Як змінилася кількість священиків у 2013–2018 роках

25 листопада 2020

Центральне Бюро статистики Церкви проаналізувало тенденції у зміні кількості священиків між 2013 та 2018 роками, що збігається із першим п’ятиріччям триваючого понтифікату. В той час, як загальна кількість незначно зменшилася, в Африці та Азії зафіксовано помітне зростання.

Як змінилася кількість священиків у 2013–2018 роках

Протягом періоду між 2013 та 2018 роками прийняли свячення 43 тисячі пресвітерів, половина з яких припадає на африканський та азійський континент. Такі дані можемо знайти в статті, приготованій Центральним Бюро статистики Церкви, що ґрунтується на оприлюдненому кілька місяців тому Статистичному Щорічникові Церкви за 2018 рік.

Загалом у світі

Упорядники, насамперед, зазначають, що протягом аналізованого періоду кількість священиків у світі зменшилася із 415348 у 2013 році до 414065 у 2018, що становить 0,3 %. Але протилежною до загальносвітової тенденції є ситуація в Африці та в Азії, де кількість священиків зросла на 14,3 % та 11 % відповідно, збільшившись на 2000 протягом лише одного 2018 року. На американському континенті ситуація залишається стабільною, нараховуючи приблизно 122 тисячі пресвітерів. Відповідальними за зменшення загального показника є Європа та Океанія, де кількість священиків зменшилася на понад 7 % та 1,1 % відповідно.

Якщо поглянути на розподіл між дієцезальними священиками та ченцями, то кількість перших поступово зростала протягом досліджуваного періоду збільшившись на 0,5 % що відповідає 1300 одиницям, а других зменшується, сягнувши показника майже 2 %, що становить 2600 священиків. Переходячи до аналізу ситуації на кожному окремому континенті, то зазначається, що кількість пресвітерів-ченців зменшилася в Європі (8,3 %), Америці (6,7 %) та Океанії (3,1 %), але зросла в Азії (12,8 %) та в Африці (9,7 %). Зростання кількості дієцезальних священиків завдячується швидким зростанням їх кількості в Африці 16,4 %) та Азії (10,8 %). Незначно, а саме на 2,2 %, зросла кількість дієцезальних священиків у Америці (за винятком північної), натомість у Європі зафіксовано зменшення на 6,7 %.

Розподіл між континентами

Зміни у міжконтинентальному розподілі мають помітні тенденції. Хоч Європа і зберігає найвищу квоту, загальна кількість священиків на континенті значно зменшилася. Тож якщо 2013 року понад 184 тисячі священиків становили 44,3 % всіх священиків у світі, то через п’ять років цей показник зменшився до 41,3 %. Основним фактором впливу на цей показник є різке зменшення кількості пресвітерів-ченців. Африка та Азія, навпаки, наростили свій вплив, представляючи наприкінці аналізованого періоду 25,7 % священства, в той час як у 2013 році цей показник становив 22,9 %. Це завдяки зростанню кількості дієцезальних священиків на континентах. Стабільним цей показник є в Америці, де зосереджено понад 30 % священиків, та в Океанії, де їх 1,1 %.

Фактори зростання та зменшення кількості

Окрему увагу в дослідженні звернено на причини, які впливають на кількісні показники. Зростання кількості священиків відбувається за рахунок свячень та повернення до служіння, натомість зменшення — через смертність, залишення священства та прийняття єпископства. Зокрема, в період між 2013 та 2018 роками висвячено понад 43 тисячі пресвітерів, 28,3 % з яких — в Америці, 25,5 % — в Африці, 25,2 % — в Азії, 20,3 % — в Європі та 0,7 % — в Океанії. Повернулися до служіння в зазначеному періоді 1130 пресвітерів, 90 % з яких зосереджені в Європі та Азії.

Між 2013 та 2018 роками показник смертності священиків приблизно на 4 тисячі поступається кількості свячень, сягнувши 39 тисяч. У Європі, позначеній пресвітерським корпусом старшого віку, смертність перевищила кількість свячень на 15 тисяч одиниць. Позитивне сальдо зафіксовано натомість у Африці та Азії, водночас, в Америці зафіксовано демографічну рівновагу.

Явище залишення священства, загалом, охоплює майже 6 тисяч пресвітерів у період 2014–2018, при чому 81 % випадків зафіксовано в Америці та Європі.

За матеріалами VaticanNews