Українці з Франції відзначили День Анни Київської

11 травня 2024

Щороку, вже понад сім десятиліть, українці Франції і не тільки зустрічаються у м. Санлісі, щоби відзначити День Анни Київської. У місяці травні, за переданням, на Пʼятидесятницю 1051 року у Реймському соборі відбувся шлюб Генріха І та дочки Ярослава Мудрого Анни, котра стала Королевою Франції.

Українці з Франції відзначили День Анни Київської

Цьогорічне святкування розпочалося у неділю, 5 травня о 09:30, на площі Арен, де стоїть памʼятник Анні Ярославні. Тут зібралась чисельна українська та французька громада, представники посольства, церкви, мерії міста, пласту та українських асоціацій. Про це повідомляє пресслужба Паризької єпархії Святого Володимира Великого.

Традиційну церемонію покладання квітів попровадила пані Вікторія Гринчишин, співзасновниця Центру Анни Київської. Після урочистого вшанування Анни Київської перед її пам’ятником та виконання українського і французького гімнів, всі разом співали тропар Воскресіння у памʼять жертв Голодомору та геноциду українського народу.

Архиєрейська Божественна Літургія

О 10:30 розпочалась Архиєрейська Божественна Літургія в абатстві Св. Вінкентія, заснованому 1065 року Анною Ярославою. Євхаристію в неділю Сліпородженого очолив владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор єпархії, у співслужінні отців-протосинкелів Ігоря Ранці єпархії Святого Володимира Великого в Парижі та о. Христофа Февра (p. Christophe Faivre) дієцезії Бове, Нойону та Санлісу, а також отця Юрія Лещинського, настоятеля санліської парафії Свв. Бориса і Гліба.

По завершенні Літургії відбулась зворушлива присяга пластунки із куреня Анни Ярославни, а владика Гліб нагадав присутнім про багатьох пластунів, котрі не зламали своєї присяги на вірність Богові та Україні.

Виставка фоторобіт задля збору коштів для українських військових

Згодом усі долучились до спільного дружнього пікніка: він теж є даниною традиції. За легендою, такий королева Анна організовувала кожного травня, на річницю свого одруження з королем Франції Генріхом І.

Після святкового частування на подвірʼї абатства (тепер Католицький ліцей св. Вінкентія), гості перейшли до храму Свв. Бориса і Гліба та Центру Анни Київської. Завдяки Анні Кантер, співзасновниці Центру Анни Київської, французька мистецтвознавиця Фанні Лешевальє (Fanny Lechevalier) представила виставку своїх робіт: світлин, виконаних як фотомонтаж зображень війни в Україні та відомих творів світового живопису. Виставка триватиме ще три тижні, а вилучені кошти будуть скеровані на допомогу українським військовим.

Святкування закінчилось Вечірнею в українському храмі Св. Бориса і Гліба, яку очолив о. Ігор Ранця у день святого і праведного Йова Многострадального.

Голос України в Європі

Дні Анни Київської — одна з численних культурних подій, присвячених французько-українським відносинам. Їх організовує Центр Анни Київської — місія якого полягає в поясненні того, що Україна стала частиною Європи ще тисячу років тому.

«Ми би хотіли, щоб український голос звучав у вирішальних питаннях в Європі. Таким голосом промовляла королева Анна», — каже митрополит Борис Ґудзяк, який разом з іншими однодумцями українцями походження і створив цей осередок культурної дипломатії України у Франції.

Окрім Бориса Ґудзяка, до ініціативної групи увійшли Анна Кантер, Вікторія Деллінжер, Стефан Дуніковський і отець Михайло Романюк. Сам Центр Анни Київської розташовано в історичній будівлі XVII століття поруч із храмом, який 2013 року викупила Українська греко-католицька церква.