У Києві відбувся міжконфесійний форум «Екуменічний діалог та його вплив на екологічну ситуацію в Україні»
11 вересня 2020 року у приміщенні Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації відбувся міжконфесійний форум «Екуменічний діалог та його вплив на екологічну ситуацію в Україні». Провели захід за підтримки Комісії УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин.
Під час зустрічі відбулося вільне міжконфесійне спілкування та дискусія духовенства щодо нових викликів, пов’язаних із розповсюдженням пандемії COVID-19, з метою переосмислення сучасної екологічної реальності.
Хід міжконфесійної зустрічі
У заході взяли участь представники різних релігійних конфесій, які діють у Дарницькому районі Києва. Духовенство привітав перший заступник голови Дарницької райдержадміністрації Микола Калашник: «Щиро дякую за запрошення! Екологія та чистота довкілля є одним з пріоритетних напрямів роботи адміністрації. Ми робимо все можливе для всебічної підтримки екологічних ініціатив», — зауважив Микола Калашник.
Відтак були виголошені такі доповіді: протоієрей Роман Романович: «Міжконфесійний діалог стосовно відповідального та бережного ставлення до Богом сотвореного світу»; протоієрей Андрій Головков: «Послання до Дня молитви за довкілля Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія» (ПЦУ); протоієрей Василь Костюк: «Внутрішній світ людини як інструмент збереження довкілля» (УПЦ); пастор Роман Овчаренко: «Храм Божий у людині і у довкіллі» (ЄХБ). Модератором зустрічі виступив протоієрей Андрій Боднарук, Голова Духовної Ради Церков Дарницького району.
Отець Роман Романович, УГКЦ: звернути погляд в минуле задля майбутнього
Звертаючись до присутніх, екореферент Київської архиєпархії УГКЦ о. Роман Романович зазначив: «Щоб зрозуміти як діяти у майбутньому, нам потрібно подивитись і зрозуміти помилки минулого. Зробивши висновки минулих катастроф, за допомогою здобутків людської цивілізації та в призмі Божого Слова, зможемо збудувати таке майбутнє, в якому людина буде справжнім вінцем Божого творіння. Тоді людина матиме змогу допомогти усьому творінню здобути свою первісну славу».
Отець Андрій Головков, ПЦУ: «Передусім, ми зобов’язані зробити чистими наші звички!»
«Передусім, ми зобов’язані зробити чистими наші звички!» — наголосив о. Андрій Головков протоієрей Православної Церкви України. При цьому він процитував слово Блаженнішого Епіфанія з Послання до Дня молитви за довкілля: «Не випадково Господь наш Ісус Христос, коли говорив про пекло, використовував образ смердючого сміттєзвалища (геєни вогняної) на околиці Єрусалима. Вже майже десятина території нашої країни і її родючої землі перетворена на „геєну вогняну“ сміттєзвалищ. На сміттєзвалища перетворюються околиці наших міст і селищ, узбіччя доріг і залізничних колій. І тут недостатньо правильних законів, має змінитися мислення. Потреба в чистоті, красі і гармонії має змінити і нашу поведінку. Зокрема, прибирання, сортування і переробка сміття даватимуть ефект не завдяки формальним рішенням, а тоді, коли це стане для кожного моральним вибором і благословенною доброю справою».
Отець Василь Костюк, УПЦ: людина отримала заповідь-місію у раю
Протоієрей Василь Костюк (УПЦ) зауважив, що найважливішими рисами образу Божого в людині є особистість, свобода, безсмертя, творчість, розумність, духовність, добродіяння та прагнення до досконалості. «Таким чином, на підставі цього можна вивести наступне: людина — це розумна особистісна істота, що володіє свободою. Але не тільки дари отримала людина в раю від Бога, але також і заповідь-місію „обробляти і зберігати“. Це визначає, поряд з іншим, людину як істоту відповідальну за свої діяння, відповідальну за розумне використання тих дарів, якими наділив її Творець», — наголосив священник.
Роман Овчаренко, ЄХБ: преображення природи треба починати з себе
У свою чергу пастор Євангельских християн-баптистів Роман Овчаренко зазначив: «Забруднення природного середовища пригнічує всю екологічну рівновагу. Людина набула споживчого характеру у співіснуванні з природою. Преображення природи треба починати з себе».
Практичний вимір конференції
Підсумовуючи зустріч, із словом виступив голова Комісії УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин Протоєрей Ігор Шабан. Він зазначив, що такі зустрічі є потрібні та корисні для сучасного суспільства. Адже розумний діалог завжди веде до суспільного блага.
Відтак із завершальним словом виступив Голова Духовної ради Церков Дарницького району о. Андрій Боднарук. Він подякував усім учасникам за зустріч та ділення думками щодо покращення екологічної ситуації в Україні.
У результаті зустрічі священники та прихожани різних Церков Дарницького району зберуться 12 вересня 2020 року на практичну екологічну акцію. Під час чергового заходу представники духовенства проведуть спільну молитву за збереження довкілля. Відтак разом зі своїми прихожанами вони прибиратимуть одну із засмічених кризових ділянок у Дарницькому районі.
За матеріалами Київської архиєпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ