«Це дуже, дуже велике зло»: перший сенатор зі США відвідав Бучу напередодні Страсної п’ятниці

18 травня 2022

Молодший сенатор Монтани не планував бути першим сенатором США, який поїде в Україну після вторгнення Росії. Але коли старий друг і пастор запросив сенатора Стіва Дейнса стати свідком страждань країни, він сказав «так».

«Я бачив незаперечні військові злочини. Це чисте зло і кровопролиття», — розповів Дейнс, республіканець, у коментарі інформаційній агенції «Catholic News Agency» про свою поїздку на Страсний тиждень. «Я буквально бачив тіла в неглибоких могилах, коли вони їх ексгумували».

На могилі в Бучі влада, яка розслідує військові злочини, розбила намети, куди поклали тіла після того, як їх викопали, сказав Дейнс. Всередині вони зробили фотографії, щоб задокументувати причину смерті чоловіків, жінок і дітей.

«Ми могли бачити кульові поранення в потилиці», — згадував Дейнс. «Я маю на увазі, що це були люди, яких стратили. Їх вбили».

Він згадував, як відчув «сморід смерті» і бачив на власні очі «повне нехтування життям».

Згідно зі звітом Human Rights Watch від 21 квітня, «російські війська скоїли низку очевидних військових злочинів під час окупації Бучі» упродовж 4–31 березня. 15 квітня місцевий головний обласний прокурор Руслан Кравченко повідомив HRW, що з моменту виведення російських військ на даний момент було знайдено 278 тіл, причому переважна більшість — цивільні.

«Маленька дерев’яна іграшка»

Інший момент, що закарбувався в пам’яті Дейнса, настав, коли він зіткнувся з житловими кварталами, житловими комплексами та будинками, які перетворилися на «купи уламків». В одній такій купі він натрапив на дитячу іграшку.

«Це була маленька дерев’яна іграшка, маленька машинка, і я взяв її», — згадував він про фігуру з колесами, пофарбованими в яскраво-блакитний колір. Тоді він сказав: «У той момент я подумав про нашу власну сім’ю», в якій є четверо дітей і троє онуків.

Він також бачив обгоріле тіло російського солдата всередині бронеавтомобіля.

«Це лише показує, що вони не цінують життя, людське життя, чи то російське чи українське», — сказав він про росіян. «Це дуже, дуже велике зло».

Супровід провідників віри

Стів Дейнс віддав заслугу християнським пасторам і релігійним лідерам за те, що здійснили його поїздку до України.

Незадовго до Великодня, коли він був у Східній Європі, йому зателефонував давній друг, якого Дейнс описав як відвертого лідера віри в Україні, який пропрацював там депутатом парламенту протягом 11 років.

«Я можу взяти вас до Києва», — сказав йому друг.

Сенатор Стів Дейнс прилетів до Кракова, де його та його друга в аеропорту зустрів пастор української церкви з міста на півночі України, яке зазнало нападу росіян.

Звідти вони поїхали до кордону з Україною, який тієї ночі пройшли пішки. На переправі, розташованому в невеликому містечку, вони пройшли повз потік біженців, що їхали у протилежному напрямку.

За оцінками Організації Об’єднаних Націй, близько 6 мільйонів людей втекли з України після вторгнення Росії. Більше половини людей втекли до Польщі.

Після перетину кордону ще один пастор підібрав Дейнса та його друга і відвіз їх до Львова, щоб сісти на потяг. Квитки їм вручив інший провідник віри у Львові. Звідти вони вирушили у восьмигодинну поїздку до Києва, де до Дейнса приєдналася Вікторія Спарц, яка народилася в Україні та була в гостях у бабусі.

Поїзд — у тривозі щодо ракетної активності — двічі зупинявся посеред ночі. Але, сказав Дейнс, нічого не сталося. Наступного ранку він прибув до Києва. Тоді українська влада відвезла його до неглибоких братських могил в Бучі.

Подорож, сповнена віри

Стів Дейнс підкреслив, що був у Києві напередодні Страсної п’ятниці. «Бог поклав гріх світу на Христа, і саме його смерть і жертва викупили нас і дали нам велику надію на небо і вічне життя, щоб заплатити плату за наші гріхи», — мовив він.

Хоча ситуація в Україні внесла моральну ясність, що «у цьому світі все ще є зло», сказав Дейнс, Христос був «добром, яке перемогло зло світу».

У Бучі він розповів, що став свідком контрасту між добром і злом, спостерігаючи, як лідери Православної Церкви втішають тамтешніх людей. «Я пам’ятаю, як бачив двох старших жінок, які просто сиділи на лавці в парку, неподалік від місця, де вони ексгумували тіла», — сказав Дейнс. «Насправді був струнний квартет, який просто тихо грав гарну музику, а там можна було побачити, як ці лідери Української православної церкви звертаються до громади».

Те, що він побачив в Україні, підкреслювало, що «сили зла дуже помітні у світі», — сказав Дейнс. Але, додав він, «так само і сили добра».