Блаженніший Святослав про реабілітацію УГКЦ: «Наша Церква має лише ті права в Україні, які ще колись надав був Горбачов»

5 березня 2021

По сьогодні правовий статус УГКЦ в незалежній Україні окреслений лише тими правами, які ми отримали за часів тодішнього президента Радянського Союзу Михайла Горбачова. Тобто ми маємо сьогодні право лише реєструвати свої громади. Таку позицію висловив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час міжнародної конференції «„Львівський собор“ 1946 року: історичні обставини та сучасні оцінки».

Предстоятель відзначив, що не було процесу реабілітації нашої Церкви, не було чітких правових актів з боку Української Держави, які б симетрично заперечили Львівський псевдособор 1946 року, під час якого було ліквідовано УГКЦ.

«Більше того, донедавна, а саме за часів президента Віктора Януковича, були спроби узаконити паралельні фейкові греко-католицькі структури, проти чого ми мусіли боротися. Тобто нам ще багато належить зробити, аби та несправедливість, яка була нам завданою, могла бути виправленою», — наголосив Блаженніший Святослав.

Глава Церкви вкотре підкреслив, що Львівський псевдособор 1946 року не був собором. «Найкраще про Львівський собор сказав Патріярх Йосиф — „невдала імпреза“», — додав він.

На думку Глави УГКЦ, сьогодні дослідження згадування цієї події і дослідження історичної правди є дуже важливе для всіх, а також для Російської Православної Церкви.

«Сьогоднішня конференція і плід наукової праці дуже важливий між православними Церквами різних юрисдикцій в Україні і між Українською Греко-Католицькою Церквою. Тому що ми справді сьогодні відчуваємо, що Київська митрополія чи її унійна частина, чи частина, яка не підтримала Берестейського єднання, матірною своєю Церквою вважає древню Церкву Константинополя. Навіть з огляду на ті події, які сьогодні історики зачепили своїм дослідженням, у нас є дуже багато спільного. І ця ідея колись єдиної Київської, а сьогодні, на жаль, конфесіоналізованої і поділеної, як на мене, з одного боку, є гірким фактом, а з другого — показує, що ми маємо спільне коріння», — сказав Предстоятель.

Блаженніший Святослав запевнив, що УГКЦ хоче шукати дороги, аби будувати єдність між нашими Церквами і рухатися вперед. Тому пізнати правду, якою б гіркою вона не була, є дуже важливо.

«Метою УГКЦ не є когось засуджувати сьогодні чи комусь щось закидати. Ми пам’ятаємо, вивчаємо історію, щоб запобігати, щоб ніколи подібні злочини не повторилися», — резюмував Предстоятель.

Фото: Олександр Савранський
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ