Монах, черниця і єпископ, які отримали Нобелівську премію миру
Завершується тиждень вручення Нобелівської премії. Сьогодні оголошено останніх лауреатів з економіки, якими стали Пол Р. Мілгром та Роберт Вілсон.
Нобелівську премію миру, яка була оголошена 9 жовтня, цьогоріч отримала Світова продовольча програма.
«Ця премія підкреслює, насамперед, важливість подальшої боротьби проти голоду та заохочує не забувати про те, що голод і мир є тісно пов’язаними поняттями», – стверджує монсеньйор Фернандо Чіка Арелляно, Постійний Спостерігач Святого Престолу при FAO, IFAD та WFP, коментуючи цьогорічне присудження Нобелівської премії миру Світовій продовольчій програмі, структурі в рамках ООН, яка діє в сфері боротьби з голодом і гарантування продовольчої безпеки.
В інтерв’ю для нашого колеги Алессандро Ді Буссоло ватиканський дипломат нагадав, що про зв’язок миру та голоду Папа Франциск говорив, відвідуючи 2016 року штаб-квартиру Світової продовольчої програми. Його слова тоді були дійсно далекоглядними. Він звернувся із закликом до миру, закликав, насамперед, помножувати не торгівлю зброєю, а надання допомоги. Бо, як неодноразово казав Святіший Отець, «іноді, сам же голод застосовується в якості військової зброї».
«Замість того, щоби інвестувати в зброю, потрібно інвестувати в мир. Нагальною є дебюрократизація всього того, стоїть на заваді здійсненню гуманітарних планів. І в цьому Світова продовольча програма відіграє фундаментальну роль. Світ потребує справжніх героїв, тобто, людей та інституцій, докладатимуть зусилля на те, щоби відкривати дороги, будувати мости, аби кількість людей, які страждають, зменшувалася, голод був повністю викоріненим, а мир зростав», – зазначив монсеньйор Фернандо Чіка Арелляно.
Цього року призовий фонд Нобелівської премії становить 10 млн крон ($1 млн). Через пандемію коронавірусу вперше з 1944 року церемонія нагородження Нобелівських лауреатів у Швеції проводитиметься без їхньої особистої присутності.
Лауреатами Нобелівської премії рідко стають католики, а ще рідше — священники та богоспосвячені особи. Проте в історії були і такі випадки. І ми маємо при них пам’ятати.
Пропонуємо згадати трьох католицьких нобелівських лауреатів: ченця, черницю та єпископа.
Отець Домінік Пір
Бельгійський домініканець о. Домінік (Жорж) Пір отримав Нобелівську премію миру у 1958 році за старання допомагати воєнним біженцям.
Мати Тереза з Калькутти
Мати Тереза з Калькутти отримала Нобелівську премію миру у 1979 році за ствердження миру в найважливішій сфері, захищаючи недоторканність людської гідності.
Єпископ Карлуш Філіпе Хіменес Белу
Єпископ-португалець Карлуш Філіпе Хіменес Белу отримав Нобелівську премію миру у 1996 році за зусилля у напрямку справедливого і мирного вирішення конфлікту у Східному Тиморі.
За матеріалами католицького суспільно-релігійного інтернет-часопису «CREDO» та VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ