Великдень у Вроцлавсько-Ґданській єпархії УГКЦ у числах

2 травня 2019

Поволі вже стає традицією, що після свят Різдва Христового та Христового Воскресіння підготовляємо статистичне порівняння щодо кількості людей, присутніх в наших церквах на богослуженнях першого та другого дня цих найбільших церковних празників.

Великдень у Вроцлавсько-Ґданській єпархії УГКЦ у числах

Обчислення вірних, які беруть участь у богослуженнях першого дня Христового Воскресіння, ми розпочали два роки тому. Тоді, тобто на Великдень 2017 року, у всіх парафіях та душпастирствах Вроцлавсько-Ґданської єпархії богослужіння відвідали 8 985 осіб. Минулого року, коли діяли вже нові душпастирства, утворені з огляду на новоприбулих до Польщі громадян України, число вірних, присутніх в наших парафіях, зросло до 12 425 осіб. В цьому, тобто у 2019 році, у великодніх богослуженнях першого дня Пасхи у всіх парафіях та душпастирствах Вроцлавсько-Ґданської єпархії взяло участь понад 13,5 тис. осіб (13 576 вірних).

Загалом, статистичні дані, подані нашими священиками, є точними, але при більшій кількості вірних, присутніх на богослуженнях, вони подаються приблизно. Найчастіше священики подавали кількість вірних, які приступали до мировання, а нам відомо, що завжди якась частина присутніх на Службі Божій не приступає пізніше до мировання. Тому приймаємо, що загальне число вірних присутніх на Великдень в наших церквах є приближеним. Найпевніше, в дійсності, воно могло бути більшим.

Як було згадано вище, у моліннях першого дня Великодніх свят у всіх парафіях та душпастирствах Вроцлавсько-Ґданської єпархії взяло участь 13 576 осіб. Найбільше людей молилось в часі великодніх відправ у вроцлавському соборі, де служились три Божественні Літургії. Згідно даних, до нашого собору прийшло на Великдень бодай 1 360 осіб. На другому місці є ґданська прокатедра, де в богослуженнях взяло участь 830 осіб. До лігницької парафіяльної церкви прийшло на Великдень 620 осіб, а до церкви у Познані — 600 осіб. Понад п’ятсот осіб молилось у Битові (554), Щеціні (516), Слупську (500) та Кемпні (500). Понад 300 осіб було в П’ясечні (423), Зеленій Горі (416), у Лодзі (376 у церкві єзуітів та 82 у церкві пасіоністів), Валчу (340), Колобжеґу (330), Кошаліні (324), Білому Борі (300). Від двісті до триста осіб прийшло першого дня Великодніх свят молитись в наших церквах у наступних містах: Олава (254), Бидґощ (250), Ополє (220), Сьвідніца (210) та Каліш (200). Від сто до двісті осіб молилось у Любіні (195), Патоці (188), Члухові (183), Тарнові Подґурним біля Познаня (175), Щецінку (172), Зам’єніцах (162), Ґлівіцах (160), Пшемкові (156), Тшеб’ятові (153), Баркові (150), Шпротаві (148), Прушкові біля Варшави (143), Катовіцах (128), Старґарді (120), Єльчу Лясковіцах (103), Лємборку (102). Від п’ятдесяти до сто осіб молилось на Великдень у наших церквах в Скв’єжині (98), Картузах (95), М’ястку (95), М’єндзижечу (88), Ожарові Мазов’єцкому (86), М’єндзибожу (83), Барціні (81), Б’єліци (79), Волові (70), Осєцку (67), Ченстохові (65), Інську (60), Тихах (60), Ґлоґові (52), Ґожові Влкп. (52), Новогроді Бобжанському (51) та Ґдині (50). В інших наших парафіях/душпастирствах молилось до п’ятдесяти осіб.

Другого дня Христового Воскресіння в наших церквах було вже значно менше людей. Причина в тому, що частина місцевих наших вірних та головно громадяни України, повернулися до праці, адже це робочий день.

Підсумовуючи подані вище порівняння, варто зауважити, що першого дня Пасхи у новоутворених протягом минулих двох років душпастирствах молилось щонайменше 2 664 особи. Якщо включити сюди ще громадян України, присутніх на богослуженнях Пасхи у традиційних наших парафіях, таких як Вроцлав, Ґданськ, Познань, Щецін, Слупськ, Зелена Гора та інші, в яких громадян України було щонайменше 3, 5 тис., то можна ствердити, що майже половина присутніх на Пасхальних богослуженнях у всіх наших церквах є громадянами України. У Вроцлаві це було особливо виразно видно та чути. Тут молились галичани та жителі центральної та східної України, включно із мешканцями Донбасу. Не всі вони, очевидно, приходять кожної неділі на богослуження до наших церков. Але видно, що вони знають, де хочуть йти, щоб святкувати Паску. В наших церквах вони теж просять охрестити їхніх дітей та повінчати молодят.

Черговий висновок є наступним: наші вірні, головно молоде покоління, щораз частіше залишають села та малі містечка та переселюються до великих міст. Тут закладають родини та пов’язують з цими містами своє майбутнє. Ми, як Церква, повинні також мати це на увазі, розвиваючи тут наші душпастирства чи, навіть, творячи нові парафії у різних, часто значно віддалених районах тих міст. Іншими словами, ми як Церква, повинні шукати наших вірних у великих митрополіях, повинні бути ближче до наших вірних, а не лише чекати, що вони самостійно нас знайдуть та прийдуть.

Актуальним питанням залишається подальша потреба несення душпастирської послуги новоприбулим до Польщі громадянам України. Тут потрібна витривалість. Досвід показує, що потрібно інколи року чи навіть двох, щоб наші вірні усвідомили собі, що тут, на місці їхнього теперішнього проживання, існує також парафія УГКЦ та що вони можуть тут, подібно як в Україні, заспокоювати свої духовні потреби. На даний час у Вроцлавсько-Ґданській єпархії існує можливість та потреба відкрити ще кілька нових душпастирств, але для цього потребуємо ще кількох священиків з України.

Користаючи з нагоди, хочу сердечно подякувати нашим священикам за їхній труд обчислення вірних та за передання зібраних даних до нашої консисторії. Практично, в понеділок, тобто другого дня Христової Пасхи, ми вже володіли інформацією з усіх парафій. Дуже щире спасибі, дорогі отці, за Вашу співпрацю!

Христос Воскрес!

† Володимир Ющак,