«Ми просимо американців продовжувати молитися, захищати та допомагати»: Звернення Східних Католицьких Єпископів США про мир в Україні

24 березня 2023

Східні католицькі єпископи Сполучених Штатів Америки, які зібралися на щорічну зустріч у Сент-Луїсі (штат Міссурі, США) 21–23 березня 2023 року, заявляють про свою солідарність зі стражденним народом і Церквами України.

ЗВЕРНЕННЯ

Східних Католицьких Єпископів США про мир в Україні

«Мир, мир! — а миру немає!»
(Єремія 6, 14)

Ми, Східні католицькі єпископи Сполучених Штатів Америки, які зібралися 21–23 березня на свою щорічну зустріч у Сент-Луїсі, заявляємо про свою солідарність зі стражденним народом і Церквами України. Ми заохочуємо всіх людей доброї волі, наших священиків, богопосвячених осіб та вірних до посиленої молитви за мир в Україні. 22 березня ми відслужили особливу Божественну Літургію у візантійській традиції в римо-католицькій катедральній базиліці Святого Людовика. Архиєпископ Сент-Луїса Мітчелл Розанскі виголосив зворушливу проповідь про милосердя, закликаючи до миру і справедливості в Україні. Під час наших сесій Митрополит Філадельфійський Української Католицької Церкви Борис Ґудзяк підсумував наслідки неспровокованої російської військової агресії проти свого сусіда.

Безглузда, святотатська російська війна, яка розпочалася в 2014 році і переросла в повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року, топче міжнародне право, спричиняє загибель і поранення сотень тисяч людей та змусила 14 мільйонів українців покинути власні домівки. Пошкоджено та зруйновано близько 150 000 житлових будинків, 3 000 навчальних закладів, понад 1 200 закладів охорони здоров’я та близько 500 релігійних споруд. Навмисні атаки проти цивільних об’єктів та критично важливої інфраструктури свідчать про те, що цей напад спрямований не лише проти українських сил оборони, але й проти цивільних осіб — будинків, лікарень, теплових та електростанцій. Це війна проти всіх мешканців країни. Світ побачив і зрозумів, що окупанти прагнуть тероризувати звичайних громадян: жінок, дітей, людей похилого віку, осіб з інвалідністю. Українські та міжнародні фахівці ретельно задокументували тисячі воєнних злочинів. Беручи до уваги руйнування, завдані війною досі, відновлення України, за оцінками Світового банку, коштуватиме 411 мільярдів доларів.

Ця безжальна агресія повторює історичне насильство Росії проти України, її народу та культури. Щоразу, коли в Україні відбувається російська окупація — у ХІХ, ХХ, а тепер і в ХХІ століттях — Українська Католицька Церква зазнає утисків та оголошується поза законом. Українські православні та інші релігійні громади, як це відбувається в сучасній Росії, зазнають переслідувань та обмежень. У трьох східних областях — Донецькій, Луганській та Запорізькій, які є (частково) окупованими, — більше немає жодного католицького священика, який би активно служив, — ні латинського, ні східного обряду. У листопаді 2022 року двох священиків було заарештовано і, за попередніми даними, вони зазнали тортур. Їхнє перебування зараз невідоме.

Ми дякуємо членам наших Церков, усім католикам США та лідерам церковних інституцій, а також усім американцям доброї волі, які відгукнулися зі щирим співчуттям та особливою щедрістю на несправедливість та страждання, яких зазнали жертви війни. Мільйони американців зробили внески до фондів гуманітарної допомоги та допомогли прийняти понад 250 000 біженців. Наші колеги в Україні просять нас висловити глибоку вдячність за американську та католицьку солідарність. Ми ж просимо американців продовжувати молитися, підтримувати та допомагати. Ми закликаємо політичних лідерів сформулювати політику на підтримку народу України, який захищає суверенітет і територіальну цілісність своєї країни. Мужність і жертовність українців закликає нас супроводжувати їх на Хресній дорозі до Воскресіння.

Разом з відважними громадянами України ми відновлюємо нашу довіру до пасхальної жертви Господа. У Христі Страсті завжди ведуть до нового життя. Божа справедливість і Божа правда восторжествують. Наближаючись до спасительних днів Страсного тижня, будьмо з Ісусом, Якого розпинають в Україні. З вірою, надією та милосердям станьмо біля підніжжя Хреста. Станьмо разом з народом України.

Перше, що сказав Воскреслий Ісус своїм учням: «Мир вам!» (Ів. 20, 21).

Христос воскрес! Воістину воскрес!

Члени Східної Католицької Асоціації:

Високопреосвященний Вільям Скурла (Most Rev. William Skurla),

митрополит і архиєпископ Візантійської католицької архиєпархії Піттсбурга