Українська молодь зустрілася із Папою Франциском: «Багато братів і сестер досі чекають світла Пасхи»

19 квітня 2022

Промовляючи до юних паломників, Папа Франциск згадав про те, що чимало їхніх ровесників сьогодні страждають від війни та інших лих, які розтоптали мрії про майбутнє.

Хмари над Європою

«Ісус переміг пітьму смерті. На жалі, досі залишаються густими хмари, що затемнюють наш час. Крім пандемії, Європа переживає жахливу війну, в той час як у багатьох частинах Землі не припиняється несправедливість і насильство, що руйнують людину та планету», — сказав Папа Франциск, промовляючи під час зустрічі з підлітками Італії, що ввечері, 18 квітня 2022 року, відбулася на площі Святого Петра у Ватикані. Про це мовить українська редакція «VaticanNews».

«Часто саме ваші ровесники, — додав Папа, — платять найвищу ціну: не лише їхнє життя піддається ризикові, стає небезпечним, але й їхні мрії про майбутнє розтоптані. Ще багато братів і сестер досі чекають світла Пасхи».

Зустріч організувала Італійська Єпископська Конференція. Своє представництво молоді та підлітків зібрав Апостольський екзархат для українців візантійського обряду в Італії, які отримали місця в секторі поблизу Святішого Отця. Зустріч відбувалася у формі молитви, свідчень і підлітково-молодіжного свята на тему «Іди за мною!», зосередившись на Євангельському уривкові, що розповідає про зустріч апостолів з воскреслим Ісусом, Який тричі перепитував Петра про те, чи той його любить, доручаючи пасти Свої вівці та ягнята.

Про страх потрібно говорити

Коли настав час на роздуми Папи, він зауважив, що ця розповідь починається саме серед нічної пітьми. Учні повертаються до рибальства, але трудилися цілу ніч і нічого не впіймали. Велике розчарування… Але на світанку на березі з’явився Ісус і кличе їх, а вони не відразу Його впізнають. На Його слово вони ще раз закидають сіті, які не можуть витягнути через великий улов, і тоді улюблений учень підводить погляд і вигукує: «Та це ж Господь!».

«Життя іноді піддає нас суворому випробуванню, дає доторкнутися до нашої крихкості, почуватися нагими, беззахисними, самотніми», — сказав Святіший Отець, зауваживши, що не потрібно соромитися визнавати свій страх, бо пітьма всіх лякає. Але про страх потрібно говорити, й коли виставимо його на світло, проявляється істина…

Те, що має молодь: нюх

«Дорогі хлопці й дівчата, ви не маєте досвіду дорослих, але маєте одну річ, яку ми, дорослі втратили», — вів далі Папа, вказавши на таку річ, як «нюх щодо реальності». Іван, наймолодший, відразу відчув, що це Господь стоїть. На його слова Петро кинувся у воду й поплив до берега. В цьому контексті Святіший Отець заохотив молодь не соромитися своїх поривів великодушності. А якщо здається, що «не вміємо плавати», то старатися знайти когось, хто товаришуватиме. Але «не боятися життя».

Підсумовуючи, Папа вказав на Діву Марію, яка «мала приблизно ваш вік», коли прийняла Своє надзвичайне покликання. «Нехай же вона допоможе з довір’ям сказати ваше „Ось я!“ Господеві», — побажав він.

Представляти Україну повсюди, щоб її голос був почутий

Це дуже складний і важливий час для кожного українця, — каже учасниця зустрічі, Ірина. — Дуже важливо використовувати кожну можливість молитися разом з усім католицьким світом. Тому для мене важливо бути тут, репрезентувати українців, а також пояснювати, яка зараз ситуація.

Відповідальний за молодіжне душпастирство в Апостольському екзархаті Італії для українців греко-католиків о. Святослав Титуляк каже: «Важливо займати позицію людей, чий голос повинні почути. Якщо ми не будемо присутні на таких заходах, організованих Апостольською Столицею, відповідно, до нас не будуть прислухатися. Ми з молоддю зібралися тут, щоб висловити свою позицію: що ми є разом з усією Католицькою Церквою. Можливо, якщо ми частіше будемо з’являтися тут, нас будуть більше вислуховувати».

«Безумовно, ці події спонукають єднатися з усім світом, — каже учасниця зустрічі Оксана. — Я переконана, що більшість католиків Європи нас підтримують. Тому важливо перебувати з ними разом і молитися з ними. Під час мого навчання в ліцеї було багато спілкування, і поїздки в Тезе, і я вірю, що це допомагає. Я вірю в силу спільної молитви».

Духівник товариства «Обнова» о. Юрій Блажиєвський стверджує: «Для української молоді дуже важливо включатися в такі великі процеси, які відбуваються в усій Католицькій Церкві, Молоді, якою я опікуюсь, я завжди повторюю: наша молодь не повинна ізолювати себе від світу, вона має почуватися часткою великої, Вселенської Церкви. Це великий плюс для нашої молоді, коли вона знайомиться з іншими молодими людьми і може також передавати їм правду про те, що таке Україна, що в ній відбувається, але також мати надію на те, що разом ми все відбудуємо і разом переможемо».

Марта, ще одна учасниця зустрічі, зазначила, що важливо шукати способів говорити світові про те, що відбувається в Україні. «Кроки, якими Ватикан підтримує Україну, можуть поділятися на „дієві“ та „молитовні“, — відзначила дівчина. — Сьогоднішня зустріч — більш молитовна. Вона може показати Італії, що діяти потрібно кожен на своєму місці, кожен чим може».