Вітальна промова владики Блейза Купіча, представника Американської єпископської конференції

8 вересня 2014

ВІТАЛЬНА ПРОМОВА

владики Блейза Купіча, єпископа Спокена (США),

представника Американської єпископської конференції

Ваше Блаженство!
Дорогі співбрати в єпископському служінні!

Від імені Американської Єпископської Конференції, зокрема Президента Конференції Архиєпископа Джозефа Курца, вітаю вас з нагоди синодальної зустрічі. Дякую за запрошення приєднатися до вас і можливість виголосити цю вітальну промову.

Моя присутність тут є відповіддю на візит Блаженнішого Святослава (Шевчука) на нашу щорічну Конференцію в Балтіморі і його пам’ятну промову, виголошену 14 листопада 2011 року. Пригадую собі тишу та зосередженість, що панували в залі, коли він говорив від імені всіх вас про захопливе свідчення глибокої віри, що живе в серцях вашого благочестивого народу. Він ознаменував Церкву в Україні як таку, що «переживає період відродження та воскресіння… і яка благословенна багатьма покликаннями».

Глава УГКЦ також відзначив, що, хоча Церква переживає це відродження, проте країна «переходить через величезні соціальні та економічні зміни… позначені недовір’ям до уряду і соціальних та політичних інституцій».

Відвідуючи ваші єпархії та парафії, я мав можливість особисто побачити динамічність і життєдайність Української Греко-Католицької Церкви, те «відродження та воскресіння», яке описав Блаженніший Святослав. Тому переказую вам велике захоплення з боку єпископів США. У вас є всі підстави пишатися прогресом, якого ви досягли.

Проте ми також знаємо, що відтоді ситуація у вашій країні змінилася, з’явилися нові виклики, пов’язані з тим, що певні сили ставлять під загрозу починання вашої Батьківщини і оновлене переживання віри. Сподіваюся, що ви сприймете мій сьогоднішній візит як вияв солідарності з боку нашої Конференції і виразне підтвердження нашої єдності як наступників апостолів. Святіший Отець Франциск висловив ті самі почуття, коли привітав Україну з Днем Незалежності в неділю, 24 серпня, під час молитви «Ангел Господній», відзначивши, що його думки і молитви линуть «до всіх її синів і дочок, до їхніх прагнень миру та спокою, яким загрожують напруження й конфлікт, що не подає ознак зменшення, викликаючи багато страждань серед цивільного населення».

Світ і Церква повинні цінувати й підтримувати свободу й права, що ви зберегли протягом чверті століття. Український народ, особливо миряни, священики та богопосвячені особи Католицької Церкви занадто довго змушені були йти дорогою страждань і мук, зазнаючи брутальної тиранії та поневолення. Можете бути певними, що Церква в Сполучених Штатах Америки завжди вас підтримуватиме, щоб вам більше не довелося пройти тою самою дорогою.

На завершення хочу відзначити, як це чудово, що навіть у цей час невизначеності та постійної загрози свободі ви залишаєтеся спокійними і незворушними та свідчите Євангеліє Ісуса Христа, який вчив нас любити тих, хто переслідує нас, і уповати на Боже Провидіння тоді, коли нас оточили ті, що бажають нам зла. Спасибі за це свідчення, якого так гостро потребує сучасний світ. Дякую за цю можливість звернутися до вас як до братів у Господі і відновити в такий особистий спосіб узи, що нас єднають. Дозвольте мені завершити свій виступ, взиваючи до Пресвятої Богородиці, свято Різдва якої ми сьогодні відзначаємо, щоб Вона заступалася в Сина Божого, охороняла та підтримувала відродження вашої Церкви, зберігаючи вас завжди в безпеці.

«О вибрана серед дочок Адама, всеблаженна Маріє! Як Син Божий втішається твоїм Різдвом, так нехай і це свято наповнить нас радістю отримання від твого Божественного Сина ласки духовного відродження до життя у святості, яке є досконалим відображенням твого життя, щоб ми могли сподобитися вічної слави через Христа Господа нашого. Амінь».

† Блейз Купіч,
єпископ Спокена