Сьогодні 100-та річниця відкриття греко-католицької духовної семінарії у Перемишлі

13 грудня 2021

13 грудня 1921 року в Перемишлі єпископ Йосафат Коциловський благословив відкриття греко-католицької духовної семінарії. До того Перемиська семінарія готувала богословів лише з четвертого року навчання — перші три роки студії відбувалися у Львові.

Вперше семінарія існувала в 1770–1792 роках. Вона містилася у двох невеликих будинках на вул. Добромильській (тепер Словацького): в одному жили двоє професорів, а в іншому відбувалися заняття. Семінаристи проживали на приватних квартирах у місті та підтримували себе за власний кошт. Викладачами в цей період були, серед інших Яків Лапчинський та Гнат Вітошинський. Після ліквідації семінарії кандидати до духовного стану від греко-католицької Перемишльської єпархії навчалися у греко-католицькій семінарії у Львові.

Семінарія була заснована вдруге у 1845 році. У 1910 році, за ініціативою єпископа Костянтина Чеховича розпочалось будівництво нової споруди за проектом львівського архітектора Івана Левинського. Роботи тривали два роки і з 1912 семінарія почала функціонувати у цьому приміщенні. Під час Першої світової війни використовувалась як військовий госпіталь. Була серйозно пошкоджена. У 1916–1918 роках відреставрована. У жовтні 1945 р. передана Державному казначейству ПНР. Спочатку, в ньому розміщувався педагогічний технікум, а з 1979 року — загальноосвітня школа та шкільний гуртожиток. У 1962–1964 роках церква була розділена залізобетонним перекриттям. Перший поверх призначений для спортивного залу та гардеробної, а другий — хол. У 1992 році будівлю повернуто греко-католицький митрополії. Протягом кількох років тут була резиденція курії та інших церковних установ, які пізніше були перенесені до єпископських Палат. Згодом здавалась в оренду.

За матеріалами Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ