Вітальне слово Апостольського екзарха для католиків візантійського обряду в Греції Мануїла Ніна на Синоді Єпископів УГКЦ 2018 року

4 вересня 2018

ВІТАЛЬНЕ СЛОВО

АПОСТОЛЬСЬКОГО ЕКЗАРХА ДЛЯ КАТОЛИКІВ
ВІЗАНТІЙСЬКОГО ОБРЯДУ В ГРЕЦІЇ МАНУЇЛА НІНА

Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви
(м. Львів-Брюховичі, 2–11 вересня 2018 року)

Після мого прибуття до Екзархату в травні 2016 року, я познайомився та надавав провід як єпископ українській греко-католицькій спільноті в Греції. Наш Екзархат складається із трьох спільнот: грецької, української та халдейської. Усі три спільноти належать до юрисдикції греко-католицького Екзарха.

Українська громада в Афінах цього року святкувала 20-річчя від дня заснування. Початки цієї спільноти пов’язані з одним українським студентом із Рима, о. Святославом Шевчуком, який приїжджав на великі свята літургійного року. Тому цього року 13 травня, на двадцятиріччя української громади, Божественну Літургію в катедральному соборі Апостольського екзархату в Греції очолив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав.

За ці 20 років українська громада виросла від маленького стада до численної, живої та діяльної спільноти. При громаді існує школа, де навчаються діти як українських, так і мішаних пар. Ця школа наступного року святкуватиме 20-річчя від заснування. Нині школа функціонує в приміщеннях осідку нашого Екзархату. Перед виїздом до України я відвідав ці приміщення школи, в яких літом був зроблений ремонт, тож вони готові до нового академічного року.

Велику допомогу в нашому пастирському служінні надають сестри василіанки, які святкують 15 років своєї присутності в Афінах. Окрім катехизації, вони віддано займаються різними пасторальними служіннями, наприклад доглядом за захристією та утриманням в належному стані церковних приміщень.

За ці два десятиліття української присутності в Афінах різні священики здійснювали своє служіння для громади. Окрім того, багато священиків приїжджали час від часу під час великих свят літургійного року. Особливо хочу згадати тут о. Любомира Даціва. Висловлюю також вдячність за батьківську та братерську підтримку Блаженнішому Святославові та владиці Йосифу Міляну, які чувають над життям української спільноти в Греції.

У зв’язку з великою кількістю вірних українців виникла потреба в присутності більше аніж одного священика для душпастирювання в різних спільнотах українців у Греції. Тому з липня цього року в Екзархаті мешкають на постійній основі два священики: Андрій Твердохліб і Дмитро Гутник із Франківської митрополії. Принагідно висловлюю подяку Митрополитові Володимиру за допомогу. Окрім Афін, один із священиків регулярно відвідує українську спільноту в Патрасі, звершуючи Літургію в латинській церкві Святого Андрія. Ми також знаємо про присутність українських вірних у Тесалоніках і на Криті.

Після мого прибуття до Афін, особливо за останній рік, я з о. Андрієм почав розглядати можливість переходу української спільноти в Греції на григоріанський календар. Щодо дати Пасхи, то в Греції існує домовленість між усіма християнськими Церквами святкувати її згідно з календарем Православних Церков, а Різдво, Богоявлення і всі нерухомі свята в Греції від початку ХХ століття святкують за григоріанським календарем. Тож залишилася тільки українська громада, яка живе за юліанським календарем. Я поцікавився думкою о. Андрія, а він відтак опитав різних вірних, які погодилися здійснити цей перехід (священик зауважив, що в дні іменин вірні в Греції отримують електронною поштою привітання згідно з григоріанським, а не юліанським календарем).

Я переконаний у необхідності — без поспіху, але й без затримки — переходу української спільноти на григоріанський календар. Це допомогло б цій спільноті інтегруватися у сфері церковного, соціального та громадського життя Греції. Я розмовляв про це із Блаженнішим Святославом і він порадив мені провести спокійне обговорення цього питання з українською громадою.

Було згадано про інтеграцію в грецькому світі. Помітно, як особливо молоде покоління крок за кроком інтегрується досить добре в Греції. Бачу українських дітей і молодь, які бавляться перед нашим катедральним храмом і звично жартують чи сваряться грецькою мовою.

Упродовж року українська громада святкує, окрім релігійних свят, різні національні свята та річниці: День Незалежності, річницю Хрещення Русі, свято Покрови, Свято матері, на яке приїжджають багато українців у Греції.

Щотижня в неділю маємо дві Літургії, перед тим маємо Утреню, а в неділю ввечері — Вечірню. Від понеділка до суботи ввечері служиться Божественна Літургія. Священики забезпечують Таїнство Сповіді перед і під час богослужінь.