«Патріарх Кирило перешкоджав спробам Папи поговорити з Путіним», — митрополит Борис Ґудзяк

16 березня 2022

Російський Патріарх Кирило завадив спробам Папи Франциска поговорити з Владіміром Путіним на тлі військового вторгнення Росії в Україну, повідомив архиєпископ Борис Ґудзяк.

«Я переконаний, що Папа доклав усіх зусиль, щоб поговорити з Путіним, і я маю деяку інформацію про те, що він не отримав відповіді на свої жести з боку Патріарха Кирила, але я думаю, що це зміниться, — сказав голова Філадельфійської єпархії УГКЦ. — Я сподіваюся, що керівництво Російської церкви відкриється і почує Євангеліє». Про це повідомляє інтернет-видання «Crux».

Архиєпископ Ґудзяк заявив про це під час спільної пресконференції з послом України у США Оксаною Маркаровою, у якій вони розповіли про стан справ у країні, її нагальні гуманітарні та військові потреби, а також про подальші дії, що їх США та інші країни-союзники можуть вжити щодо санкцій та внутрішньої політики з питань біженців.

Ієрарх сказав, що знає про бажання Папи Франциска поговорити з Путіним із розмови, яку вони мали за п’ять тижнів до початку війни. Хоча небажання Папи називати поіменно Путіна і Росію з моменту її початку викликало певні сумніви, Ґудзяк похвалив понтифіка «за те, що він робив усе, що міг, за лаштунками», посилаючись на його недавній безпрецедентний візит до російського посольства.

Під час пресконференції митрополит Борис повторив свою критику Патріарха Кирила за його роль у вторгненні. Він зокрема вказав на те, що Патріарх подарував під час війни ікону Богородиці керівнику Російської національної гвардії, членів якої Ґудзяк назвав «воєнними злочинцями».

«Дуже прикро, що сьогодні Російська Православна Церква разом зі своїм керівництвом стоїть на боці Путіна, — сказав архиєпископ Ґудзяк. — Вона стоїть на боці війни. Вона виступає проти захисту невинних».

Архиєпископ порівняв війну в Україні з біблійною історією битви Давида проти Голіафа, стверджуючи, що «ми можемо бути впевнені: Господь буде з людьми, які люблять». Але він також підкреслив реальність війни на прикладі того, що фізичні якості Давида були значно гіршими, сказавши, що нагальне питання полягає у тому, яким чином світ і надалі допомагатиме Україні.

«Ми отримали масову реакцію, але я скажу прямо: яка користь від того, що ви годуєте цих дітей, цих жінок, цих людей у містах, якщо руйнується їхній мозок? Якщо їхні багатоквартирні будинки будуть зруйновані? Нам потрібна масова оборонна і гуманітарна допомога», — сказав митрополит Борис Ґудзяк.

Оксана Маркарова також виступила з проханням про військову підтримку.

«Зараз українські збройні сили, президент Зеленський, чоловіки, жінки, всі в Україні дуже рішучі, і ми знаємо, що не здамося, — сказала вона. — Ми будемо боротися за свій дім, і все, що нам потрібно від усіх наших партнерів, це негайне збільшення військової підтримки, щоб ми мали можливість продовжувати боротьбу».

Другою найбільшою потребою, яку визначила пані посол, є гуманітарна допомога, особливо містам, оточеним російськими військами. Вона закликала світових лідерів працювати разом, щоб змусити Росію дозволити організувати гуманітарні коридори. Маркарова також закликала до додаткових санкцій проти агресора: «Ми повинні повністю ізолювати Росію. Вони не можуть бути в жодних міжнародних організаціях, — сказала вона. — Вони не можуть сидіти за столом, якщо не зупинять цю жорстоку агресію, не припинять вогонь і не вийдуть із нашої країни».

Митрополит Філадельфійський наголосив на тому, що США повинні організувати політику і процес прийняття українських біженців. Він сказав, що США «значно відстають від європейських країн» у цьому питанні і зазначив, що його офіси отримували «безліч телефонних дзвінків від людей, які бажають прийняти біженців, але ті не можуть отримати візи».

Адміністрація Байдена дала сигнал про готовність прийняти українських біженців, хоча не згадала, як саме це виглядатиме. Згідно з даними ООН, кількість українських біженців з початку війни станом на 15 березня перевищила три мільйони.

Архиєпископ Ґудзяк, як він робив це ще до початку війни, також наголосив на важливості залишатися в курсі подій та визнавати правду. Він зробив це, посилаючись на дії трьох попередніх президентів США і на те, що сьогодні все могло би бути інакше, якби вони по-іншому ставилися до Росії у минулому. Він процитував президента Джорджа Буша, який у 2001 році заявив, що Путін «дуже прямолінійний і заслуговує на довіру». Барак Обама висміяв Мітта Ромні в 2012 році після того, як Ромні сказав, що Росія — найбільший геополітичний виклик для США, а президент Дональд Трамп на другий день російського вторгнення назвав це «геніальним актом».

«Такі наївні, неосвічені або навмисно негативні позиції мають великий вплив, — сказав Ґудзяк. — Дуже важливо зрозуміти, що таке правда, і сьогодні це повідомлення поступово виходить назовні, але досі існує дуже багато розповсюджувачів дезінформації, і цьому потрібно протистояти».

Оцінюючи нинішні обставини, Оксана Маркарова сказала, що закінчення війни повністю залежить від Путіна. «Україна нічого не робила, щоб її розпочати, і ми нічого не можемо зробити, щоб зупинити їхню стрілянину в нас. Це залежить від них, — сказала вона. — У нас в Україні кажуть: якщо Росія припинить стріляти, війна закінчиться. Якщо Україна сьогодні припинить стріляти, наша країна зникне».