Блаженніший Святослав пояснив, чому УГКЦ в Україні святкує Пасху за старим стилем

11 квітня 2024

Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у програмі «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні» висловив позицію Церкви щодо збереження чинної Пасхалії та святкування Великодня за юліанським календарем. Він підкреслив, що для УГКЦ важливо залишатися в єднанні з православними братами в Україні, а питання реформи Пасхалії потребує більш глибокого розгляду.

Блаженніший Святослав зазначив, що існує два варіанти Пасхалії: нова (яку вживає Римо-Католицька Церква) та стара (яку вживають усі Православні Церкви світу). «Для нас, греко-католиків, це певний виклик», — визнав Глава Церкви. Він нагадав, що більшість парафій УГКЦ за межами України святкують Великдень за новою Пасхалією. Про це розповідає Департамент інформації УГКЦ.

«Ми в Україні хочемо святкувати Великдень з нашими православними братами, — заявив Блаженніший Святослав. — Ми розуміємо, що найближчим часом реформи Пасхалії наші брати православні не зроблять». Він зазначив, що жодна православна Церква у світі не використовує латинську Пасхалію, а спільне святкування Великодня є символом єдності для православного світу.

Тож, на питання про перехід на Пасхалію за григоріанським календарем Предстоятель відповів, що «сьогодні ми є тільки на початку цього непростого великого шляху».

«Зараз пріоритет надається локальній єдності, оскільки сьогодні не можна ще осягнути єдність універсальну. Тому на локальному, місцевому рівні ми зробили такий крок, щоб робити календарну реформу з огляду на здатність чи нездатність наших православних братів іти за нами», — зазначив Блаженніший Святослав.

Водночас, Глава Церкви запевнив, що збереження чинної Пасхалії жодним чином не шкодить єднанню УГКЦ з Римською Апостольською Столицею: «Ця єдність, це сопричастя не накладає уніформізму. Це завжди єдність у різноманітності», — пояснив він.

Блаженніший Святослав висловив сподівання, що усі християни в Україні зможуть зробити внесок у спільну реформу церковного календаря, але підкреслив, що це буде довгий і непростий шлях: «Ми в Україні — православні, греко-католики, римо-католики — мусимо бути каталізатором тих процесів».

Окрім цього, у програмі «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні» Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав розповів про особливості та історичне значення Послання Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні щодо війни та справедливого миру в контексті нових ідеологій, про нещодавній візит Постійного Синоду УГКЦ до США, а також поділився думками про те, чи варто будувати храми у часі війни.