«Пандемія коронавірусу закрила двері наших храмів, але відкрила нове вікно можливостей для Царства Божого на землі», — Борис Ґудзяк
19-го березня 2020 року українські католицькі єпископи у Сполучених Штатах видали Меморандум, в якому зазначили: «Об’єднані в спільній турботі за духовне та фізичне здоров’я наших вірних, ми хочемо повідомити вас про певні норми і практики, які покликані утвердити нас у вірі та правді, і які захищатимуть кожного члена нашої спільноти, особливо найбільш вразливих, сприятимуть нерозповсюдженню хвороби».
Мікроскопічний організм, а власне вірус, невидимий неозброєним людським оком, руйнує сьогодні людське життя на планеті Земля. Коронавірус, відомий також як Covid-19, вразив усі сфери щоденного життя у 185 країнах світу. Надзвичайно заразне захворювання спричинило пандемію, що не викликала подібного всесвітнього хаосу від часу епідемії Іспанського грипу в 1917–18 роках. Він, напевно, стане анонімним вибором живого організму року за версією журналу «Time».
Враженими виявилися всі аспекти людського життя. Школи закриті. Бізнеси не працюють. Мільйони раптово стали безробітними. Подорожі обмежені. Усі спортивні та розважальні заходи зупинені. Людей проситься залишатися вдома. Ті, хто виходять назовні, мають одягати захисні маски, ще й бажано рукавиці. Часте миття рук стало нормою. Життя не подібне на те, до чого ми звикли.
Рахунок втрачених людських життів безпрецедентний. На 24 квітня 2020 року зафіксовано більш як 2.7 мільйона випадків захворювання на територіях 185 країн світу. 190, 000 людей померло від хвороби.
За даними «Reuters» у Сполучених Штатах очікується, що до 24 квітня смертність досягне 50,000 осіб, подвоївшись лише за останні десять днів, і стане найвищою у світі. Майже 875,000 американців захворіли на цю надзвичайно заразну респіраторну недугу Covid-19, яку спричинює вірус і, як повідомляє «Reuters», близько 2,000 людей помирало щодня від 1-го до 23-го квітня.
Люди, які підозрюються в зараженні, дотримуються 14-денного карантину. Ті, які захворіли, ізолюються. Родини не можуть відвідати рідних. Похорони жертв відбуваються приватно з обмеженням кількості учасників до кількох найближчих.
Навіть найнеймовірніше щодо релігійних відправ і відвідування храмів стало реальністю — церковні провідники керуючись вказівками офіційних осіб та рекомендаціями медичних професіоналів відмінили прилюдні відправи служб.
19-го березня 2020 року українські католицькі єпископи у Сполучених Штатах видали Меморандум, в якому зазначили: «Об’єднані в спільній турботі за духовне та фізичне здоров’я наших вірних, ми хочемо повідомити вас про певні норми і практики, які покликані утвердити нас у вірі та правді, і які захищатимуть кожного члена нашої спільноти, особливо найбільш вразливих, сприятимуть нерозповсюдженню хвороби».
«Пам’ятаючи про вразливість людського життя і визнаючи зі смиренням обмеженість людських мотивацій та ресурсів, ми закликаємо робити все можливе, щоб допомогти державній владі, місцевим органам і медичним працівникам зупинити поширення вірусу».
Меморандум включав пасторальні норми та практики пастирського служіння, зокрема наступне: «Усі щоденні та недільні відправи тимчасово служитимуться при відсутності громади вірних. Наші духовні отці продовжать служити і молитися за вас і з вами заради вас».
Починаючи з 19 березня в наших парафіях не відправляються прилюдні літургійні відправи. Церковні двері тимчасово закрилися для публічних відправ.
Однак завдяки сучасним технологіям і засобам, та відданості нашого духовенства та мирян, інтернет відкрив нові можливості для наших святих місць, нашого Царства на Землі.
Починаючи з 21–22 березня для багатьох наших парафій нормою стало транслювання Божественної Літургії та інших літургійних відправ через інтернет. Парохи транслюють свої служби через веб-сайти своїх парафій та передають інформацію про це до Канцелярії, яка не лише розміщує її на архиєпархіяльних веб-сторінках, але й передає її тим, хто отримує газету «Шлях».
Напередодні найсвятішого періоду літургійного року 1 квітня українські католицькі ієрархи Сполучених Штатів поширили Меморандум з вказівками, як вірні можуть віртуально з допомогою інтернету досвідчити благословення верби, Великодніх страв, взяти участь в службах Вербної неділі, Страсного тижня, включаючи четвер, п’ятницю, суботу, та Пасхи.
У багатьох парафіях архиєпархії парохи, які уже старалися проводити гідні літургійні відправи без хору, співаючих парафіян і присутності своєї парафіяльної родини, взяли на себе ще один обов’язок координації і транслювання цих служб на Facebook та YouTube.
Як наслідок, вірні не лише в архиєпархії, але, дослівно, в усьому світі мали можливість пережити ці літургійні відправи, які відправлялися в багатьох наших парафіях. Ця євангелізація за допомогою технологій дала можливість багатьом представникам інших релігійних традицій вперше стати учасниками української католицької Літургії.
Далі ми подаємо узагальнення числа переглядів усіх служб у відповідні дні, які підготував всечесний диякон Володимир Радко: Вербна неділя — 22, 020; Страсний четвер (Вечірня, Божественна літургія, Страсті) — 11, 127; Страсна п’ятниця — 17, 036; Страсна субота — 9, 473; Великодня неділя (Утреня, Божественна літургія) — 41, 288. Ці числа, на жаль, не відображають дійсне число людей, які брали участь в службах, дякуючи можливостям сучасної техніки.
Жива трансляція також дозволила нашому духовенству, монашеству та вірним «бути присутніми» на приватних похоронних відправах з української католицької катедри Непорочного Зачаття, що відбулися в Світлий понеділок, 13 квітня, за покійним архиєпископом і митрополитом Степаном Суликом, який 6 квітня в 95 років став жертвою пандемії коронавірусу. Сторінка Facebook свідчить про 16, 300 переглядів заупокійної Божественної Літургії та поховання владики в катедральній крипті.
Пряме включення літургійних відправ з парафій Філадельфійської архиєпархії продовжиться до того часу, поки триватимуть тимчасові норми дотримання соціальної дистанції.
У меморандумі від 1 квітня українські католицькі єпископи зазначили: «Наші дорогі вірні, настане день, коли буде оголошено, що ми знову можемо святкувати Божественну літургію та інші служби разом. Ми з нетерпінням очікуємо на цей радісний день. Ми будемо раді бачити один одного більше ніж будь-коли, і дякувати Богу за дар спільноти Церкви й Тіла Христового, членами якого ми всі є!»
Нехай цей радісний день настане найскоріше!
† Борис Ґудзяк,
архиєпископ і митрополит Філадельфійський