«З кожним вибухом за ними рухалася статуя Діви Марії»: брат Богдан Мандзюк переживає за своїх друзів-семінаристів

26 березня 2022

Далеко від своєї семінарії під Києвом семінарист Богдан Мандзюк продовжує постійно спілкуватися зі своїми однокурсниками і, як і вони, намагається знайти способи допомогти.

Доки 28 лютого група семінаристів, які тимчасово перебували в Тернополі, на Західній Україні, «весь ранок копали картоплю та вантажили її у вантажівки» для доставки нужденним, Богдан Мандзюк був у Лондоні, давав інтерв’ю, виступав на парафіях, вітав людей в Українській католицькій катедрі та готує роздуми над Біблією, щоб поділитися в соціальних мережах. Про це йдеться у матеріалі Сінді Вуден для інтернет-видання «Catholic News Service».

Того ж дня офіс Прем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона опублікував на YouTube-каналі на Даунінг-стріт, 10, відео про візит Джонсона до собору 27 лютого з коментарем семінариста Богдана Мандзюка.

20-річний англо-український семінарист наприкінці січня поїхав додому до Англії на тижневі канікули, але так і не зміг повернутися до Трьохсвятительської семінарії у селі Княжичі неподалік від Києва.

Трохи більше місяця тому, як він розповів Catholic News Service 28 лютого 2022 року, він був в Україні разом з іншими семінаристами: навчався, молився та відвідував родини. «Зараз вони в зоні бойових дій, і я просто не можу цього припустити у своїй голові. Я не можу уявити, як це виглядає, що вони відчувають».

«Мені здається, що на сьогодні я не спілкувався ні з однією людиною, яка не бачила, що горить, чи не чула вибуху». У тому числі йдеться про людей із Західної України, які знаходяться за сотні миль від найжорстокішого нападу на Київ та інші великі міста.

Навіть коли він і єпископ Кеннет Новаківський з Української єпархії Пресвятої родини у Лондоні вирішили прислухатися до попереджень британського уряду громадянам Великобританії не їздити в Україну, Богдан Мандзюк вважав, що продовжуватиме вчитися онлайн зі своїми однокурсниками, як це робив у 2020 році через пандемію COVID-19.

«І протягом двох тижнів це було цілком нормально», — сказав він. «Ніхто не думав, що це дійде до того, що ми маємо зараз».

Але за кілька днів до початку вторгнення, розповідає співрозмовник, семінаристи в Україні почали запитувати: «А якщо буде вторгнення? Тривожні дзвони не почали дзвонити, але були напоготові».

Коли 24 лютого семінаристів розбудив звук ракетного вибуху, вони відслужили Божественну Літургію, а потім приступили до роботи, наповнюючи мішки з піском і тягаючи воду у великий підвал у недобудованому новому крилі семінарії.

Богдан Мандзюк розповів, що того дня провів близько 20 хвилин відеодзвінка зі своїми однокурсниками і почув чотири вибухи. «За ними рухалася статуя Діви Марії з кожним вибухом, і я подумав, що це страшно». Поруч обстрілювали військову частину.

Його однокурсники закінчили розкладати мішки з піском навколо стін підвалу, принесли багато води і побігли до продуктового магазину, принісши «гору речей», за його словами. Жителі села, у тому числі сім’ї з маленькими дітьми, тепер отримують користь від підготовки, оскільки вони перебувають у підвалі семінарії з невеликою кількістю семінаристів і священників.

Більшість його однокласників, за його словами, були направлені до інших семінарій чи монастирів або до своїх родин на Західну Україну; всі вони допомагають у гуманітарних зусиллях, таких як збір і доставка продуктів.

Брат Богдан Мандзюк сказав, що 28 лютого ректор нагадав семінаристам, що вони повинні залишатися «людьми духовними — саме такий термін він вживав».

Ректор знає, що студенти патріотично налаштовані та піклуються про свою країну, сказав Богдан Мандзюк, і навіть сказав їм, що знає, що дехто може спокуситися вступити до війська, але країні також потрібні люди, які віддані молитві, державній службі та гуманітарній роботі.

Брат Богдан сказав, що перегляд новин з Лондона, перевірка дописів його друзів з України у Facebook і спілкування з друзями-семінаристами, які досі там, переконують його, що «те, що ми бачили на Майдані у 2014 році, тепер здійснилося».

Він мав на увазі багатомісячні демонстрації на центральній площі Києва, акції протесту, які зараз називають «Революцією Гідності» і під час яких підтримуваного Росією Президента України Віктора Януковича відсторонили від влади.

«Тепер ви це бачите», — сказав Богдан Мандзюк. «Люди, можливо, були налякані в 2014 році і не вийшли. Тепер вся країна мобілізована; кожен на ногах, виступаючи за демократію, свободу та можливість самовизначення».