Сьогодні у Києві вручать міжнародну відзнаку блаженного о. Омеляна Ковча

28 листопада 2023

Чотири українські військові капелани, парамедикиня з Азовсталі та польський народ стали Лауреатами міжнародної відзнаки імені отця Омеляна Ковча за видатний гуманітарний внесок. Церемонія вручення відзнаки блаженного священномученика Омеляна Ковча відбудеться 28 листопада о 15.00 у Національному музеї Голодомору-геноциду.

Сьогодні у Києві вручать міжнародну відзнаку блаженного о. Омеляна Ковча

Відзнаку вручатиме Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав та члени Комітету. Про це анонсує Релігійно-інформаційна служба України.

Лауреати Відзнаки 2023 року:

• Поліщук Катерина — «Пташка», військовослужбовиця Національної гвардії України, парамедикиня, учасниця оборони Маріуполя — за мужність, яка, попри приреченість, немов спів пташки, дарувала надію братам і сестрам у найтемніші хвилини життя
  • Польський народ в особі Анджея Дуди, Президента Республіки Польща (відзнака буде вручена окремо) — з вдячністю за великий народний порив на підтримку України — щирий чин братерства, який засвідчив перед історією справжню суть наших відносин і завжди зігріватиме їхнє майбутнє.
  • Сергій Дмитрієв («Падре») — капелан, священник ПЦУ — за вірність духовній посвяті в дусі чину отця Омеляна Ковча й оборону душ і віри побратимів супроти зла і ненависті ворога людства.
  • Саїд Ісмагілов, доброволець, військовослужбовець ЗСУ, колишній імам — за вірність духовній посвяті в дусі чину отця Омеляна Ковча і синівську любов до рідного народу, якого Всевишній веде до свободи
  • Юрій Логаза — капелан, священник УГКЦ — за вірність духовній посвяті в дусі чину отця Омеляна Ковча і взірець справжнього священничого служіння людям в час смертельної загрози під прицілом ворога в окупації і на фронті.
  • Геннадій Мохненко, пастор, єпископ протестантської Церкви Божої України — за вірність духовній посвяті в дусі чину отця Омеляна Ковча і жертовну відданість людям, яка рятувала їхні життя і душі в місті Марії.

«2022/23 роки — роки найбільших викликів, з якими зіткнувся український народ. Обираючи лауреатів відзнаки імені Омеляна Ковча, ми вирішили відзначити приклади виняткового служіння гуманістичним цінностям у вирі війни», — говорить Іван Васюник, голова Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча.

Довідка

Отець Омелян (Еміліан) Ковч — священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії, завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації.

Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався польською, радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха.

Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів і засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений і відправлений до концтабору Майданек, де й загинув та був спалений в крематорії.

27 червня 2001 року у Львові Папа Римський Іван Павло II проголосив його блаженним мучеником разом з іншими мучениками Греко-Католицької Церкви.

Комітет із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча засновано у 2010 році. Його Почесним головою був Блаженніший Любомир Гузар. Головою комітету є державний та громадський діяч Іван Васюник. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава Шевчука.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей блаженного священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.