасха» є офіційним катехизисом і ресурсом нашої Церкви.

Священник, від імені єпископа, відіграє провідну роль в нагляді за якістю катехизації у своїй парафії. Священник гарантує, що кожен знайде парафію як місце, де кожен член має «зустріч з Живим Христом».

Катехитам нагадують, що вони мають «покликання» в ім’я всієї церковної спільноти. Вони повинні бути належним чином освідчені і є, за визначенням, людьми молитви і свідками своєї любові до Христа.

Лист завершується молитвою, щоб вся церковна громада пам’ятала про те, що кожна дитина, кожен парафіянин, навчається і зростає в християнській атмосфері, яка знаходиться в живій парафії. Парафія та її керівництво створюють середовище, в якому підтримується Слово Боже, освіта та служіння іншим.

† Петро Стасюк,
єпарх Української Греко-Католицької Церкви у
Австралії, Новий Зеландії та Океанії

Ознайомитися із цим посланням Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви 2018 року можна тут.