Архиєпископ Ґінтарас Ґрушас: «Покликані бути будівничими миру!»

26 лютого 2023

Президент Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE) архиєпископ Ґінтарас Ґрушас звернувся до європейської спільноти з приводу першої річниці початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну 24 лютого 2023 року.

Архиєпископ Ґінтарас Ґрушас: «Покликані бути будівничими миру!»

ЗВЕРНЕННЯ

архиєпсикопа Ґінтараса Ґрушаса, Президент Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE),

до європейської спільноти з приводу першої річниці початку
повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну

Через рік після того, як агресія Російської Федерації спровокувала війну в Україні, Президент Ради Єпископських Конференцій Європи Ґінтарас Ґрушас знову звертається до міжнародної спільноти із закликом докласти зусиль, щоб змусити зброю замовкнути і зупинити цей конфлікт.

Європейські єпископи та християнські спільноти продовжують молитися за жертв цієї війни та їхні сім’ї: протягом усього Великого посту в кожній країні по черзі служитимуть Святу Месу, закликаючи до миру в Україні та молячись за тих, хто загинув внаслідок війни; вони близькі до всіх, хто страждає від цих актів насильства; вони об’єдналися в мережу солідарності для підтримки українського народу. Протягом цього року багато християнських громад відкрили свої домівки для тих, хто втікає від війни, а багато єпископів і делегацій відвідали українську територію задля конкретного знаку близькості Церкви.

У той час, коли міжнародне право зневажається, в умовах жахливого сценарію війни, всі віруючі в Христа і люди доброї волі покликані прагнути до побудови миру. У своєму постсинодальному посланні «Ecclesia in Europa», 20-та річниця якого припадає на цей рік, святий Іван Павло ІІ пророчо підкреслив, що «Європа, з усіма її мешканцями, повинна невтомно прагнути до побудови миру в своїх кордонах і в усьому світі». Він також нагадував, що «національні відмінності необхідно підтримувати і культивувати як основу європейської солідарності» і що «сама національна ідентичність не реалізується інакше, як у відкритості до інших народів і через солідарність з ними» (№ 112).

Від початку війни Церкви в Європі закликають до миру для України, який би означав негайне припинення бойових дій та конкретне зобов’язання відновити справедливість і, таким чином, розпочати справжній шлях примирення.

З гіркотою дивлячись на нинішні рани, ми закликаємо всіх продовжувати солідарність, яка вже існує, щоб підтримати український народ. Ми також хочемо відтепер взяти на себе зобов’язання будувати Європу, яка нарешті примириться в справедливому мирі, досягнутому спільними зусиллями. Ми робимо це, будучи впевненими у Воскресінні Христовому і знаючи, що Він є надією Європи.

З Санкт-Галлена, де сьогодні відбувається зустріч, присвячена душпастирству українських біженців у Європі, і де ми молимося за мир разом з присутніми українськими єпископами, священниками та мирянами, ми приєднуємося до заклику, який Папа Франциск зробив на початку Великого посту, щоб «ті, хто має владу над народами, взяли на себе конкретні зобов’язання покласти край конфлікту, досягти припинення вогню і розпочати мирні переговори». «Побудована на руїнах», — повторив Папа, — «ніколи не буде справжньою перемогою».

† Ґінтарас Ґрушас,
Президент Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE)

Сант-Галлен, 24 лютого 2023 року

Довідка

Рада єпископських конференцій Європи включає в себе 33 діючі європейські єпископські конференції в особі їх президентів, а також Главу Синоду Єпископів УГКЦ, Архієпископів Люксембургу та Князівства Монако, Архієпископа маронітів Кіпру, Єпископа Кишинівського (Молдова), Єпархіального єпископа Мукачівського і Апостольського адміністратора Естонії. Діючий Голова — архиєпископ Ґінтарас Ґрушас. Секретаріат базується в Санкт-Ґаллені (Швейцарія).