130 років тому у с. Жужеляни урочисто посвячено перший дім cестер cлужебниць Непорочної Діви Марії

28 серпня 2022

28 серпня 1892 року у с. Жужелі, нині — Жужеляни на Львівщині, на свято Успіння Пресвятої Богородиці урочисто посвячено перший дім сестер служебниць Непорочної Діви Марії та прийнято до новоствореного Згромадження перших шість кандидаток.

Цього ж року митрополит Сильвестр Сембратович затвердив чернечий устав сестер служебниць. Про це повідомляє фейсбук-сторінка «Календар українця».

Засновано Згромадження за ініціативи ієромонаха Чину Святого Василія Великого о. Єремії Ломницького, за підтримки місцевого пароха о. Кирила Селецького, провідницею спільноти стала львів’янка Йосафата Гордашевська (в світі Михайлина).

Завданнями монашої спільноти були догляд за хворими, немічними та літніми людьми, опіка над сиротами, виховання у вірі й навчання дітей та молоді засадам християнського життя, піклування про красу та охайність Божих храмів. Одним з пріоритетних завдань було створення захоронок (дитячі садки) для опіки над дітьми найменшого віку, особливо в часах літніх жнив, коли ті залишалися без тривалого догляду з боку батьків. Перша захоронка (на 50 дошкільнят) відкрита у с. Жужелі вже 15 травня 1893 року, згодом вони постали в багатьох інших місцевостях.

Завдячуючи невтомній праці сестри Йосафати Гордашевської за 10 років постало 23 монастиря, в яких було 123 монахині. Поширились монастирі сестер також серед українських емігрантів на поселеннях: в Канаді (1902), Югославії (1906), Бразилії (1911), США (1938). У Карпатській Україні монастир ССНДМ постав 1928 року.

З 1930 року Згромадження отримало статус Папського права, а з 1934 — єдиний провід. Станом на 1938 рік в Європі сестри служебниці мали 92 доми (494 сестри), 76 захоронок (близько 5000 дітей), 15 сиротинців (380 сиріт), 3 народні школи, різноманітну працю на парафіях.

Після Львівського псевдособору 1946 року, на якому офіційно ліквідована УГКЦ, вцілілі від тюрем і заслання сестри перейшли у підпілля і до кінця комуністичного режиму не переривали активної праці.

Нині Згромадження сестер служебниць чисельністю понад 1000 монахинь у 15 країнах світу продовжує сповняти своє покликання служити Богові та Україні.

У 2001 році папа Іван Павло ІІ сестер служебниць Йосафату Гордашевську та Тарсикію Мацьків проголосив блаженними УГКЦ.