«У стосунку з Богом Тарас Шевченко не ходив дорогами букви, а дорогами серця та душі», — єпископ Йосиф Мілян

9 березня 2020

«Ми сьогодні знову у Каневі, бо Тарас для нас — непересічний, Тарас для нас — пророк. Його слово пробуємо розвивати, зберігати та примножити», — про це 7 березня 2020 року в Каневі говорив владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ.

Цього дня відбулася проща вірних Київської архиєпархії до Тараса на Чернечу гору в Каневі. Владика Йосиф очолив Архиєрейську Божественну Літургію та Панахиду за упокій душі Тараса Шевченка.

У слові до вірних владика зауважив, що у своїй сутності людина вміє вибирати пріоритети. «Як розумне і прагматичне створіння, людина може все пристосувати собі на більшу чи меншу користь. Ми живемо у світі прагматизму, де обраховуємо, що нам вигідно, а що не вигідно. Ми за цією схемою вибираємо своїм дітям школу та навчання в університетах. Ми шукаємо банки, щоб мали добру матеріальну підставу, та щоб там не пропали наші зароблені гроші».

Продовжуючи свою думку, проповідник зазначив, що з причини цього прагматизму людина схильна до нарікання. «Нарікаємо, що у нас це не так, і це не зовсім добре. Нарікаємо на негатив у суспільному, політичному, економічному, а навіть, у духовному житті. Шукаємо завжди винних. Навіть, коли переживаємо втрату рідної людини, теж шукаємо причин. Тоді запитуємо: „Чому вже? Чому так скоро?“ Все це з причини прагматизму».

Пояснюючи свою думку далі, владика зазначив, що євреї закидали Христові те, що Його учні не дотримуються Закону. У свою чергу Ісус переконував їх, що це Він — Владика цього Закону. При цьому Христос аргументував, що не буква, а дух, мають панувати у серцях людських. Не часова матерія, яка зникає, а те, що вічне. «Ми сьогодні шукаємо відповіді на актуальну проблему щодо нового вірусу. Ми шукаємо відповідь на економічну кризу, яка знову може повернутися. Ми переживаємо, що на світ гряде глобальна проблема продуктового характеру чи проблема питної води. Але, що ми робимо для того, щоб уникнути усіх цих загроз?», — запитав архиєрей.

Відповідаючи на це запитання, владика наголосив: «Коли голос Церкви лунає в пропозиціях бодай християнської етики у школі, то відповідальні за цю ділянку праці кажуть, що сучасний світ цього не потребує. Проте розуміємо, що кращої науки як Христова світ не придумав. Ми запитуємо звідки у нас проблеми, ми хочемо бачити гарно вихованих своїх дітей і перспективну молодь», — наголосив проповідник, а далі додав: «Мабуть, глобальні світові проблеми, мають мати своє вирішення у наших маленьких людських серцях. У малій тихій і незначній українській людині, родині, у більшому чи меншому суспільстві».

Відтак владика зазначив, що живучи у цьому світі людина основує своє життя на прикладах батьків, дідів і прадідів. «Шукаємо у тому житті тих, які розуміли, що Бог для них вартісний. Ми шукаємо людей, для яких Божі Заповіді і Боже Слово були дуже вагомі. Таких людей є багато, але дуже часто наш прагматизм заважає сприймати їх як тих, які повірили, що Господь є Владикою всього. Мусить бути ґрунт, мусить бути фундамент, на якому буде будуватися щось предметне».

Завершуючи своє слово, владика Йосиф наголосив: «Можемо дискутувати над поезією великого Кобзаря. Можемо дискутувати чи він був віруючий чи невіруючий. Думаю, що ті хто хотіли бачити його таким, будуть стверджувати, що він мав щось проти Бога. Але у стосунку з Богом, він не ходив дорогами букви. Він ходив дорогами серця та дорогами душі. Ця душа співала про те, що її боліло».

Відтак архиєрей заохотив присутніх до молитви за упокій душі Тараса Шевченка: «Нехай Всемилостивий Господь прийме нашу молитву за спокій його душі. За всіх тих, хто жертвенно служили і віддали життя за кращу долю цього народу і цієї землі. Мабуть, сьогодні наша проща, наша молитва має бути підтвердженням визнання, що Христос є Владикою суботи. Субота — це день, в якому яскраво спалахнуло світло Христової перемоги — Воскресіння. Тож благаймо Господа, щоб на нашу культуру та політику чим швидше прийшла благословенна субота, де Бог буде її Владикою. Бо лише на цьому камені, яким є Христос, зможемо побудувати особисте та глобальне щастя в Україні».

По завершенні молитви біля козацького храму традиційно провели екологічну акцію, під час якої висадили нові дерева. Опісля, владика очолив урочисту ходу на Тарасову гору, де відбулася Панахида за упокій Тараса Шевченка.

За матеріалами Київської архиєпархії УГКЦ