Єпископи УГКЦ взяли участь у відзначенні 75-ої річниці акції «Вісла» у м. Явожно (Польща)

16 вересня 2022

У суботу, 10 вересня 2022 року, біля пам’ятника Жертвам колишнього т. зв. Центрального табору праці в м. Явожно, у Верхній Сілезії, проходили центральні відзначення 75-ої річниці акції «Вісла».

Первісно відзначення були заплановані на 1 травня 2022 року і мали відбуватися у м. Ґданську. Однак, з огляду на війну в Україні, яка розпочалась 24 лютого цього року збройним нападом російських військ на Україну, та з огляду на велику кількість воєнних біженців, які знайшли допомогу і притулок у Польщі, заходи було вирішено перенести на пізніше. Відтак вони відбулися у суботу, 10 вересня на території колишнього Центрального табору праці в м. Явожно. Про це розповідає пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.

Місто Явожно — місце пам’яті та молитви

Саме тут, у місті Явожно, після закінчення Другої світової війни комуністична влада ув’язнила 3821 українців — чоловіків, жінок, дітей та священників. Під час війни табір використовували німецькі війська. Після закінчення війни табір перейшов в управління комуністами для ув’язнення і переслідування німців, поляків, сльонзаків, а пізніше й українців.

Організаторами відзначення 75-их роковин акції «Вісла» стали Головна управа об’єднання українців у Польщі та греко-католицька парафія в Катовіцах, яка під проводом свого пароха о. Шимона Янковського щорічно приготовляє та проводить моління за Жертв акції «Вісла» та за всіх в’язнів колишнього табору праці в Явожно. Торжества традиційно відбуваються поблизу пам’ятника Жертвам Ценрального табору праці в Явожно, який був відкритий президентами Польщі і України — Александром Квасьнєвским та Леонідом Кучмою 23 травня 1998 року. Пам’ятник стоїть в лісі, на території, де колись знаходився концтабір, при стежці, яка з’єднeє два місцеві селища — Подленже і Стале.

Молитовні заходи

На початку суботніх відзначень в Явожно представник місцевої української громади привітав присутніх гостей та прибулих учасників заходу. Серед них: архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемишльсько-Варшавський, владика Володимир Р. Ющак, єпископ Вроцлавсько-Кошалінський, представники духовенства з усіх трьох єпархій УГКЦ у Польщі, Генеральний консул України в Кракові В’ячеслав Войнаровський, представник Польського парламенту, представник воєводи Катовіцького, Президент Явожно Павел Ян Сільберт, Голова ОУП Мирослав Скірка, представники Об’єднання лемків, молодь українських шкіл у Польщі та численні учасники з різних частин Польщі та України.

Відзначення 75-ої річниці акції «Вісла» розпочалося Божественною Літургією, яку очолив архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемишльсько-Варшавський. Він звернувся до учасників заходу зі словом. Після закінчення Божественної Літургії, біля могил в’язнів Центрального табору праці в Явожно, владики разом з присутнім духовенством відслужили заупокійну Панахиду за всіх жертв акції «Вісла» та за жертв табору в Явожно. Представники влади та громадських організацій звернулись до присутніх з окремим словом та склали квіти і світло до пам’ятника жертвам Центрального табору праці в Явожно.

Культурні заходи

Друга частина заходу відбувалася в Молодіжному будинку культури в Явожно. Тут учасники відзначень 75-ої річниці акції «Вісла» мали нагоду поїсти та подивитися театральну виставу, організовану молоддю з Перемишля. Зміст цієї вистави був пов’язаний із актуальною війною в Україні.

Варто підкреслити, що у цьогорічних торжествах в Явожно вже не брав участь ніхто з колишніх в’язнів Центрального табору праці. Майже всі відійшли вже з цього життя. Як зазначили владика Володимир та о. мітрат Іван Лайкіш з Ґурова Ілавецького, якого батько також був в’язнем Явожно, тепер на нас, тобто на дітях, онуках, спочиває обов’язок пам’ятати за тих, які були ув’язнені в Явожно, які тут терпіли та вмирали.

За матеріалами Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ