Папа: Боротьба з «фармацевтичною бідністю» включає доступ до вакцин

19 вересня 2020

Глава Католицької Церкви склав подяку ентузіастам, які допомагають збирати ліки для тих, хто не має змоги їх придбати, наголосивши ще раз на тому, що вакцини повинні стати загальнодоступним благом.

Папа: Боротьба з «фармацевтичною бідністю» включає доступ до вакцин

Великодушність і взаємний розподіл благ можуть зробити наше суспільство кращим. Складаючи вдячність за служіння на користь найслабших, Папа Франциск підтримав діяльність Фундації «Фармацевтичний банк». Приймаючи її членів у суботу, 19 вересня 2020 року, в контексті відзначення 20-річчя ініціативи, Глава Католицької Церкви повторив заклик, аби щеплення від нового коронавірусу стало загальнодоступним.

Наслідуючи діяльність так званих «Банків продовольства», група італійських фармацевтів-ентузіастів 2000 року вирішила звернути увагу на недооцінювана досі проблему: бідні, яким бракує праці, даху над головою, їжі, потребують також і ліків, до яких не мають доступу. Так зродилася організація, що організовує Дні збору ліків, а отримані медпрепарати розподіляються через партнерські харитативні організації. Завдяки швидкому розвиткові, сьогодні фундація здійснює міжнародну співпрацю, постачаючи ліки для бідного населення в різних країнах світу та бере участь у наукових дослідженнях.

«Фармацевтична марґіналізація» — це несправедливість

«Хто живе в умовах бідності, той убогий в усьому, також і ліками, тому його здоров’я є вразливішим. Іноді, виникає загроза не мати змоги лікуватися, бо бракує грошей, або через те, що в деяких частинах світу населення не має доступу до певних ліків. Існує також „фармацевтична марґіналізація“. Мусимо це визнати. Це породжує додаткову прірву між країнами і народами», — сказав Святіший Отець, наголошуючи, що з моральної точки зору «якщо існує можливість лікувати певну недугу ліками, вони повинні бути доступними для всіх, бо в іншому випадку породжується несправедливість».

Глава Католицької Церкви зазначив, що в деяких частина світу вмирає надто багато людей, надто багато дітей, бо не можуть мати ліки або вакцини, що є доступними в інших регіонах. Загроза «глобалізації байдужості», за його словами, є відомою, а тому їй потрібно протиставляти «глобалізацію піклування», тобто, уможливлювати доступ до ліків, які можуть рятувати життя. Для цього потрібні «спільні зусилля, співпраця, що залучає всіх».

Вакцина повинна бути загальнодоступною

У цьому контексті Папа висловив сподівання на те, що наукові дослідження чинитимуть поступ у «знаходженні вирішень для давніх і нових проблем», даючи «чудовий приклад» того, як «дослідження та людський розум здатні розвивати нові шляхи оздоровлення та лікування». Фармацевтичні компанії, «підтримуючи дослідження та спрямовуючи виробництво», могли би «причинятися до справедливішого розподілу ліків». Покликанням фармацевтів, як зазначив Святіший Отець, є «служіння піклування в близькості до найбільш потребуючих», дбати про «цілісне добро тих, які до них звертаються». А урядовці покликан, через законодавчі та фінансові рішення «будувати справедливіший світ, в якому бідні не будуть покинуті чи, що гірше, викинуті немов непотріб».

«Нещодавній досвід пандемії, крім серйозного надзвичайного стану в медицині, внаслідок якого вже померло майже мільйон людей, перетворюється у серйозну економічну кризу, що помножує кількість бідних і сімей, які не знають, як давати собі раду. Тож надаючи харитативну підтримку, слід також боротися зі згаданою фармацевтичною бідністю, зокрема, через масове поширення в світі нових вакцин. Повторюю, що буде дуже сумно, якщо у постачанні вакцини віддаватиметься пріоритет найбагатшим, або якщо ця вакцина стане власністю тієї чи іншої держави, й не буде доступною для всіх. Вона повинна би бути універсальною, для всіх!» — наголосив Папа.

За матеріалами VaticanNews