Співпраця задля зцілення ран війни: Глава УГКЦ зустрівся із представниками Пресвітеріанської Церкви США

23 березня 2023

22 березня в Києві Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав зустрівся із представниками Пресвітеріанської Церкви США, Благодійного фонду «The Outreach Foundation» та Українського біблійного товариства.

У зустрічі взяли участь: виконавчий директор «The Outreach Foundation» преподобний д-р Марк Міллер і його заступник преподобний д-р Томас Бун із Пресвітеріанської Церкви США, генерал Збройних сил США у відставці Віктор Петренко, президент Коледжу богослов’я та соціальних наук преподобний д-р Пітер Новак із Варшави, ректор Української євангельської теологічної семінарії д-р Іван Русин, а також президент Українського біблійного товариства д-р Григорій Комендант та заступник генерального секретаря УБТ д-р Анатолій Райчинець.

Представники Пресвітеріанської Церкви США запевнили Главу УГКЦ, що багато Церков у США від початку війни перебувають у глибокій молитві за Церкву та народ України, подивляють мужність України і моляться «не лише за мир, а й за перемогу».

Преподобний д-р Томас БунПреподобний д-р Томас Бун

Блаженніший Святослав подякував християнам США за їхню емпатію, зазначивши, що українське суспільство переживає сьогодні великий біль, який лише зростає. Солідарність американського народу, за його словами, «дуже важлива, життєдайна для нас і робить нас сильнішими». «Так важливо, — додав він, — щоби ваша солідарність не закінчилася, щоб ви не втомилися бути емпатичними з українцями».

Глава УГКЦ розповів, що сьогодні одним із найбільших викликів, який стоїть перед Україною загалом і Церквою у її душпастирстві зокрема, є подолання травми війни. Люди шукають розуміння власного болю, щоб могти протистояти далі російській агресії.

Окреслюючи масштаби травми, Предстоятель ствердив, що майже 80 % українців зранені — фізично чи психологічно: одні не визнають цього, інші — визнають, але бояться звернутися за допомогою, ще інші — хотіли б одержати допомогу, але не знають, куди звернутися. Саме тому УГКЦ творитиме у кожній єпархії в Україні спеціальні центри для надання психологічної і духовної підтримки. Для цього потрібно навчати психологів, які б цим зайнялися фахово.

Надавати необхідну допомогу постраждалим від війни українцям навчатимуть і священників. «Ми розпочали спеціальну програму, тренінг для священників, щоб навчити їх надавати особливу душпастирську опіку задля зцілення ран війни, — розповів Глава УГКЦ. — Кожен наш священник має навчитися бути добрим порадником, духовним отцем і за потреби надати всю необхідну допомогу, якої потребуватиме конкретна людина».

Крім того, УГКЦ розвиває в Україні медичне капеланство. У цьому контексті, зазначив Блаженніший Святослав, досвід США може бути корисним для України.

«Хто опікується священниками, які служать в Україні?» — поцікавився у Блаженнішого Святослава д-р Томас Бун із Пресвітеріанської Церкви США. Відповідаючи на це запитання, Глава Церкви зазначив, що про священників, які також зранені війною, турбуються єпископи. Загоювати рани війни як священникам, так і єпископам, зауважив Предстоятель, допомагає спільнота, саме тому Церква організовує для них різного роду зустрічі, духовні вправи, можливість побути у спокої і поділитися власним досвідом та болем з іншими.

«Як Церква, ми не є застиглою структурою, але спільнотою. І тому перш, ніж надати гуманітарну допомогу, маємо бути людяними. Якщо людина, яка змушена була покинути власну домівку та шукати прихистку, знаходить спільноту, яка її приймає, вона буде врятована. Ось чому сьогодні в Україні ми наново відкриваємо, що Церква — це не лише храм, дзвони й кадило, золоті ризи і богослужіння. Церква — це спільнота», — акцентує Блаженніший Святослав.

Преподобний д-р Пітер Новак запевнив, що, повершувшись до Варшави, розповідатиме співвітчизникам про потреби українців. Блаженніший Святослав подякував польському народові за відкритість, зауваживши, що в Польщі нема жодного табору для біженців, адже поляки відкрили для українців свої домівки.

Преподобний д-р Марк МіллерПреподобний д-р Марк Міллер

Виконавчий директор «The Outreach Foundation» преподобний д-р Марк Міллер розповів про ініціативи фундації та американських Церков на підтримку України і передав Главі УГКЦ символічні подарунки від американських християн.

На завершення Блаженніший Святослав звернувся до представників Пресвітеріанської Церкви США та всіх присутніх із двома проханнями: молитися за Україну, яка «як нація сьогодні розп’ята», і вивчати в науковому середовищі ідеологію «русского міра», котра, будучи геноцидною у своїй суті, стала підґрунтям для російської агресії.

Преподобний д-р Пітер НовакВіктор ПетренкоПреподобний д-р Марк МіллерПреподобний д-р Томас БунД-р Анатолій РайчинецьД-р Григорій КомендантД-р Іван Русин