У Києві розпочалася чергова зустріч єпископів Постійного Синоду

13 березня 2020

Впродовж 12–15 березня 2020 року у Києві відбуватиметься чергова сесія Постійного Синоду під проводом Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава. Робочі засідання відбуваються у Патріаршій резиденції.

У Києві розпочалася чергова зустріч єпископів Постійного Синоду

У синодальних засіданнях беруть участь єпископи-члени Постійного Синоду, а саме владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, владика Богдан Данило, єпарх Єпархії святого Йосафата із осідком у м. Парма (штат Огайо, США) та владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський. Окрім того, традиційно секретарем Постійного Синоду є владика Богдан Дзюрах, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства.

Ця сесія Постійного Синоду присвячена відразу кільком актуальним темам. Перш за все, це підготовка до наступного засідання Синоду Єпископів УГКЦ, яке відбудеться 30 серпня — 8 вересня 2020 року у м. Львові-Брюховичі на тему: «Еміграція, поселення і глобальна єдність УГКЦ». Доповідачем стосовно цього питання стане преосвященний владика Теодор Мартинюк, якому минулорічний Синод Єпископів доручив його укладення. Наступною темою зустрічі Постійного Синоду є приготування до Патріаршого Собору, який проходитиме 26–29 серпня 2020 року у Львові. Гаслом Собору буде фраза «Церква є завжди і всюди з тобою». Основним доповідачем на Постійному Синоді щодо стану приготування цього Собору стане о. Роман Шафран, секретар VII сесії Патріаршого Собору.

Ще одним важливим питанням цієї сесії Постійного Синоду став сучасний виклик пандемії коронавірусу та відповідної реакції на нього зі сторони Української Греко-Католицької Церкви. Впродовж останніх днів єпископи різних єпархій та екзархатів УГКЦ оприлюднюють звернення до вірних, роз’яснюючи певні духовні та гігієнічні аспекти щодо поведінки у храмі та виявів літургійного та молитовного благочестя. Зокрема, вже можна ознайомитися із посланнями від архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського Василія Семенюка, архиєпископа і митрополита Перемисько-Варшавського Євгена Поповича, єпископа Мельбурнського Петра Стасюкаєпископа Чернівецького Йосафата Мощича, єпископа Коломийського Василія Івасюка, єпископа Пармського Богдана Данила, єпископа-помічника Філадельфійського Андрія Рабія, єпископа Вроцлавсько-Ґданського Володимира Ющака, Апостольського делегата в Італії єпископа Діонісія Ляховича. Окремим коментарем стосовно цієї пандемії до вірних та священнослужителів Української Греко-Католицької Церкви звернувся Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав: «Ми закликаємо до посиленої молитви, насамперед за здоров’я. Ця молитва лунає постійно, але тепер нехай вона буде посиленою. Молімося за здоров’я всіх, зокрема старших і дітей — тих, хто найслабший між нами. Особливо молімося за тих, які уражені коронавірусом», — попросив Блаженніший Святослав. Крім цього, він застерігає від будь-якої стигматизації або якогось негативного ставлення до уражених вірусом COVID-19 чи тих, хто перебуває під підозрою щодо цієї недуги. «Ніхто навмисне сам не хоче бути хворим на цю недугу. Людина може навіть не знати, що вона є хворою. Не потрібно ставитися з упередженням до свого ближнього. Бо Слово Боже і заповідь любові до ближнього діють навіть під час епідемії», — стверджує Глава УГКЦ.

Як звичайно, у програмі засідань Синоду також вказаний розгляд звітів певних Комісій та канонічних питань. Зокрема, отець Андрій Гах повинен представити річний звіт діяльності Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, який цьогоріч зазнав зміни свого очільника. Віднедавна, згідно Декрету Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, головою Пасторально-міграційного відділу є владика Степан Сус, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства. Також згідно програми засідань звітуватиме отець Ігор Шабан, голова Комісії з міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Окремим пунктом будуть винесені, як вже зазначалося, канонічні питання, представити які прибуде о. Андрій Танасійчук.

Довідка

Постійний Синод допомагає Отцеві і Главі УГКЦ у справах звичайного адміністрування або у вирішенні термінових справ відповідно до загального законодавства (ККСЦ) та цього правильника. Постійний Синод формується як «виконавчий комітет» у цих справах.

Постійний Синод складається з п’яти єпископів, включно з Отцем і Главою УГКЦ, який його очолює (кан. 115, § 1 ККСЦ).

Одного з єпископів іменує Отець і Глава УГКЦ, а інших трьох обирає таємним голосуванням Священний Синод Єпископів на п’ятирічний термін. Не є обов’язковим, щоб вони всі призначалися водночас; однак може виявитися корисним, щоб термін їхніх повноважень збігався.

Постійний Синод не замінює Священного Синоду Єпископів УГКЦ, тому що він не може здійснювати законодавчої чи судової діяльності; крім того, справи більшої ваги, які вимагають обговорення всіх єпископів, застережені за Священним Синодом Єпископів.