У Патріаршому соборі відбувся міжконфесійний Молебень за єдність християн

18 січня 2024

18 січня у Патріаршому соборі відбувся міжконфесійний Молебень за єдність християн. Цим молебнем розпочався Тиждень екуменічних молитов за єдність християн під гаслом «Люби Господа Бога свого… і ближнього свого, як самого себе» (Лк. 10, 27). Молитву очолив владика Йосиф Мілян, єпископ Київської архиєпархії УГКЦ, у співслужінні з Апостольським нунцієм Вісвальдасом Кульбокасом, єпископами та духовенством католицьких, православних і протестантських Церков.

У Патріаршому соборі відбувся міжконфесійний Молебень за єдність християн

Над темою розважання — словами євангелиста Луки — роздумував владика Олександр Язловецький, єпископ Києво-Житомирської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні. Він нагадав, що щороку від 18 до 25 січня християни усього світу зустрічаються на екуменічних молитвах за єдність. Про це інформує Департамент інформації УГКЦ.

На початку єпископ Олександр зазначив, що Молебень у соборі УГКЦ об’єднав небагато представників християнства, головно духовенства, — певно, з огляду на робочий день; натомість це не означає, що миряни не за єдність Церков. «Це означає, що у мирян є багато різних просторів, де вони цю єдність будують». Зокрема, єпископ з усмішкою згадав про недавню «практичну єдність» українців за різдвяними столами: «Там не питають, якої ти конфесії, а сідають і святкують, і співають колядок і вітають одне одного».

Тиждень молитов за єдність християн єпископ-помічник Києво-Житомирський назвав «циклічним святом екуменізму». Бо щороку в ці дні християни різних конфесій зустрічаються по всьому світу — на спільних молитвах, конференціях, концертах та інших заходах. У деяких країнах цей Тиждень навіть «удвічі зріс» через велику кількість святкувань, ставши двома тижнями молитов. Буває, що й весь місяць присвячують молитвам про єдність.

Коментуючи читання з Євангелія від св. Йоана — Архиєрейську молитву Ісуса, єпископ Олександр зазначив: Господь молився про єдність між Його учнями, і за тисячі років, що проминули, християни переконалися, що це завдання не з легких. Суто людськими зусиллями зберегти єдність Церкви не вдалося. Тому християнам потрібно прикликати Духа єдності — «Того, Хто може зробити, що ми з вами будемо однією Церквою».

Владика Олександр пригадав, що Христові апостоли були дуже різними, однак попри їхні непорозуміння між собою, Христос зумів їх згуртувати навколо себе.

Кожна країна, зазначив єпископ Язловецький, має свої виклики для християн. Наприклад, у Польщі Католицька Церква домінантна. І якщо раптом там Католицька Церква не захоче єдності, то більше не буде про що говорити. В Україні є більше різноманіття конфесій. Зате й виклики інші.

Насамперед — те, що ми, на жаль, країна невіруюча. Небагато людей ходять до храмів, ще є і є кому проголошувати Євангеліє, щоб наверталися. «Кожному проповідникові знайдеться робота, якщо він захоче; Христос його використає, щоби привести когось до себе», — підкреслив єпископ Олександр.

Ще один виклик для християн України — війна. Кажуть, ніщо так не об’єднує, як спільний ворог. Харитативна діяльність і молитва за Україну також об’єднує українські Церкви.

Владика відзначив, що лідери Церков та духовенство своїм прикладом спонукають вірян до єдності. Відтак наголосив, що усіх християн насамперед об’єднує Божа любов.

Під час молитви представники різних християнських Церков піднесли прохання про справедливий мир для України та про перемогу Божої правди на українських землях.

Наприкінці Молебня владика Йосиф Мілян наголосив на тому, що Патріарший собор єднає українців, зокрема греко-католиків усього світу. Адже в соборі найперше культивується Боже Слово, а також сучасна українська культура.

Як ми повідомляли раніше, з 18 по 25 січня відбуватиметься Тиждень молитов за єдність християн. Темою цьогорічних молитовних заходів є слова з Євангелія від Луки, сказані Ісусом до законовчителя: «Люби Господа, Бога твого… і люби ближнього свого, як себе самого». Посібник для його проведення опублікований Дикастерією сприяння єдності християн та Всесвітньою Радою Церков. Тексти з коментарями, молитви та вказівки для проведення цих днів підготувала екуменічна група із західноафриканської країни Буркіна-Фасо, під проводом місцевої спільноти «Chemin Neuf».
Фото: пресслужба Київської архиєпархії УГКЦ