Стратегія розвитку УГКЦ до 2020 року: Доповідь митрополита Стефана Сороки

6 вересня 2011

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ УГКЦ ДО 2020 РОКУ:

Доповідь митрополита Стефана Сороки

Готуючись до цього виступу, я пригадав собі ті думки, якими хотів поділився з єпископами і нашими помічниками на початку нашої першої зустрічі в Лондоні в грудні 2009 р. Ми роздумували про неспокій і страх, що їх пережили апостоли, коли перебували в човні разом з Ісусом. Господь заспокоїв бурю і докорив апостолам за брак віри!

Наша подорож розвитку скромної, але відважної візії Української Греко-Католицької Церкви дуже нагадує ті обставини. Ми просуваємося, оточені невідомістю, вагаючись через власну непевність і наш страх перед різними сумнівами. Євангельська історія нагадує нам, що Ісус Христос є з нами в цьому процесі відновлення Його святої Церкви. Святий Дух провадив багатьма різними людьми в процесі розпізнання візії нашої Церкви до 2020 р. Це захоплююче та збагачуюче переживання для всіх, хто брав у ньому участь. Відбулося багато зустрічей, особистих і через Sкуре. Ми спостерігали еволюцію стратегії, її трансформацію.

Синодальні єпископи сформулювали завдання, чи головну стратегію, яка мала бути започаткована під час нашої зустрічі в грудні 2009 р. Ви обрали дев’ять єпископів з числа членів Синоду, щоб вони розвинули цю стратегію. Процес відбувався у точній відповідності до того, за що єпископи проголосували на початковому етапі. Перед Синодом ви отримали те, що ми змогли упорядкувати на основі великої кількості джерел. Було подано багато думок і порад експертами та людьми, які беруть близько до серця цю справу і які хочуть допомогти нашій Церкві рухатися у певному напрямку. Ми старалися зосередитися на отриманих завданнях, щоб стратегія була зрозумілою та досяжною. Вона повинна допомогти нам ефективно скерувати наші ресурси, як людські, так і фінансові. Час, відведений на цю тему під час Синоду, буде використаний для закріплення нашого розуміння Стратегії розвитку УГКЦ до 2020 р. Єпископ Мотюк зробить огляд концепції «Жива парафія», який підсумує роботу Третьої команди. У ньому стратегію буде проведено через рівні управління нашою Церквою і звернено особливу увагу на те, що потрібно розвинути на парафіяльному рівні. Звідти концепція проростає до рівнів єпархії, Патріаршої курії, Постійного Синоду і нашого загального Синоду Єпископів. Ми повинні бути певними, що і надалі залишаємося відданими процесу відновлення. Для цього слід узгодити цілі і напрямки, які ми для себе визначаємо. Так ми зможемо виконати Стратегію. Досягнення цих цілей буде дорогим з точки зору використання ресурсів, як людських, так і фінансових.

Чи маємо ми вибір, брати в Христі, щодо напряму руху? Ми благословенні особливим часом для відновлення, — часом, даним нам виборами нового Патріарха Святослава. Він успадкував цей відновлювальний процес розвитку Стратегії до 2020 р., ініційований Патріархом-емеритом Любомиром. Поважна зміна в найвищому керівництві нашої Церкви виявила багато цікавого в житті Української Греко-Католицької Церкви. Це надзвичайна можливість для всіх нас разом з Патріархом Святославом обрати пряму дорогу до відновлення. Так, нас чекають випробування. Будуть вихори неспокою через спротив змінам, які потрібно робити. Ще будуть значні фінансові витрати. Сумніви та страхи можуть виникнути і в нас. Тож повністю довірмося присутності нашого Господа і Спаса Ісуса Христа посеред нас! Я швидше погоджуся здійснити подорож відновлення під проводом Божої присутності, ніж залишуся в неспокійному морі непевності.

Наші помічники Гай і Чак наполегливо провадили нас від початку цього процесу, терпеливо скеровуючи до досягнення потрібних результатів. Ми надзвичайно вдячні їм за величезну професійну допомогу в розвитку й посвяті себе Стратегії. Вони роблять це тому, що люблять Господа і безмежно турбуються про Церкву. Знаю, що всі єпископи продовжать подорож з ними з повним зацікавленням і відданістю. Ваша активна участь сьогодні, коли вони працюють разом з нами, потрібна й бажана. Я хотів би також висловити подяку всім тим, хто щиро допомагав нам упродовж цього процесу. Численні єпископи, священики та миряни присвятили багато часу підготовці матеріалів, зустрічам і дискусіям. Особливо ми вдячні пані Тетяні Ставничій, яка жила Стратегією розвитку УГКЦ до 2020 року і вдень, і вночі. Її жертва часу, її захоплена посвята є гідна подиву і варта глибокої вдячності. Вона це робила з любові до Бога і до своєї Української Греко-Католицької Церкви.

† Стефан Сорока,
архиєпископ і митрополит Філадельфійський