Владика Іван Бура

Єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії

12 червня 1944 року у Вегелебені (Німеччина).

14 лютого 1971 року із рук Преосвященного Амвросія Сенишина, архиєпископа і митрополита Філадельфійського.

21 лютого 2006 року в Українському католицькому соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Філадельфії (США).

Помер

17 січня 2023 року у м. Вашингтоні (округ Колумбія, США).

Дитинство та освіта

Іван Бура народився 12 червня 1944 року у Вегелебені (Німеччина), в родині Григорія та Марії Бурів. Його батьки були втікачами з України, які подібно до сотень тисяч своїх співвітчизників опинилися між двома кривавими режимами – нацистським і совєтським. Під час Другої світової війни вони були змушені покинути свою землю. Таким чином, дитинство владики Івана було позначене розрухою і постійною зміною місця проживання. І все ж, усе своє життя він був спокійною особою. У 1950 році його сім'я переїхала до США і поселилася в містечку Джерсі (штат Нью-Джерсі, США).

Емігрувавши до США, члени родини стали парафіянами української католицької церкви Святих Петра й Павла в м. Джерсі. Після закінчення початкової середньої школи, у 1959 році Іван вступив до Малої семінарії Святого Василія у Стемфорді. Упродовж 1965–1970 років вивчав богослов’я у Вашингтоні в Українській католицькій семінарії Святого Йосафата та Католицькому університеті Америки, де отримав ступені бакалавра гуманітарних наук та бакалавра богослов’я.

Висвячений на священника 14 лютого 1971 року митрополитом Амвросієм Сенишиним в катедральному храмі Непорочного Зачаття у Філадельфії. Служив у цьому храмі впродовж 1971 року. З 1971 до 1972 викладав релігію в Малій семінарії Святого Василія у Стемфорді, а з 1972 до 1975 року — українську мову. Був також віце-ректором цього навчального закладу.

Інші душпастирські призначення:

1975–1976 — адміністратор церкви Святого Йосафата у Трентоні (штат Нью-Джерсі, США),

1976–1980 — адміністратор церкви Святого Миколая в Маханої (і в 1983 році) (штат Пенсильванія, США),

1976–1987 — адміністратор церкви Святого Михаїла в Шенандоа (штат Пенсильванія, США).

Саме у той час, коли владика Іван служив парохом церкви в Шенандоа, першій українській католицькій церкві в Сполучених Штатах Америки, у Великодній понеділок 7 квітня 1980 року історична церква та прилегле до неї приходство були повністю знищені пожежею. Ще молодий у той час священник, владика Іван провадив парафію крізь трагедію і відбудову храму. 27 листопада 1983 року відбулося благословення відбудованої церкви і відслужена Божественна Літургія.

Упродовж 1987–1997 років обіймав посаду ректора Української католицької семінарії Святого Йосафата в Вашингтоні.

З 1997 до 2002 року був парохом церкви Святого Духа у Честері (штат Пенсильванія, США) і церкви Святого Миколая в Міллвіллі (штат Нью-Джерсі, США).

У 2001 році призначений парохом церкви Святого Миколая в Вільмінгтоні (штат Делавер, США).

12 червня 1991 року Святіший Отець Іван Павло ІІ іменував його своїм Капеланом.

3 січня 2006 року Конгрегація для Східних Церков Апостольської Столиці повідомила, що Святіший Отець Бенедикт XVI поблагословив рішення Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви і призначив монсеньйора Івана Буру єпископом-помічником митрополита Філадельфійського для українців. Архиєрейська хіротонія преосвященного владики Івана відбулася 21 лютого 2006 року в українському католицькому соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії (США). Головним святителем був Блаженніший Любомир Гузар, а співсвятителями — архиєпископ Стефан Сорока, митрополит Філадельфійський, та владика Михаїл Кучмяк, єпископ-емерит.

29 липня 2009 року Святіший Отець Венедикт XVI, Папа Римський, прийняв зречення владики Роберта Михаїла Москаля, правлячого єпископа єпархії Святого Йосафата для українців-католиків у м. Парма, і призначив владику Івана Апостольським адміністратором вакантного престолу Пармської єпархії (штат Огайо, США). Своє служіння владика Іван Бура здійснював до 2014 року, а саме до введення на престол Пармської єпархії Святого Йосафата нового правлячого архиєрея владику Богдана Данила.

2015 року владика Іван був призначений митрополитом Стефаном Сорокою з Філадельфійської архиєпархії спеціальним послом Української Католицької Церкви в Вашингтоні.

15 листопада 2019 року у Ватикані повідомлено про те, що Святіший Отець Папа Франциск прийняв зречення з уряду єпископа-помічника Філадельфійської архиєпархії УГКЦ в США, подане владикою Іваном Бурою в зв’язку з досягненням граничного віку.

Владика Борис Ґудзяк, архиєпископ Української католицької архиєпархії Філадельфії та митрополит для українців католиків у Сполучених Штатах Америки зазначив, що «єпископ Іван є доброю і великодушною людиною, він служив Богові, Церкві і спільноті з посвятою як священик та єпископ. Впродовж життя, яке почалося у великій небезпеці та труднощах, він завжди залишався вірним. В мої перші місяці служіння, — говорить архиєпископ, — єпископ Іван дуже допоміг мені у зрозумінні пасторальної історії та сучасних проблем, що стоять перед архиєпархією. Сьогодні я разом з єпископом-помічником Андрієм Рабієм, нашим духовенством, монашеством та вірними молимося, щоб Господь дарував владиці Іванові міцне здоров’я та довголіття на відпочинку, у цьому новому розділі його життя».

Після зречення владика Іван Бура продовжив мешкати у семінарії Святого Йосафата в м. Вашингтоні під опікою отця-ректора Роберта Гітченса.

17 січня 2023 року на 79-му році життя, 52-му році священства і 17-му році єпископства, прийнявши Найсвятіші Тайни у лікарні м. Вашингтона упокоївся в Господі владика Іван Бура, вислужений єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії.

Похоронні богослужіння відбулися 23-24 січня 2023 року в соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії. Головним служителем став архиєпископ і митрополит Борис Ґудзяк. Похований владика Іван Бура на цвинтарі Святого Андрія в Баунд-Брук (штат Нью-Джерсі, США).