Святий Престол в ОБСЄ: боротися з безкарністю за злочини торгівлі людьми
Виступаючи під час 20-тої конференції Альянсу з протидії торгівлі людьми ОБСЄ, що вперше проходила онлайн, представник Святого Престолу наголосив на необхідності міжнародної співпраці у боротьбі з торгівлею людьми та звернув увагу на погіршення умов тих, хто перебуває в руках торговців людьми, у зв’язку з обмежувальними заходами, запровадженими внаслідок пандемії.
«Покінчити з безкарністю: встановлення справедливості через притягнення до відповідальності за торгівлю людьми» — таку тему мала20-та конференція Альянсу з протидії торгівлі людьми ОБСЄ, що проходила в онлайн режимі у Відні від 10 до 22 липня 2020 року. У ній взяв участь представник Постійної місії Святого Престолу при ОБСЄ монсеньйор Йозеф Ґрек.
Мала кількість судових процесів і велика кількість злочинів
Під час першої сесії на тему «Масштаби та сутність проблеми» він прокоментував статистичні дані, що вказують на надзвичайно малу кількість судових процесів порівняно з кількістю жертв торгівлі людьми. Дипломат зазначив, що на національному та міжнародному рівнях не бракує нормативно-правових актів для боротьби з торгівлею людьми, захисту жертв та запобігання цьому явищу, але, не зважаючи на це, міжнародне співтовариство зустрічаєтьсяз проблемою нестачі ресурсів, особливо, якщо враховувати постійні економічні кризи та соціально-політичну нестабільність багатьох держав. Крім того, системи кримінального правосуддя часто не отримують достатнього фінансування. Ще одна причина безкарності злочинців, що займаються торгівлею людьми, за словами ватиканського дипломата, полягає в тому, що зусилля правосуддя зорієнтовані на короткотривалі операції та дрібних злочинців, а не на «велику рибу», що, хоча і вимагає більше часу та ресурсів, може дати більший результат.
Доступ до правосуддя — не привілей для багатих
Монсеньйор Йозеф Ґрек наголосив, що доступ до правосуддя, політичне представництво та визнання людської гідності не повинні бути привілеєм багатих, а повинні бути доступними, особливо, слабким і уразливим. Він процитував енцикліку «Laudato Si’», в якій Папа Франциск зазначив, що уразлива людина часто є «беззахисною перед інтересами обожнюваного ринку, який стає єдиним правилом».
Дипломат підкреслив, що судді, прокурори та інші суб’єкти системи кримінального правосуддя повинні намагатися використовувати всі можливості для того, аби гарантувати справедливе поводження з жертвами торгівлі людьми відповідно до їхньої невід’ємної людської гідності та, по можливості, гарантувати, аби кримінальний процес сприяв зціленню постраждалих.
Монсеньйор Ґрек звернув увагу також на те, що пандемія Covid-19 спричинила закриття кордонів та безпечних портів в’їзду, обмеження внутрішнього руху, перенаправлення ресурсів для правоохоронних органів та скорочення соціальних та державних послуг. У цих обставинах жертви торгівлі людьми мають ще менше шансів звільнитися з рабства чи отримати допомогу. В цьому контексті ватиканський дипломат закликав уряди країн тримати відкритими притулки та «гарячі лінії», забезпечити доступ до правосуддя та не допускати потрапляння уразливих людей до рук організованої злочинності.
Міжнародні співпраця в боротьбі з торгівлею людьми
Виступаючи під час другої сесії конференції Альянсу з протидії торгівлі людьми ОБСЄ, що була присвячена покращенню процесу розслідування, представник Постійної місії Святого Престолу при ОБСЄ наголосив на тому, що досвід міжнародної спільноти у сфері запобігання, кримінального переслідування та захисту показує, наскільки могутнім є транснаціональний характер мереж торгівлі людьми. «Вони здатні переміщувати надзвичайну кількість людей, часто уникаючи регуляторного або прикордонного контролю», — підкреслив він.
Дипломат вказав на нагальну потребу посилити міждержавне співробітництво, створити більш зобов’язуючі правові рамки, які б допомогли краще боротися з торгівлею людьми на міжнаціональному рівні та покращити постійний обмін інформацією між поліцією на міжнародному рівні та мережами фахівців з питань торгівлі людьми. Це призведе до більш тісного міжнародного співробітництва та налагодження довіри з жертвами.
Дбання про жертви торгівлі людьми
Третя сесія конференції ОБСЄ з питань торгівлі людьми була присвячена потерпілим від торгівлі людьми. У своєму виступі монсеньйор Йозеф Ґрек зазначив, що увага до них не повинна обмежуватися лише встановленням справедливості, але потрібно, насамперед, дбати про дотримання їхніх людських прав. Безпека жертв, безумовно, повинна бути гарантована протягом усього процесу, і вони повинні мати можливість представляти докази як під час первинного розслідування, так і в будь-якому судовому процесі, отримуючи необхідну підтримку. Якщо вони не бажають особисто давати показання, їм слід надати інші засоби для свідчення.
Для потерпілих результатом правосуддя, за словами представника Святого Престолу, повинно бути почуття полегшення та звільнення з рабства. Вони повинні отримати певну форму адекватної компенсації за пережиті страждання, а також можливість дивитися в майбутнє з надією. Потерпілим потрібно допомогти повноцінно інтегруватися в суспільство, в якому вони опинилися, або реінтегруватися в країну свого походження.
Виступаючи під час заключної сесії 20-ї конференції Альянсу з протидії торгівлі людьми ОБСЄ, монсеньйор Ґрек зазначив, що пошана до прав та гідності людини не може бути підпорядкована жодним іншим цілям. «Вони є маяком, на який повинні орієнтуватися політичні, судові та адміністративні дії», — наголосив він.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ