Відбулася проща вірних Вроцлавсько-Ґданської єпархії на Ясну Гору в Ченстохові

10 липня 2019

6 липня 2019 року відбулась проща вірних Вроцлавсько-Гданської єпархії до Чудотворної ікони Матері Божої на Ясній Горі у Ченстохові. Проща зібрала близько 350 вірних, які прибули з парафій: Любін, Свідниця, Білий Бір, Бєліца, М’єндзибож, М’ястко, Щецінек, Кошалін, Боболіце, Джев’яни, Члухув, Вроцлав, Ополе, Глівіце, Тихи, Сосновець, Вроцлав, Олава, Радом, Гданськ, Каліш, Кемпно, Кротошин, Острув Вєлькопольский, Ченстохова.

Відбулася проща вірних Вроцлавсько-Ґданської єпархії на Ясну Гору в Ченстохові

Божественна Літургія була відслужена в Каплиці Таїнства Покаяння, яку очолив преосвященний владика Володимир Роман Ющак, єпископ Вроцлавсько-Ґданський у співслужінні о. Шимона Янковського, декана Катовіцького, о. Андрія Михайлишина, пароха катедрального собору у Вроцлаві і декана вроцлавського, о. Мар’яна Дмитерка, о. Івана Ядловського, о. Ігоря Малиша о. Віталія Дем’янця, о. Романа Возняка, о. Володимира Литвина, о. Володимира Шуби. Хор парафії Преображення Господнього міста Ополе під керівництвом хормейстра Юрія Микитюка співом прославляв Господа Бога на Літургії та Матір Божу на Молебні до Пресвятої Богородиці, який було відслужено перед Чудотворною іконою. Величаво звучав гімн «Боже великий, єдиний!» у виконанні всіх присутніх учасників прощі під склепінням Каплиці Матінки Божої на Ясній Горі.

Доповнив програму прощі виступ дівочого дуету парафії Матері Божої Неустанної Помочі у Ченстохові — Марії Височанської та Наталії Босацької, які виконали пісні, що прославляли Бога, Богородицю і Неньку-Україну.

Учасників прощі найбільше вразило відвідування Каплиці з іконою Ченстоховської Божої Матері. «Це святе місце, яке змінює світогляд, змушує замислитися над простим життям і майбутнім», — зазначили учасники прощі по її завершенні.

Святість цього місця неможливо передати словами. Велике духовне піднесення віддчували всі учасники прощі і були дуже раді, що відвідали це місце, де в особливий спосіб відчувається заступництво Матінки Божої, яка нас береже під своїм Покровом.

Довідка

Ченстохову вважають духовною столицею Польщі. Це місто давнє, засноване у ХІІІ ст. (перша згадка у 1220 році). Головна святиня Ченстохови — це Санктуарій Пресвятої Діви Марії Ясногорської (Ясна Гура). Ясногорський монастир височіє на пагорбі висотою 293 метри, а його дзвіниця сягає 106 метрів, яку видно на відстані декількох кілометрів. Територія монастиря займає приблизно 5 гектарів землі. Монастир заснували монахи Ордену паулінів біля пагорбів міста у 1382 році, які приїхали з Угорщини на запрошення польського князя Владислава Опольского. А за два роки князь Владислав Опольський подарував монастирю Ченстоховську ікону Божої Матері, яку переніс з міста Белз, яке на той час було його воєводством. Тепер це невелике містечко на Львівщині, а в середньовіччі було важливим політичним центром Західної України. За переданням, цю ікону Божої Матері написав апостол та євангелист Лука у Єрусалимі в Сіонській світлиці. Зображення Пресвятої Богородиці та дитятка мають темний відтінок, тому її ще називають Чорною Мадонною.

326 року свята Олена привезла Ченстоховську ікону Божої Матері, як тепер її називають, з Єрусалима в Константинополь, де ікона була протягом 5 століть. У другій половині ХІІІ ст., ще перед тим, як потрапити на Ясну Гуру, чудотворну ікону привіз у місто Белз син короля Данила Галицького — Лев, і помістив її у Белзькому замку під опіку православного духовенства. Коли татари напали на Русь, і взяли в облогу Белз, уже згаданий князь Владислав Опольський, уповаючи на допомогу Богородиці, виніс ікону з церкви і поставив на міській стіні. Дивним чином татари відступили, а Богородиця з’явилася уві сні князеві і веліла перенести ікону на Ясну Гуру.

Ченстоховська ікона Божої Матері, за даними польських дослідників, була перемальована щонайменше двічі, мала кілька шарів фарби, а одну з реставрацій проводили коштом короля Владислава Ягайла у Кракові. На обличчі ікони Божої Матері є два шрами від порізів шаблею, що з’явилися ймовірно у ХV ст. від нападу грабіжників-гуситів на Ясногорський монастир.

Чудотворна ікона Божої Матері сьогодні зберігається у каплиці Ясногорського монастиря, що є серцем цього паломницького центру. Каплицю збудовано у ХVI ст., а потім розширено та добудовано. У каплиці є 5 вівтарів, а стіни вкриті вотивними дарами — речі, які паломники залишають на знак зцілення та подяки (неймовірно, але на одній зі стін висить чимало костилів). До каплиці примикає Собор Святого Хреста і Різдва Богородиці, що є найстарішою спорудою монастиря і побудований у стилі бароко.

Монастир також пишається великою бібліотекою (понад 8000 старовинних книг, багато манускриптів), лицарською залою, арсеналом, переговорною залою і навіть королівськими покоями. Ну і, звісно, є житлові приміщення монахів. З пагорба монастиря видніється головна вулиця Ченстохови — алея Пресвятої Діви Марії, яка пролягає через усе місто.

Ясногорський монастир без сумніву є місцем об’єднання християн, адже помолитися перед чудотворною Ченстохоською іконою Божої Матері з дитятком приїжджають не лише католики, але й православні. Найбільше вірних монастир приймає у Богородичні свята, особливо на Успіння. Цього дня у Ченстохову прибувають зі різними даними до 250 тисяч людей.

За матеріалами Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦ та Олесі Барчук, «Ченстохова — найбільша святиня Польщі»