«Успіх синодальних засідань залежить від того, що відбувається після Синоду», — владика Богдан Дзюрах

13 вересня 2019

Секретар Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви владика Богдан Дзюрах поділився кількома своїми думками на закінчення цьогорічних синодальних засідань, що відбувалися впродовж 1–10 вересня в Українській папській колегії святого Йосафата в Римі (Італія).

50 років тому: патріарх Йосиф та його візія

Цьогорічний Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви відбувався у Римі з нагоди 50-ліття освячення собору Св. Софії, яке здійснив Слуга Божий патріарх Йосиф у присутності святого Папи Павла VI 28 вересня 1969 року. Під час урочистої Літургії в соборі Св. Софії 1 вересня 2019 року, якою проголошувався початок Синоду, подумалося: чи міг Ісповідник віри Йосиф 50 років тому передбачувати, що його Церква-мучениця зазнає спасенного дотику Воскреслого Спасителя і після десятиліть утисків та переслідувань зможе вільно здійснювати свою місію у різних частинах світу, а на матірних землях втішатиметься повною свободою і сприятиме відновленню українського суспільства та розбудові української соборної держави? Думаю, що не тільки передбачував, а був твердо переконаний у майбутньому воскресінні своєї Церкви, бо був справді віруючою людиною, яка, навіть посеред найбільш драматичних подій, знає, що останнє слово завжди буде за Божою правдою і Божою любов’ю.

Папа Франциск: крокувати у Святому Дусі

Зустріч зі Святішим Отцем Папою Франциском, який прийняв Синодальних Отців на приватній аудієнції вже першого дня Синоду, дала можливість відчути суть католицького сопричастя, яке є цінним даром для нашої Церкви і однією з її суттєвих характеристик. Папа не проголошував окремої офіційної промови, а відіслав до свого слова, яке скерував нещодавно до членів Постійного Синоду і митрополитів УГКЦ на робочій зустрічі 5–6 липня 2019 року. У цьому слові він звертав увагу владик Української Греко-Католицької Церкви на необхідність плекати молитву і особисту духовність, бути близько своїх вірних та поглиблювати синодальний дух, головно — через уважне слухання співбратів у єпископському служінні. Натомість, на аудієнції 2 вересня Папа наголосив на необхідності запевнити місце Святому Духові у синодальних нарадах, щоб рішення і ініціативи Синоду Єпископів УГКЦ відображали Божий задум і Божу волю щодо нас у сучасну пору. Адже «Синод — це не парламент і не соціологічне опитування», — наголосив Папа Франциск, а тому заохотив Синодальних Отців крокувати у Святому Дусі та дати себе провадити Святому Духові дорогами євангелізації, яка є найголовнішим покликанням і «ідентичністю Христової Церкви».

Успіх Синоду виявляється в іконі Зіслання Святого Духа

Відтак настали 10 днів молитви, інтенсивного обміну думками та цікавих зустрічей, які, усі разом, дали відчуття, що цьогорічний Синод Єпископів, за свідченнями його учасників, був одним з найбільш успішних Синодів нашої Церкви за останні роки. Втім, приймаючи з вдячністю позитивну оцінку праці Секретаріату Синоду та всіх дотичних осіб і структур, які допомагали нам в підготовці та проведенні Синодальних засідань, хотів би зауважити, що, на мою думку, справжній успіх Синоду залежить не стільки від перебігу синодальних засідань — попри усю їхню важливість — скільки від того, що відбуватиметься у житті єпископів та усієї нашої Церкви після закінчення синодальних засідань. Ми маємо на синодальному бланку логотип — зображення ікони Зіслання Святого Духа. Якщо робити паралелі з подією П’ятидесятниці, то Церква ніколи б не виявила своєї справжньої природи і не здійснила б свого покликання у цьому світі, якщо б, переживши Зіслання Святого Духа, апостоли залишилися на своїх місцях, при своєму дотеперішньому способі мислення і діяння, а не вирушили у різні куточки Вселенної проповідувати Боже Слово у силі і благодаті Духа. Тому ми не повинні піддаватися спокусі самозадоволення, а радше — дати себе провадити Святому Духові як під час синодальних засідань, так і особливо — у нашому щоденному житті та у душпастирському служінні. Щойно за такої умови те, що посіяв Синод своїми працями і рішеннями, буде приносити благодатні плоди у житті Церкви.

† Богдан Дзюрах,
Секретар Синоду Єпископів УГКЦ