Церква готується до відновлення прилюдних богослужінь
Єпископати проводять зустрічі з представниками влади, щоб і з поступовим скасуванням обмежувальних карантинних заходів відновити також богослужіння в храмах, впроваджуючи необхідні засоби для запобігання зараженням.
Після кількатижневих, а навіть і кількамісячних карантинних заходів, пов’язаних із спалахом пандемії нової коронавірсуної інфекції, країни світу поступово скасовують обмежувальні заходи, впроваджені з метою запобігання зараженням. У цьому контексті також і Церква готується до відновлення прилюдних богослужінь, розробляючи відповідні плани та розпорядження, покликані подбати як про духовні потреби вірних, так і про захист їхнього здоров’я. Ось повідомлення з деяких країн.
Австрія: 15 травня відновлюються прилюдні богослужіння
Захисні дихальні пов’язки, двометрова дистанція, регулярна дезинфекція приміщень та контроль при вході: такими є вимоги, яких мусітимуть дотримуватися Церкви в Австрії після того, як від 15 травня буде відновлено прилюдні богослужіння. Приписи були представлені 23 квітня під час прес-конференції за участю Міністра культури Сузанне Рааб та очільника католицького єпископату кардинала Крістофа Шенборна.
Віденський архиєпископ пояснив, що на основі цих критеріїв відповідні напрямні для кожного терену опрацюють місцеві парафіяльні та чернечі спільноти. «Йдеться про необхідні та відчутні заходи безпеки, щоб поступово та з відповідальністю повернути релігійне життя до нормальності», — ствердив кардинал, наголошуючи на тому, що «незважаючи на унікальні в історичному плані обмеження, ми можемо й далі жити вірою». Зрештою, бути християнами означає також вміти жити вірою «також через молитву вдома, в родині».
Зі свого боку міністр Рааб визнала труднощі вірних, яким не вистачає спільної участь в Святій Месі, адже «віра є джерелом підтримки та сили у важкі часи, як теперішній». Водночас, вона високо оцінила креативність Церкви, виявлену в організації трансляцій богослужінь чи, наприклад, в організації «телефонного душпастирства», щоб залишатися поруч з вірними.
Бразилія: храми заповнені на 30 відсотків
Церкви відчинені, богослужіння та релігійні чинності дозволені, але завжди з дотриманням безпечної дистанції та заповнення храмів не більше, ніж на 30 відсотків від місткості. Такі заходи будуть впроваджені з настанням так званого «2 етапу» обмежувальних заходів, впроваджених у контексті пандемії в Бразилії. Про це вже оголосили органи влади окремих штатів країни.
У світлі вище наведеного відповідні дієцезії приготовляють напрямні для душпастирських осередків на своїй території, враховуючи розпорядження місцевої влади. Правила включають обов’язковість захисної пов’язки, дезінфекції рук при вході до храму, чи встановлення максимальної кількості людей, що можуть бути присутніми в храмі, тощо.
Еквадор: відкриття церков відповідає потребі віруючого народу
Змішану комісію, до складу якої увійшли представники уряду та єпископської конференції, створено в Еквадорі, щоб зрозуміти, як діяти під час так званого другого етапу пандемії. Розглядається, зокрема, відкриття місць культу та відновлення різних форм душпастирської діяльності. Комісія опрацює відповідні протоколи для поступового впровадження послаблень карантинних заходів, беручи до уваги конкретну ситуацію в кожному місті.
«Єпископи, — йдеться в заяві єпископату, — ще раз підтвердивши своє заанґажування як Церкви, в кампаніях солідарності на користь найубогіших та в те, щоб духовно й морально підтримувати сім’ї, підкреслили, що відкриття церков відповідає духовним прагненням народу, який в більшості є віруючим і католицьким».
Італія: конструктивна співпраця єпископату та уряду
В той час, як італійський уряд готується до впровадження на початку травня другого етапу надзвичайного стану, свої пропозиції для представників влади готує Католицька Церква. «Італійська Церква не може не діяти в очікуванні на те, що станеться 4 травня та що вирішить уряд, але хоче бути активним дійовим учасником, з якнайбільшою пошаною до правил, які будуть визначені, й, очевидно, не бажаючи приймати будь-які односторонні рішення», — зазначив для преси о. Іван Маффейс, заступник секретаря Італійської Єпископської Конференції, розповівши про підготовку єпископатом пакету пропозицій для уряду.
В приготуванні пропозицій співпрацювали єпископи з різних дієцезій, беручи до уваги також і те, що Церква завжди мобілізує велику кількість людей, а тому відразу повернутися до перед карантинного стану не буде можливим. «Наш підхід — пропозиції, а не нав’язування, — зазначив о. Маффейс, — але релігійна спільнота країни має свої потреби, тому й запитує про те, як може відновити свою активність у той період, коли будуть відновлені, принаймні, є такі сподівання, різні інші форми діяльності, пов’язані із соціальною сферою та світом праці».
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ