Папа Франциск: Папа Венедикт XVI був мені як батько

27 січня 2023

У інтерв’ю інформаційному агентству «Associated Press» Святіший Отець поділився думками про свого попередника, коментуючи також інші актуальні проблемні моменти, які стосуються життя Церкви.

Папа Франциск: Папа Венедикт XVI був мені як батько

25 січня 2023 року опубліковано нове інтерв’ю Папи Франциска інформаційному агентству Associated Press. У цій розмові Святіший Отець торкнувся важливих тем, серед яких — особисте здоров’я, стосунки з Китаєм, гомосексуалізм та синодальний шлях у Німеччині. Це перше його інтерв’ю після смерті Папи Венедикта XVI, якому співрозмовники також присвятили свою увагу. Про це зазначає українська редакція «VaticanNews».

Критика допомагає зростати

Роздумуючи про майже десятиліття свого понтифікату, Папа Франциск пригадав, що новина про вибір нового Папи з Південної Америки спочатку була сприйнята з подивом багатьма в Церкві та поза нею. Що стосується критики на його адресу, то Святіший Отець відповів, що для нього, як і для всіх, завжди було б краще не мати критики заради душевного спокою: «вона схожа на кропиву, вона трохи дратує, але я віддаю їй перевагу, тому що це означає, що існує свобода слова». Коментуючи анонімну критику, Папа Франциск сказав, що найважливіше, щоб критичні висловлювання говорили у вічі, а не за спиною. З деякими прихильниками анонімної критики він мав особисті розмови. «Деякі з них приходили сюди, і так, ми обговорювали її. У звичайний спосіб, як провадиться розмова між зрілими людьми. Я ні з ким не сперечався, а висловив свою думку, і вони її висловили. Інакше твориться диктатура відстані, як я її називаю, де існує імператор і ніхто йому нічого не може сказати. Ні, нехай вони тобі скажуть, тому що спілкування, критика допомагають рости і робити речі добре», — відзначив Святіший Отець.

Підтримка папи Венедикта XVI

Свого попередника Папа Франциск назвав «людиною великого благородства», відзначаючи, що з його смертю він втратив батька, оскільки, коли мав сумнів у певних справах, то вирушав до папи-емерита, щоб порадитися. Він також відзначив те, що Папа Венедикт був пов’язаний із концепцією папства. «Він не був цілком вільним у цьому, тому що, можливо, він хотів би повернутися до своєї рідної Німеччини і продовжити там студіювати теологію. Але він зробив усе можливе, щоб бути якомога ближче. І це був хороший компроміс, добре рішення», — зазначив Святіший Отець про свого попередника.

Супровід, а не дискримінація

Співрозмовники не оминули увагою й тему гомосексуалізму, який, за словами Папи є не злочином, а людським станом. Говорячи про потребу розрізняти гріх та злочин, Святіший Отець висловив критику законам, які передбачають кримінальну відповідальність за гомосексуалізм: «Я думаю, що існує більше ніж 50 країн, які мають юридичне засудження, і думаю, що з них близько десяти передбачають смертну кару. Вони не називають його прямо, але кажуть „ті, хто має неприродню поведінку“». Продовжуючи цю тему, Папа запросив єпископів до нового підходу у цій справі. Цитуючи Катехизм Католицької Церкви (пор. п. 2358), він закликав супроводжувати осіб з гомосексуальними нахилами, а не дискримінувати їх. „Навіть найбільший убивця, найбільший грішник не повинен зазнавати дискримінації. Кожен чоловік і кожна жінка повинні мати вікно у своєму житті, куди вони можуть спрямувати свою надію і де вони можуть побачити Божу гідність“, — наголосив Святіший Отець.

Діалог з владою Китаю та синодальний шлях у Німеччині

У інтерв’ю Папа Франциск пригадав про дипломатію Святого Престолу, виокремивши, зокрема, відносини з Китаєм. «Ми повинні прямувати вперед терпеливо», — зауважив Святіший Отець, додаючи, що найістотніше, щоб діалог не припинявся. Наступне питання стосувалось постаті 90-річного кардинала з Гонконгу Йозефа Ченя, якого китайська влада арештувала минулого року. Папа Франциск мав нагоду побачитись з ним 6 січня у Римі, під час похорону Папи Венедикта XVI, на який його відпустила комуністична влада. Зараз кардинал Чень здійснює душпастирську опіку у в’язниці, де «перебуває протягом цілого дня. Він є другом в’язнів і охоронців-комуністів. Усі його добре приймають», — поділився Святіший Отець, відзначаючи його сміливість та лагідну душу.

Коментуючи синодальний шлях у Німеччині, який просуває ліберальні реформи, пов’язані із скасуванням целібату чи священичими свяченнями жінок, він сказав, що такий шлях ризикує стати ідеологізованим. «Небезпека полягає в тому, що увійде щось дуже й дуже ідеологічне. Коли ідеологія втручається в церковні процеси, Святий Дух „повертається додому“, тому що ідеологія перемагає Святого Духа», — зазначив Папа, підкреслюючи, що дотеперішнім процесом у Німеччині керує «еліта» і не бере участь «увесь Божий люд».

Здоров’я й потреба гумору

Співрозмовники також торкнулися теми особистого здоров’я Наступника апостола Петра. Попри його вісімдесяти шестирічний вік, повернення хвороби дивертикуліту, через яку він переніс операцію на товстій кишці минулого року, Святіший Отець описує стан свого здоров’я як хороший, кажучи, що всі ускладнення під контролем. «Я можу і завтра померти, але нехай, все під контролем. Моє здоров’я є добрим. І я завжди прошу ласки, щоб Господь дав мені почуття гумору», — з усмішкою відзначив Папа Франциск.