«У Європі вже вісім років триває війна», — владика Кеннет Новаківський до британських ЗМІ

20 лютого 2022

Єпископ Української католицької громади у Великобританії провадить молитву з Лондона у День національного єднання, 16 лютого 2022 року, на тлі загрози вторгнення з боку Російської Федерації.

Єпископ Кеннет Новаковський об’єднується у Британії з співвітчизниками в Україні, які беруть участь у демонстрації солідарності, поки російські війська скупчуються на кордонах їхньої країни.

Владика Кеннет Новаківський в інтерв’ю британському виданню Metro.co.uk сказав: «Президент Зеленський чітко дав зрозуміти, що ми не агресивна нація і маємо перебувати в єдності. Це важливе повідомлення, яке люди повинні почути від свого лідера. Ми будемо молитися тут, у соборі, у наших церквах та в українських громадах по всій Великобританії, щоб не було подальшої ескалації війни. Ми будемо солідарні з нашими братами і сестрами в Україні та в усьому світі».

Відтак єпископ закликав британських політиків також проявити солідарність із українським народом: «У час цієї загрози вторгнення народ України повинен знати, що він не самотній, і світ стоїть з ними. Їхні брати і сестри в еміграції не забули їх і перебувають тут з ними у час загрози та потреби».

Єпископ Кеннет Новаківський приєднався до Дня єднання. Фото: Марцін Мазур, Конференція Католицьких Єпископів Англії та УельсуЄпископ Кеннет Новаківський приєднався до Дня єднання. Фото: Марцін Мазур, Конференція Католицьких Єпископів Англії та Уельсу

Напруга на кордонах України

Єпископ Кеннет Новаківський розглядає нинішню напругу як продовження конфлікту з підтримуваними Росією сепаратистами на східному Донбасі України, який спалахнув у 2014 році.

Зокрема він сказав: «За останні вісім років понад 14 тисяч людей з української сторони загинули у війні на Донбасі, а понад 1,5 мільйона людей в Україні стали внутрішньо переміщеними особами. Ми не знаємо, які втрати з російської сторони, тому що це не було оприлюднено. Будь-який вид подальшого вторгнення матиме великі наслідки щодо втрат життя та здатності підтримувати нормальний спосіб життя».

Також архиєрей відреагував на нещодавнє повідомлення про відведення частини військ від українських кордонів. «Хоча ми бачимо в новинах, що Росія відтягує частину своїх військ, вона все ще має понад 100 000 солдатів на кордоні, і будь-яка країна повинна бути з цим обережною», — зазначив владика Кеннет.

Українці протестують проти російської агресії на марші в Києві 12 лютого 2022 року. Фото: Геннадій Мінченко/Укрінформ/Future Publishing через GettyУкраїнці протестують проти російської агресії на марші в Києві 12 лютого 2022 року. Фото: Геннадій Мінченко/Укрінформ/Future Publishing через Getty

Ми сподіваємося на переможну дипломатію

«Треба запитати, яку загрозу несе Україна для країни, яка контролює 11 з половиною часових поясів? Чи вторглася Україна до когось за останні 500 років?» — продовжує свої роздуми щодо сучасної ситуації владика Кеннет Новаківський.

«Дипломатія завжди буде козирною картою супроти вторгнення. Залишається сподіватися, що вона буде переможною, і ми побачимо мир в Україні. Ми повинні не тільки молитися, щоб українські матері не мали дітей, які загинули на фронті, але й щоб російські матері не оплакували втрату своїх синів і дочок на фронті», — мовив архиєрей.

«Це було б трагедією для всіх», — підсумовує єпископ Лондонської єпархії Пресвятої родини.

На пошкодженому будинку видно шрами війни в Донецьку на сході України. Фото: ТАСС/PA Images)На пошкодженому будинку видно шрами війни в Донецьку на сході України. Фото: ТАСС/PA Images)

Про причини агресії Росії

Церква також долучається до гуманітарних звернень українських спільнот, спрямованих на порятунок від «холоду, голоду та насильства» у разі вторгнення. Аналітики попереджають, що мільйони людей можуть бути переміщені, якщо дії Москви переростуть у військові.

63-річний єпископ Новаківський родом із Канади, але живе у Великобританії з тих пір, як два роки тому був призначений українським єпархіальним єпископом Єпархії Пресвятої рожини в Лондоні.

У суботу він має очолити молитву за «Небесну сотню», яку розстріляли снайпери під час Майдану в 2014 році.

Священнослужитель приєднається до лідерів української громади біля пам’ятника Святого Володимира в Голланд-парку для спільного богослужіння у пам’ять про тих, хто загинув під час Революції Гідності та подальшої війни на Сході України.

«Можливо, приклад успішної демократії, що виникає на кордонах Росії, є більшою загрозою для них, ніж наш вступ до НАТО», — сказав єпископ Новаківський і пояснив: «Тому що, якщо сусіди дивляться через паркан і бачать успішну колишню радянську націю, вони можуть почати задавати питання про свою власну демократію. Невдала українська держава могла б бути перевагою, і це могло б не тягнути за собою вторгнення».

Російський танк відтягують від українського кордону. Фото: Пресслужба Міноборони Росії через APРосійський танк відтягують від українського кордону. Фото: Пресслужба Міноборони Росії через AP

Як відшукати мир у такому світі?

«У Європі вже вісім років триває війна, і це, звичайно, впливає на людські життя та успіх чи невдачу держави», — каже владика Кеннет.

«Якщо ми хочемо миру у світі, ми повинні почати з миру у власному домі», — сказав він. «Якщо ми будемо мирно жити вдома, маючи змогу гідно ставитися один до одного, то це матиме великий вплив на нашу місцеву спільноту, нашу націю та глобальний вплив. Якщо ми не сприяємо миру в наших сім’ях і спільнотах, нам дуже важко припустити, що щось можна досягти на міжнародному чи глобальному рівні», — завершує своє інтерв’ю владика Кеннет Новаківський, єпископ Єпархії Пресвятої родини із осідком у м. Лондон (Великобританія).