«Хто може зупинити війну в Україні?» Папа відповів на запитання журналістів

6 лютого 2023

Під час перельоту з Південного Судану до Італії Папа Франциск відповів на запитання журналістів, між якими не забракло згадки про війну в Україні.

«Хто може зупинити війну в Україні?» Папа відповів на запитання журналістів

Разом зі Святішим Отцем у цьому інтерв’ю відповідали англіканський архієпископ Джастін Велбі та преподобний Ієн Ґріншилдс, які були з Папою в цьому спільному «екуменічному паломництві миру», повідомляє українська редакція «Vatican News».

Зі своєї п’ятої з черги подорожі на Африканський континент Папа Франциск повернувся в неділю 5 лютого 2023 року. Перш ніж поїхати з аеропорту Ф’юмічіно до Ватикану, він здійснив традиційне паломництво до базиліки Santa Maria Maggiore.

Разом зі Святішим Отцем із Джуби летіли Глава Англіканської Співдружності архієпископ Джастін Велбі та модератор Загальної асамблеї Церкви Шотландії преподобний Ієн Ґріншилдс. Вони взяли участь у традиційному спілкуванні з журналістами папського супроводу. Святіший Отець підкреслив, що це була екуменічна подорож, яка вже давно готувалася, а Джастін Велбі брав активну участь у справі примирення в Південному Судані. Тож на початку розмови архієпископ Кентерберійський розповів про свій досвід контактів із постраждалими від війни та зі сторонами конфлікту, а також про зусилля на користь примирення, здійснені спільно з ватиканською дипломатією. Зокрема, навесні 2019 року відбулася відома духовна віднова політичних лідерів країни в резиденції Папи. Саме на цій зустрічі Папа Франциск цілував ноги керівникам Південного Судану, благаючи їх не сходити зі шляху миру.

Модератор Церкви Шотландії також розповів про зусилля своєї конфесійної спільноти.

Журналіст із NBC NEWS згадав жест Папи, коли той навесні 2019 року став навколішки перед лідерами Південного Судану, благаючи їх про мир. Він навів цей факт у контексті наближення річниці широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Чи був би Папа готовий зробити такий жест, якби мав можливість зустрітися з Путіним, бачивши, що всі дотеперішні заклики до миру виявилися даремними? Всіх трьох релігійних лідерів він запитав, чи не хочуть вони зробити спільний заклик до миру в Україні.

«Я відкритий на зустрічі з обома президентами, як українським, так і російським, я відкритий на зустріч», — сказав Папа Франциск, зазначивши: він тому й не поїхав до Києва, що нема можливості поїхати до Москви. Якщо ж ідеться про жести, то тим жестом, який він відчув спонтанну потребу вчинити, був нечуваний у дипломатичній практиці візит у посольство, щоби просити про зустріч і переговори. «А жест під час зустрічі 2019 року — не знаю, як вийшло, це не було задуманим; а спонтанні речі неможливо повторити. Це Святий Дух веде тебе, й це неможливо пояснити, крапка», — сказав Святіший Отець.

Справедливим буде згадати про Сирію, нагадав Франциск, де війна триває вже 12–13 років, про Ємен, про М’янму, про народ рохінджа, про вогнища війни в Латинській Америці. «Увесь світ перебуває у стані війни і на шляху самознищення. Ми повинні серйозно замислитися: він у стані самознищення. Зупинімося, доки не запізно!» — закликав Папа. У цьому контексті він згадав про роль жінок, матерів і черниць у плеканні миру. «Повернімося до жіночої сили. Ми повинні ставитися до жінки серйозно, а не використовувати її як рекламу косметики», — наголосив Папа.

Архиєпископ Кентерберійський, який відвідував Україну наприкінці минулого року, сказав: він не має нічого додати, крім того, що «ця війна в руках пана Путіна, він міг би зупинити її виведенням військ і припиненням вогню, а тоді розпочати переговори про довгострокові угоди». Глава англіканців також висловив солідарність зі словами Папи про те, що потрібно не забувати й про інші війни, згадавши, зокрема, про ситуацію в Нігерії.