Війна в Україні: семінаристів евакуюють з-під Києва

17 березня 2022

Збір мішків з піском не входить у звичайну програму для молодих юнаків, які навчаються стати священниками, але це стало необхідним у Київській Трьохсвятительській духовній семінарії через кілька годин після того, як Росія вторглася в Україну 24 лютого 2022 року.

Війна в Україні: семінаристів евакуюють з-під Києва

Того ранку в лекційній залі у підвалі семінарії відслужили Божественну Літургію — запобіжний захід, оголошений о 5 годині — невдовзі після того, як семінарійну громаду, що знаходиться в місті Княжичі на околиці Києва, розбудив звук ракетного вогню. Про це повідомляє Лаура Ієрасі для сайту Благодійної організації «CNEWA».

Префект скасував заняття, а семінаристи провели більшу частину дня, готуючи імпровізоване бомбосховище в семінарійному приміщенні, повертаючись у підвал під час повітряних сирен.

Переглянути відео Божественної Літургії в укритті можна тут.

Ієрархія Української Греко-Католицької Церкви доручила священикам залишатися на своїх парафіях у разі вторгнення і продовжувати служити вірним і свідчити Євангеліє.

Однак це правило не поширювалося на семінаристів, і ректор семінарії надав семінаристам дозвіл повернутися до своїх сімей після того, як російські ракетні обстріли вбили 12 мирних жителів у сусідньому селі. Російські війська також бомбили український військовий об’єкт у трьох милях від семінарії.

Семінаристів посадили в автомобілі, які їм подарували жителі Княжичів, з подвійною метою: допомогти семінаристам у їх евакуації та захистити їхні машини від зловживання чи знищення російськими військами. Семінарія відразу стала доступною для місцевих жителів, які шукали притулку в її бетонній споруді.

Юліан Гайда, український греко-католицький семінарист із Чикаго, повідомив цю інформацію на основі свого постійного спілкування зі своїми однокурсниками в Україні.

Походячи з родини з довгим родом священиків, серед яких і його батько, Юліан Гайда розпочав навчання у Київській семінарії восени минулого року. Колишній журналіст WBEZ у Чикаго, Юліан Гайда також брав участь в онлайн-трансляціях «Живого телебачення».

Брат Юліан Гайда та його дружинаБрат Юліан Гайда та його дружина

Однак після різдвяних канікул у Чикаго уряд США попередив його не повертатися в Україну через посилення загрози війни. Станом на кінець січня він жив у Лондоні, чекаючи дозволу повернутися в Україну. Відтак відбулося вторгнення.

Юліан Гайда сказав, що всі з Київської семінарії були евакуйовані, і семінарія не зазнала жодних пошкоджень у перші дні вторгнення, хоча кілька вікон були розбиті, можливо, від вибуху поблизу. Він сказав, що не знає, чи покличуть його однокурсників по семінарії захищати Україну на передовій.

Слідкуючи за подіями з Лондона, Гайда сказав, що захоплюється рішенням свого церковного Глави Блаженнішого Святослава Шевчука залишитися в Києві та розповсюджувати повідомлення в ці дні війни, незважаючи на ризики та занепокоєння його вірних.

«Як керівник, як капітан корабля, я вважаю, що він робить те, що правильно, і я думаю, що багатьох людей це заспокоює», — сказав брат Юліан Гайда.

Також новий семінарист поділився своїм страхом впливу вторгнення на його Церкву, якщо його не стримати.

«У мене справжнє занепокоєння через те, що Українська Греко-Католицька Церква може знову пережити це, і доведеться знову піти в підпілля», — сказав він. «Ця історія повторюється».

Незважаючи на ці «справжні занепокоєння», сказав Юліан Гайда, для церкви та її людей важливо продовжувати якомога сильніше повторювати послання про те, що «мир і правда перемагають».

«Мир. Це те, за що стоїть церква», — сказав він. «Це християнська позиція».