«Канони партикулярного права УГКЦ мають ту саму силу, що і закони Кодексу канонів Східних Церков», — о. Віталій Токар

3 вересня 2015

Єпархіальні єпископи мають обов’язок втілювати в життя норми канонів партикулярного права УГКЦ у своїх партикулярних Церквах. Про це сказав отець Віталій Токар під час Синоду Єпископів УГКЦ, який проходить в Івано-Франківську.

У коментарі Департаменту інформації УГКЦ о. Віталій нагадав, що Синод Єпископів УГКЦ, який відбувся у Бразилії 2011 року, затвердив робочу групу для доопрацювання норм кодифікованого партикулярного права УГКЦ. Синод Єпископів УГКЦ 2014 року затвердив терміном на три роки канони партикулярного права УГКЦ. Отець і Глава Церкви, завершуючи правом передбачену процедуру встановлення законів, у березні 2015 року проголосив ці канони і постановив, що після їх публікації в «Благовіснику Верховного Архиєпископа УГКЦ» вони стануть обов’язковими до виконання ad experimentum з 7 квітня (25 березня) 2015 року протягом наступних трьох років.

«Слід зазначити, — каже о. Віталій, — що перед проголошенням ці норми були перекладені італійською мовою і Глава Церкви ознайомив із їх змістом Апостольський Престол, а саме Конгрегацію для Східних Церков».

У декреті Блаженніший Святослав наголосив, що «синодальні закони повинні пильно і ретельно дотримуватися усім Божим народом наших єпархій і екзархатів».

Було також підкреслено, що скасовуються 146 канонів партикулярного права, затверджених на Синоді Єпископів УГКЦ, що відбувся у Львові у 2001 р., та всі інші синодальні закони, які суперечать цим канонам або які стосуються матерії, повністю врегульованої новими канони партикулярного права УГКЦ.

Водночас, за словами о. Віталія, усі нижчі законодавчі влади УГКЦ заохочуються пристосувати свої норми до нового законодавства. «Звідси випливає, що канони партикулярного права мають ту саму міць, що й закони Кодексу канонів Східних Церков, тобто стають обов’язковими до виконання аж до їх скасування або змінення найвищою владою Церкви свого права», - сказав священик.

Він наголосив, що єпархіальні єпископи мають обов’язок втілювати в життя ці норми у своїх партикулярних Церквах, вказуючи, де є труднощі, які норми потребують ще доопрацювання, які зі слушних причин слід змінити, щоб вони були життєвими. «Нині, з огляду на короткий час з моменту проголошення, важко сказати, наскільки ці закони були втілені і стали обов’язковими до виконання», — зауважив о. Віталій.

За його словами, канони партикулярного права будуть чинними три роки і це є нагодою зібрати зауваження, критику та внести зміни, щоб після часу ad experimentum проголосити їх без обмеження часу.

Департамент інформації УГКЦ