Євангеліє від Марії. День двадцять четвертий: Марія під хрестом

24 травня 2020

Але кажучи: «Блаженні плачучі», Ісус не проголошує щасливими нещасні й важкі обставини життя. Страждання є не цінністю, а дійсністю, яку Христос нас вчить правильно переносити. Справді є дуже багато різних правильних і помилкових способів як переживати біль і страждання. Неправильно переживати страждання пасивно, чинячи інертно, змирившись з усім. Навіть реакція бунту й відкинення не є правильною поведінкою. Ісус вчить нас, щоб переносити страждання, приймаючи з довірою і надією реальність життя, славлячи любов Бога і ближнього також у стражданнях: це — любов, яка перемінює все.

Євангеліє від Марії. День двадцять четвертий: Марія під хрестом

Вартість страждання

Хочу пригадати з вами одне із блаженств: «Блаженні плачучі, бо будуть втішені» (Мт. 5, 5). Це пророче Ісусове слово стосується земних обставин життя, яких не бракує нікому. Хтось плаче, бо не має здоров’я; хтось плаче, бо самотній чи його не розуміють… Причин страждання є безліч. Ісус у цьому світі пережив засмучення і приниження. Він прийняв людські страждання, переніс їх на собі, глибоко переживаючи їх одне за одним. Він зазнав моральних і фізичних страждань; переніс голод і труднощі, гіркоту нерозуміння, зраду і покинення, бичування і розп’яття.

Ісусовий хрест

14 вересня (за григоріанським календарем) Церква відзначає свято Воздвиження Хреста. Хтось із нехристиян може спитати: Чому «воздвиження» хреста? Можемо відповісти, що ми не підносимо якогось хреста, чи всі хрести. Ми підносимо Ісусового хреста, тому що на ньому найбільше виявилася Божа любов до людства. Це є те, що пригадує нам сьогоднішня Літургія: «Бог бо так полюбив світ, що Сина свого єдинородного дав» (Йо. 3, 16). Отець «дав» Сина, щоб спасти нас, і це вміщує Ісусова смерть, і смерть на хресті. Чому потрібний був хрест? Через множество зла, яке чинило нас невільниками. Ісусовий хрест виявляє дві речі: всю негативну силу зла й усю всемогутність Божого милосердя. Комусь може видаватися, що хрест вказує на поразку Ісуса, але насправді хрест означає перемогу. На Голготі ті, які Його висміювали, казали: «Якщо ти Син Божий, зійди но з хреста» (Мт. 27:40). Але правдиво було навпаки. Власне тому, що був сином Божим, Ісус був там, на хресті, вірний аж до кінця задуму любові Отця. «Тому і Бог Його винищив та дав Йому ім’я, що понад усяке ім’я» (Флп. 2:9), надаючи Йому універсальне царювання.

І коли звертаємо наш погляд на хрест, на якому було прибито Ісуса, споглядаємо знак безконечної любові Бога до кожного з нас і першопричину нашого спасіння. Із того хреста спливає милосердя Отця, що обіймає увесь світ. За допомогою Ісусового хреста переможено зло і смерть; нам подаровано життя, відновлено надію! Це важливо: за допомогою Ісусового хреста відновлено надію. Його хрест — наша єдина правдива надія! Ось чому Церква підносить святий хрест і ось чому ми, християни, благословляємо святим хрестом. Ми не підносимо хрести, прославлений лише Ісусовий хрест, знак безмежної Божої любові, знак нашого спасіння і шлях до воскресіння. І це наша надія.

Тоді, коли споглядаємо і вшановуємо святий хрест, зі зворушенням думаємо про багатьох наших братів і сестер, які переслідувані і вбиті за віру в Христа. Це стається особливо там, де релігійна свобода не є гарантована чи повністю забезпечена. Це трапляється також у країнах і в середовищах, де відповідно до закону захищають свободу та людські права, але справді вірні, зокрема християни, стикаються з обмеженнями і дискримінацією. Неправильно переносити страждання пасивно, чинячи інертно, змирившись. І тому сьогодні згадаймо про них і в особливий спосіб молімося за них.

На Голготі, під хрестом, була Діва Марія (пор. Йо. 19:25–27). Вона — Страждальна Матір. Про яку завтра згадуватимемо у Літургії. Її поручаю теперішнє і майбутнє Церкви.

† Папа Франциск

На фото: Бориницька чудотворна ікона Матері Божої