Звернення єпископів УГКЦ в Польщі щодо молитви за жертв фізичного насилля над малолітніми

12 березня 2020

Звернення єпископів Української Греко-Католицької Церкви в Польщі — архиєпископа і митрополита Перемисько-Варшавського Євгена Поповича та єпарха Вроцлавсько-Ґданського Володимира Ющака щодо молитви за жертв фізичного насилля над малолітніми.

ЗВЕРНЕННЯ

архиєпископа і митрополита Євгена Поповича та владики Володимира Ющака

щодо молитви за жертв фізичного насилля над малолітніми

Всесвітлішим та Всечеснішим Отцям
Дорогим братам і сестрам,
Вірним Перемисько-Варшавської митрополії,

Слава Ісусу Христу!

Дорогі у Христі брати і сестри!

Час від часу наше суспільство потрясають різні медійні вістки про випадки сексуальних зловживань над малолітніми, які, на жаль, здійснювали також люди Церкви. Ціла Церква, — як латинського, так і візантійського обрядів, — робить сьогодні великі зусилля, щоб випрацювати такі норми, які оберігали б в майбутньому дітей і молодь перед такою загрозою, незалежно з якого боку вона могла б прийти. Також обидві наші єпархії у Польщі мають установлених єпископських делегатів, завданням яких є реагувати у будь-яких ситуаціях загрози для молодого покоління та надавати першу допомогу покривдженим. Наша Церква у Польщі має також прийняті юридичні норми, які стосуються охорони дітей і молоді перед небезпекою зловживання. Вони є доступними на інтернет-сайтах обох наших єпархій.

Церква старається сьогодні іти за закликом Папи Франциска, який у Листі до Божого людузакликає всіх почуватись відповідальними за покривджених: «Сьогодні, ми, як Божий народ, є покликаними, щоб взяти на себе відповідальність за біль наших братів, які стали зраненими на душі та тілі. (…) Заохочую весь святий вірний Божий люд до покутничої практики молитви та посту, згідно із Господнім наказом, що розбудить наше сумління, нашу солідарність і наші заанґажування на користь культури захисту та „ніколи більше“, щодо будь-якого типу й форми зловживань».

Ідучи за закликом Папи Франциска, ціла Церква, також у Польщі та в Україні, особливо тепер, на початку Великого посту, хоче огорнути своєю молитвою, постом та духовною опікою, всіх жертв сексуальних зловживань над малолітніми, офіруючи за них свої умертвління і піст. Усильна молитва та піст повинні всім нам допомогти усвідомити жахіття злочину зловживання над малолітніми, незалежно від того, з якого боку воно могло б походити. Наша покута повинна спричинити також до того, щоб в майбутньому молоде покоління почувало себе безпечно у нашому суспільстві.

Закликаємо всіх вірних обох наших єпархій у Польщі, духовенство, монашество і мирян, використати першу п’ятницю Великого посту за юліанським календарем, тобто п’ятницю 6-го березня цього року, як нагоду до молитви і посту за всіх жертв насилля, вчиненого над малолітніми. Цього дня, в часі Літургії Передшеосвячених Дарів, в часі інших спільних молінь, які будуть проходити в наших храмах, а також в наших особистих молитвах, пам’ятаймо про всіх неповнолітніх осіб, покривджених дорослими, включно і з духовними лицями.

На завершення пригадуємо слова Папи Франциска зі згаданого вище Листа до Божого люду: «Нехай же Святий Дух дасть нам благодать навернення та внутрішнього помазання, аби перед обличчям цих злочинних зловживань зуміти висловити наше покаяння та рішення мужньо з ними боротися».

З архиєрейським благословенням,

† Євген Попович,