В Афінах розпочалася зустріч відповідальних за душпастирство мігрантів Європи

29 листопада 2019

В Афінах розпочалася зустріч відповідальних за душпастирство мігрантів Європи. У заході беруть участь близько 50 осіб — представники 26 країн. Тема цьогорічної зустрічі — «Місцева спільнота як модель прийняття та інтеграції в Європі». Українську Греко-Католицьку Церкву на заході представляє секретар Пастораль-міграційного відділу УГКЦ о. Андрій Гах.

В Афінах розпочалася зустріч відповідальних за душпастирство мігрантів Європи

На початку до учасників зустрічі з привітальним словом звернувся Кардинал Швеції, єпископ Стокгольма Ларс Андерс Арбореліус. У соборі Святого Діонісія Ареопагіта була відслужена Літургія.

Перша робоча сесія була присвячена представленню праці з мігрантами та біженцями в Греції. Карітас Греції презентував свою діяльність, зазначивши, що з 2015 року надано допомогу 1,5 мільйонам мігрантів та біженців. Також Апостольський адміністратор для католицьких вірмен розповів про міграцію вірмен та про діяльність їхньої Церкви в Греції. У цю країну на початку XX століття мігрували 1,2 млн вірмен і греків, втікаючи від переслідування турків.

У свою чергу, секретар Пасторально-міграційного відділу УГКЦ о. Андрій Гах на зустрічі відповідальних за душпастирство мігрантів Європи представив ситуацію з мігрантами в Україні.

Зокрема, отець Андрій розповів про допомогу для переселенців, яку надає держава, Церква і ООН. Він відзначив, що протягом майже п’яти років мільйони українців відчувають на собі наслідки збройного конфлікту на Сході України. Так, 3,5 млн. осіб потребують гуманітарної допомоги та захисту через замінування, психологічні травми та відсутність доступу до основних послуг. Від початку конфлікту загинуло понад 3 тис. цивільних осіб і близько 9 тис. були поранені.

Секретар ПМВ поінформував учасників зустрічі, що Українська Греко-Католицька Церква від самого початку військової агресії активно включилася до допомоги постраждалим. Сотні парафій організували збірки продуктів, одягу та коштів. З квітня 2014 року «Карітас України» розпочав надання гуманітарної допомоги постраждалим від воєнних дій на Сході Україні. За цей час Карітас надав допомогу для близько 600 тис. осіб.

Також о. Андрій поінформував присутніх про діяльність Пасторально-міграційного відділу УГКЦ і опіку над українськими мігрантами, які виїхали за межі України. Окремо доповідач розповів про працю референтури у справах мігрантів Київської архиєпархії.

Під час сесії представники різних країн презентували ситуацію з мігрантами у своїх країнах, зупиняючись на сприйнятті суспільством такого виклику, а також на ролі і місці Церкви в цьому процесі.

Нагадаємо, що до цього, 24 листопада 2019 року, у межах візиту до Греції секретар Пасторально-міграційного відділу УГКЦ о. Андрій Гах очолив Літургію для українців Афін і зустрівся з екзархом для греко-католиків Греції владикою Мануелем Ніном.

Довідка

Українці — п’ята за чисельністю національна громада Греції (після греків, турків, болгар та румунів). За офіційною статистикою, чисельність української громади — 19 785 осіб, що становить близько 3–5 % від загальної кількості мігрантів або 0,18 % населення Греції. Однак фактично офіційна статистика не відповідає правдивій ситуації, інші джерела називають цифру від 30 до 120 тисяч осіб.

Особливістю української громади Греції з однієї сторони є її гендерний склад — більшість мігрантів становлять жінки. Інша особливість — абсолютна більшість її становлять емігранти так званої 4-ї хвилі — періоду 1990-х років. Останнім часом, проте, спостерігається тенденція до скорочення кількості новоприбулих. Причини зменшення напливу українців пов’язують насамперед із кризовими явищами в економіці Греції.

Позаяк більшість українців Греції походять з Галичини, переважна їх кількість є греко-католиками. В Афінах є українська греко-католицька громада св. Миколая, яка діє при парафії Святої Трійці (катедральний собор Екзархату для греків-католиків візантійської традиції). У 1998 році в Афінах, на Великдень у катедральному соборі Святої Трійці завдяки старанням редактора тодішньої україномовної газети «Вісник-Агеліофорос» Галини Маслюк-Какку, відбулася перша Свята Літургія українською мовою. Відслужив її о. архімандрит Сергій Келегер (ірландець за національністю), що впродовж багатьох років служив для вірних УГКЦ в Канаді. Відтак стараннями редакції «Вісник-Агеліафорос» та о. Святослава Шевчука, який тоді навчався у Римі та відвідував вірних Української Греко-Католицької Церкви в Афінах, було зібрано підписи, необхідні для заснування української греко-католицької парафії в Афінах.

За матеріалами Пасторально-міграційного відділу УГКЦ