Блаженніший Святослав у Вишгороді: «Ми зараз стоїмо перед цією іконою в особливий момент нашої історії»

20 травня 2019

«Спаситель приходить до людини для того, щоб її підняти, дати їй силу, зцілити її, повернути її до повноти життя, здійснити всю її надію». На цьому наголосив Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав у проповіді під час Архиєрейської Божественної Літургії в неділю, 19 травня 2019 року, у межах щорічної Всеукраїнської прощі до собору Вишгородської Богородиці. Маршрут прощі пролягав від Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ у Києві до собору Вишгородської Богородиці УГКЦ у Вишгороді.

Паломники прибули із Києва, Тернополя, Одеси, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Житомира, Черкас, Чернігова, Вінниці та інших міст України.

Розпочали прощу ранком, біля Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ у Києві, де відбулася вступна молитва та благословення прочан на початок паломництва. Відтак колона пішої прощі вирушила у 30-ти кілометровий відрізок траси зі столиці до міста Вишгорода.

Біля собору Вишгородської Богородиці відбулася урочиста зустріч усіх паломників. На подвір’ї собору усіх привітав парох парафії протоєрей Тарас Валах. У своєму слові душпастир заохотив усіх до моління перед іконою Вишгородської Богородиці. Відтак присутні священики та віряни помолились Акафіст до Ікони Вишгородської Богородиці, а опісля Архиєрейську Божественну Літургію, яку очолив Преосвященний владика Михаїл Бубній, екзарх Одеський.

У своєму слові владика наголосив на потребі звертання кожного дня до Богородиці, щоб зберегти єдність у сім’ї, спільноті та суспільстві. «Просім сьогодні Вишгородську Богородицю, яка відображає єдність і любов, між матір’ю і сином. Просім, щоб ця благодать єдності та поваги зійшла також у наше життя і в нашу Україну», – наголосив єпископ.

Після завершення молитви до усіх звернувся парох собору о. Тарас Валах. Він подякував усім паломникам за чисельну присутність та активність у приготуванні прощі. «Зокрема дякую усім священикам, які разом зі своїми парафіянами прибули до Вишгородської Богородиці. Особливо дякую усім прочанам, які прибули із найдальших частин України – Одеси, Івано-Франківська, Харкова», – наголосив о. Тарас. Продовжили моління Вечірнею з Литією, яке очолив о. Петро Жук, ректор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії.

Опісля паломництво продовжили цілонічними чуваннями, які були увінчані ранковою Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав у присутності парафіян і паломників.

«Ми зараз стоїмо перед цією іконою в особливий момент нашої історії. Завтра почнеться (як дехто вважає) новий етап історії незалежної України. Адже новий Президент прийде до влади: для когось — нова надія, а для когось, можливо, — це велика тривога і непевність. Мабуть, із вуст Богородиці сьогодні лунають слова: „Не надійтеся на синів людських, у них немає спасіння“. Лише та людина, яка вірить у Бога і яка плекає надію, має особистий доступ до воскреслого Христа й може уздоровити, надати світло і надію для народу й суспільства. Тому не від зміни лідерів у кабінетах України прийде надія для усіх нас. Надію можемо дати лише ми всі, як ті, що вірять у воскреслого Христа», — переконаний духовний лідер греко-католиків.

За його словами, попри сучасний активний розвиток суспільства людина все одно часто відчуває себе самотньою й відкинутою, «не здатною бути джерелом надії, ані для себе, ані для свого ближнього». Проте добра новина якраз полягає в тому, що джерело надії шукає нас.

«Бог є вірним джерелом надії для безнадійних, а також джерелом зцілення для хворих, воскресінням для померлих і повнотою життя для всіх тих, хто прагне повноти людського щастя», — підкреслив архиєрей.

І згодом додав: «Це підняття й вставання розслабленого є предвісником самого Спасителя і начебто промовляє, що Христос воскрес саме для нас, — пояснює Слово Боже на сьогодні Блаженніший Святослав. — Ба більше, Христос воскрес, щоб узяти за руку кожного, хто очікує. Воскресіння само прийшло до того, хто Його чекає, хто Його потребує, хто на Нього сподівається. Христос підносить того чоловіка і наче показує, що не людина і навіть не ангели, а саме Творець першим робить крок назустріч своєму створінню».

Варто також зазначити, що до Вишгородської святині прочани добиралися кількома шляхами: частина паломників вирушила пішою молитовною ходою від Патріаршого собору Воскресіння Христового, а дехто — за допомогою велосипеда взяв участь у щорічній велопрощі. Учасників щорічної велопрощі до Вишгорода вітала Парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ у місті Ірпінь. «У цій чергові зупинці велопрочан у нашому Храмі, відбулася молитва біля ікони Пресвятої Богородиці „Надія Молоді“, традиційне частування смаколиками та благословення на добру подорож до ікони Вишгородської Богородиці! Усім бажаємо гарної прощі та опіки Пресвятої Богородиці!», — написав на своїй сторінці у Facebook о. Віталій Воєца, місцевий священик УГКЦ.

Нагадаємо, що Вишгородська святиня знаходиться на теренах Центральної України, де поступово відроджується Українська Греко-Католицька Церква. Цим відпустовим місцем в УГКЦ пропонують вірним відкрити духовність і християнську віру через призму нашого обряду.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ