Діти, що померли в час вагітності чи відразу після народження: цінне життя

16 жовтня 2021

Кожне людське життя має унікальну цінність, незважаючи на свою тривалість. Втрата дитини в утробі матері чи невдовзі після народження, безумовно, спричиняє біль і рану не лише батькам, але й усім навколо них, усьому суспільству. Супроводжуючи цих батьків, ми можемо допомогти їм усвідомити, що їхня дитинка принесла у світ також радість і любов, навіть якщо не надовго.

Діти, що померли в час вагітності чи відразу після народження: цінне життя

15 жовтня в різних країнах світу відзначається День обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи невдовзі після народження (англ. Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day). Вже другий рік поспіль до відзначення цього дня приєднується також УГКЦ: згідно з постановою вісімдесят третьої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, що відбулася в листопаді 2019 року, цих дітей спогадують на всіх Літургіях, які цього дня служаться в храмах УГКЦ.

В Україні до усвідомлення важливості відзначення такого дня долучилася Громадська організація «Перинатальний хоспіс „Слід життя“». Засновниця та голова цієї організації сестра-служебниця Юстина Голубець пояснила в інтерв’ю для Радіо Ватикану — Vatican News, чому цей день важливий не тільки для батьків, які впродовж всього року пам’ятають про свою дитину, але й для всієї Церкви і для всього суспільства:

Сестра Юстина Голубець про День пам’яті дітей

Одяг для дітей, які померли під час вагітності чи невдовзі після народження Одяг для дітей, які померли під час вагітності чи невдовзі після народження

Втрата дитини під час вагітності, чи невдовзі після її народження — це досить поширене явище, про яке рідко говорять. Ще донедавна в багатьох країнах ця тема була немовби табу. Сестра Юстина вказує на важливість вміння спілкуватися з батьками, зраненими втратою своєї дитини:

Сестра Юстина Голубець про спілкування із батьками, які втратили дитину

Очільниця Громадської організації «Перинатальний хоспіс — Слід життя» розповіла, що у межах заходів з нагоди Дня обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи невдовзі після народження, в соборі Святого Юра у Львові звершується подячна Служба Божа за цих дітей. Вона пояснює, яким чином у випадку смерті дитини в час вагітності чи новонародженої дитини, ми можемо говорити про вдячність:

Сестра Юстина Голубець про вдячність посеред мук втрати

Як і минулого року, День обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи невдовзі після народження відзначається також в Івано-Франківській архиєпархії УГКЦ. Про це розповів голова місцевої Комісії у справах родини отець Юрій Прилепський:

Отець Юрій Прилепський про відзначення цього Дня в Івано-Франківську

Богослуження в катедральному соборі Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ (2020 р.) Богослуження в катедральному соборі Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ (2020 р.)

Залишаючись сам на сам зі своїм болем, у батьків, що втратили дітей, часто може виникати почуття провини. Створюючи простір, в якому батьки мають можливість виразити свій біль, ми можемо їм допомогти усвідомити, що кожне життя має свою унікальну цінність, незважаючи на свою тривалість. На цьому наголошує сестра Юстина:

Сестра Юстина Голубець про почуття провини у батьків

Починаючи від 2013 року, Громадська організація «Перинатальний хоспіс — Слід життя» надає підтримку батькам, які впродовж вагітності зустрічаються із серйозними патологіями або вадами зачатої дитини. Сестра-служебниця ділиться думками про те, чого її навчив досвід цього нелегкого служіння:

Сестра Юстина Голубець про служіння у перинатальному хоспісі

Першими людьми, які перебувають поряд з матір’ю і батьком у такій тяжкій ситуації, як втрата немовляти, є медики. Сестра Юстина поділилася своїм досвідом співпраці з медичним персоналом, вказуючи на деякі аспекти, які слід вдосконалити у цьому сенсі в професійній підготовці медиків.

Сестра Юстина Голубець про співпрацю із медичним персоналом

Свічки запалені на спомин про дітей (Майдан Андрея Шептицького в Івано-Франківську) Свічки запалені на спомин про дітей (Майдан Андрея Шептицького в Івано-Франківську)

За матеріалами VaticanNews