Єпископи ЄС: якою буде доля Європи внаслідок війни в Україні?

20 квітня 2024

Відкриваючи весняну пленарну зустріч Комісії Єпископатів ЄС, її очільник вказав на загрози від поділів у Європейському Союзі перед обличчям викликів, пов’язаних з війною в Україні, а також перестеріг від спокуси делегітимізувати союз з огляду на рішення, несумісні з християнським баченням, заохочуючи навпаки, використовувати всі можливості для ділення з іншими спадком віри.

Єпископи ЄС: якою буде доля Європи внаслідок війни в Україні?

«Відчуваємо, що цей європейський світ, який є нашим, може зазнати немислимих потрясінь. Якою буде доля Європейського Союзу і всієї Європи, якщо ця війна проявить всі свої наслідки, які ми не можемо собі уявити?» — запитував архиєпископ Маріано Крочята, Голова Комісії Єпископатів Європейського Союзу (COMECE), відкриваючи в польському місті Ломжі весняну пленарну асамблею цього єпископського об’єднання, що триватиме від 17 до 19 квітня 2024 року. Про це інформує українська редакція «VaticanNews».

Місце проведення було обрано не випадково. Асамблея проводиться в Польщі, відзначаючи 20-у річницю великого розширення Європейського Союзу, коли до нього ввійшли десять країн, переважно зі Східної Європи. «Повернення війни в Європу, — зауважив архиєпископ Крочята, — кидає тінь не тільки на цю рівновагу, але й на всі аспекти життя народів, які її населяють». І саме в цьому місці, за його словами, відчувається «близькість територій, на яких вже понад два роки тривають бойові дії внаслідок російської агресії проти України». «Ця картина, — додає він, — тільки ускладнюється і стає більш небезпечною через зіткнення між Ізраїлем і Палестиною на Близькому Сході, тим більше, що Іран також відкрито вступає в гру».

На думку очільника COMECE, «в багатополярному світі, який бачить зростання нових потуг», Європейський Союз, якщо буде розділений внутрішніми чварами і через це не здатний говорити єдиним сильним і рішучим голосом, може тільки «готуватися заплатити високу ціну маргіналізації, якщо не підпорядкування; за умови, що війна не піднесе нам набагато більш гірких сюрпризів».

Відстоювати християнське коріння, а не опускати руки

«Було б великою помилкою делегітимізувати Європейський Союз як такий, через те, що він не повністю поважає наше християнське бачення, оскільки кінець Союзу був би ще більшою зрадою, цього разу з нашого боку, історичного досягнення, яке увібрало в себе плід християнської традиції і можливість майбутнього для наших країн і наших Церков», — зазначив доповідач, посилаючись на останні рішення Європарламенту щодо аборту із пропозицією внести його до фундаментальних прав Хартії прав ЄС, а також на рішення, прийняте в справі міграції та надання притулку.

«Може виникнути спокуса, — зауважив архиєпископ Крочята, звертаючись до делегатів єпископських конференцій, — дистанціюватися від цього, охолодити нашу вдячність та ентузіазм, через певні рішення, які прямо суперечать нашому людському та релігійному сумлінню». За його словами, потрібно бути дуже уважними, в тому числі і з огляду на європейські вибори. Тому що, додає ієрарх, «якщо б не було більше Європейського Союзу, ми втратили б можливість бути почутими і впливати на динаміку всього континенту». «Дозволю собі сказати, що можливість сприяти кращому Європейському Союзу — це одна із можливостей, які залишилися, наскільки це в наших силах і можливостях передбачати, щоб дати можливість проголошувати, свідчити і жити християнською вірою також і в майбутньому, яке настане по всій Європі. Нехай же не забракне нам цього інтелекту віри та історії. Ще й тому, що це єдиний спосіб зберегти мир, безпеку і добробут у наших країнах і на нашому континенті», — наголосив він.

Довідка

COMECE (Комісія Єпископських Конференцій Європейського Союзу) складається з єпископів, делегованих Конференціями Католицьких Єпископів 28-ми держав-членів Європейського Союзу. Єдиний єпископ представляє Данію, Швецію та Фінляндію; в той час як Єпископська конференція Великобританії представлена ​​єпископом Єпископської конференції Англії та Уельсу та єпископом Конференції єпископів Шотландії.

Відповідно до своєї Місії, визначеної у своїх Статутах, COMECE контролює політичний процес Європейського Союзу у всіх сферах, що представляють інтерес для Церкви.

Секретаріат забезпечує безперервність роботи COMECE. Її штаб-квартира знаходиться в Брюсселі (Бельгія). Невелика команда відстежує та аналізує розвиток політики та ініціативи ЄС та прагне внести свій внесок у відповідні процеси. Секретаріат звітує перед Постійною комісією та Пленарною асамблеєю. Нинішній Генеральний секретар — о. Мануель Енріке Барріос Прієто.

Секретаріат COMECE зареєстрований у реєстрі прозорості Європейського Союзу.

COMECE допомагає у своїй місії низкою комісій та робочих груп, що складаються з експертів, доручених національними єпископськими конференціями та католицькими організаціями, що працюють у відповідних сферах. Спеціальні групи створюються як і коли це необхідно.