Владика Степан Сус: «Сьогоднішнє свято запрошує ще раз заглянути у власне християнське життя і подивитися, яким воно є»

14 січня 2023

Сьогоднішнє свято, яке пригадує нам про обрізання Господнє, а також про наше з вами духовне обрізання у Таїнстві хрещення, запрошує нас ще і ще заглянути у власне християнське життя і подивитися, як ми живемо. Чи ми не стидаємося віри в Бога? Зрештою, чим ми наповнюємо кожен день свого життя? На цьому наголосив Куріальний єпископ Верховного Архиєпископа УГКЦ владика Степан Сус під час проповіді у храмі святого Василія Великого УГКЦ в Києві на свято Обрізання Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, з нагоди храмового празника.

У проповіді владика Степан вказав на три важливих свята: Обрізання ГНІХ, Василія Великого, Новий рік за юліанським календарем, які сьогодні святкує Христова Церква, пригадав обіцянку Бога, дану Авраамові, пояснив, чим свято Обрізання є особливим для християн ХХІ ст., порівняв таїнство обрізання Старого Завіту з таїнством хрещення Нового Завіту, наголосив на важливості для кожного християнина бути у храмі, належати до спільноти Церкви, практикувати свою віру, сміливо про неї свідчити та допомагати іншим прикладом свого життя зустрічати Христа. Про це розповідає Департамент інформації УГКЦ.

«Бути християнином — це померти для того чим ми не є»

На переконання проповідника, в особі Христа, у таїнстві обрізання, найменування Спасителя, довершується обіцянка, яку Бог дав Авраамові багато років перед тим.

«Чим це свято є особливим для нас, людей ХХІ століття, християн, які лише читали про цей обряд, але його не практикують?» — закликав до роздумів архиєрей і пояснив, що таїнством обрізання у Новому Завіті є Таїнство Хрещення, в момент якого ми переживаємо так зване духовне обрізання.

«Бути християнином — це померти для того чим ми не є і жити, практикувати, наслідувати у своєму житті все те, що Господь нам говорить у Святому Писанні», — наголосив він.

Переживати усе очима віруючої людини

За словами проповідника, хрещення — це момент, коли ми стаємо тими, хто готовий сповнювати союз між Богом і людиною.

«В чому полягає союз між Богом і людиною? Найперше в тому, щоб чути Бога серед усіх голосів, ідей і концепцій цього світу. Чути Божий голос означає виконувати Його волю. Подібно як Авраам, коли чув від Бога своє пророцтво», — пояснив архиєрей.

«У таїнстві хрещення, — каже Куріяльний єпископ Верховного Архиєпископа УГКЦ, — ми отримали загальне ім’я — християни. Це означає, що кожен день свого життя, його зміст, свої думки, погляди, поведінку, усе, що відбувається довкола, ми все переживаємо очима віруючої людини. Навіть обставини війни».

«Бути християнином — це свідчити Бога у цьому світі»

«Бути християнином — це бути при справах Божих, свідчити Бога в цьому світі, не стидатися молитви, добрих вчинків, говорити про віру. Бути християнином — це бути сміливим, не стидатися свідчити Бога. Бути християнином — це бути готовим, щоб у наших обличчях Бог зустрічався з тими, хто шукає стежки до Церкви, до Бога, хто Бога виставив за двері власного життя, хто боїться вірити в Бога, хто не практикує власну віру, хоча був охрещеним. Бути християнином — це шукати за Богом кожний день», — підкреслив владика Степан.

На його переконання, навіть, якщо нам здається, що Бог загубився у буденних обставинах, у війні, посеред ракет, ми повинні йти до церкви, бо Бог завжди чекає на нас у храмі.

«Нехай Господь милосердний добрий, який прийшов у віт, щоб наповнити його сенсом допомагає нам правильно це життя переживати, щоб наші обличчя були справді такими, у яких інші люди будуть зустрічати Бога, побачивши нас захочуть йти до Церкви молитися, практикувати свою віру», — побажав архиєрей.

Перебувати у правдивій спільноті

Відтак владика Степан зазначив, що для християнин є дуже важливою приналежність до спільноти. Більше того, за його словами, про це ми чуємо з життя святого Василія Великого, засновника монашого спільнотного життя, якого сьогодні відзначаємо празник.

«Ним укладена Літургія, яку ми молимося. Цей діалог, який ми творимо, запрошує нас до спільноти. У спільноті ми зростаємо, стаємо сильнішими. Ми є для того, щоб вийти з храму і свідчити Бога за порогом святині. Наше життя має стати найбільшою проповіддю, відповіддю на все те, до чого нас Господь запрошує», — сказав він.

«Молімося за те, щоб ми з вами були сміливими християнами! Щоб ми перебували у християнській спільноті, до якої нас сьогодні запрошує святий Василій Великий. Щоб ми були спільнотою співвідповідальності, взаєморозуміння, милосердя, доброти і уваги один до одного, щоб не стидалися свідчити Бога в цьому світі. Від нас також залежить те, скільки людей прийде до Церкви і побачить Бога, скільки зустріне Христа у нашому християнському житті», — наголосив владика Степан Сус.

Опісля Божественної Літургії колядувала капела ім. Л. Ревуцького.