Синод про Амазонію: у Ватикані триває активна підготовка

18 травня 2019

Триває приготування до Спеціальної Асамблеї Синоду Єпископів, присвяченої Амазонському регіонові, що відбуватиметься у Ватикані від 6 до 27 жовтня 2019 року на тему: «Амазонія: нові шляхи для Церкви й для цілісної екології». Опрацьовано робочий документ.

Синод про Амазонію: у Ватикані триває активна підготовка

В днях 14 та 15 травня у Ватикані відбувалася друга зустріч передсинодальної Ради Спеціальної Асамблеї Синоду Єпископів, присвяченої Амазонському регіонові. Головною темою порядку денного було приготування Робочого документа для синодального зібрання, що відбуватиметься у жовтні цього року.

Підсумки попередньої діяльності

В комюніке, поширеному Генеральним Секретаріатом Синоду Єпископів, зазначається, що в зустрічі взяли участь усі члени, між якими кардинали, єпископи, богопосвячені особи та мирянин, які представляють Церкви Амазонії, а також експерти та радники Секретаріату. На початку засідань кардинал Лоренцо Балдіссері подякував Святішому Отцеві за призначення Головного Доповідача та Спеціальних Секретарів.

У своїй доповіді кардинал Балдіссері представив діяльність Секретаріату, здійснену після попередньої зустрічі передсинодальної Ради, яка відбувалася в квітні минулого року. В тому, що стосується теми Спеціальної Асамблеї, були проведені: друга зустріч Всеамазонської Церковної Мережі (REPAM) із Секретаріатом Синоду (Манаос, 14–15 листопада 2018); науковий семінар (25–27 лютого 2019) та міжнародна конференція у Вашингтоні на тему інтегральної екології (19–21 березня 2019).

Праця над Instrumentum laboris

Головною темою порядку денного цієї дводенної передсинодальної зустрічі був Робочий документ Спеціальної Асамблеї Синоду Єпископів. Під час засідань учасники аналізували приготований секретаріатом проект, який увібрав матеріли, зібрані під час опитування, розпочатого з поширенням Підготовчого документа, підсумки згаданого наукового семінару та напрацювання заходів, організованих в рамках REPAM.

Робочий документ розділений на три частини, які трактують наступні теми: голос Амазонії, цілісна екологія, Церква з амазонським обличчям. Завданням тексту є представити душпастирську ситуацію на цих землях та ініціювати нові шляхи для євангелізації в регіоні. Водночас, він містить роздуми над екологічними темами в світлі енцикліки «Laudato si».

Завершивши обговорення та внесення поправок, перед-синодальна Рада затвердила Instrumentum laboris, який буде поширений на всіх рівнях, аби залучити Божий люд до синодального процесу, й, зокрема, переданий зацікавленим єпископським конференціям та організаціям, представники яких братимуть участь в жовтневому Синоді.

Синод про Амазонію: Генеральний доповідач і Спеціальні секретарі

В суботу, 4 травня 2019 року, Ватиканський прес-центр поширив повідомлення про те, що Папа Франциск призначив Генеральним Доповідачем цього синодального зібрання кардинала Клаудіо Гуммеса, вислуженого Архиєпископа Сан-Паоло (Бразилія), який очолює Всеамазонську Церковну Мережу (REPAM).

Святіший Отець також призначив Спеціальних секретарів, якими стали єпископ Давід Мартінес, Апостольський Вікарій Пуерто-Мальдонадо (Перу) та о. Майкл Черні, Заступник Секретаря Відділу мігрантів і біженців Дикастерії служіння цілісному людському розвиткові (Ватикан).

Синод про Амазонію. Кардинал Гуммес: Нові шляхи для місії в регіоні

В Марійському санктуарії в Апаресіді, Бразилія, нещодавно відбувалася Пленарна Асамблея Конференції Католицьких Єпископів Бразилії. Серед її учасників був кардинал Клаудіо Гуммес, вислужений Архиєпископ Сан-Паоло та голова Всеамазонської Церковної Мережі, якого Папа Франциск призначив Генеральним Доповідачем Спеціальної Асамблеї Синоду Єпископів, що відбуватиметься у Ватикані від 6 до 27 жовтня 2019 року на тему: «Амазонія: нові шляхи для Церкви й для цілісної екології».

Для збереження планети

В Апаресіді під час проведення зустрічі єпископату побував також наш колега Сільвоней Проць, який поспілкувався з кардиналом Гуммесом, запитуючи про перебіг передсинодальних приготувань. Ієрарх розповів, що триває перший етап, що полягає в опитуванні дотичних дієцезії та спільнот. За його словами, цей синод буде дійсно історичним, йдеться про подію релігійного характеру, що вписується в загрозливий контексті екологічної кризи.

«Синод відбувається у складний період історії людства, тож Божий Дух вестиме нас у пошуках нових шляхів для того, щоб зберегти Амазонію, зберегти її люд, але також — рятувати планету», — ствердив кардинал Гуммес.

Приготування Робочого документа

Розмова пройшла перед зустріччю Ради Синоду, що відбуватиметься у Ватикані 14–15 травня, тож наступне запитання журналіста стосувалося подальшого синодального шляху. Генеральний Доповідач розповів, що завданням згаданої зустрічі буде підсумувати матеріали, зібрані в рамках опитування, й приготувати «Робочий документ», на основі якого відбуватимуться праці Синоду.

Нові шляхи для місії Церкви

Підсумовуючи, наш колега запитав ієрарха, яка тема є для нього найближчою, чого він очікує від цієї Асамблеї Синоду. «Думаю, що Церква дуже потребує знайти нові шляхи. Коли я відвідував амазонські регіони Бразилії, а також інших країн, повсюди відчувалася тривога Церкви, душпастирів, єпископів і священиків, що відсутні умови для здійснювання місії. Отож, фундаментальним моментом буде тема нових шляхів, бо також Папа казав, що під час Синоду не йтиметься про те, що вже було сказано: ми повинні обговорити нові речі, нові перспективи, не боячись новизни. Це ощасливлює мене та додає надії», — зазначив кардинал Клаудіо Гуммес, Генеральний Доповідач Спеціальної Асамблеї Синоду Єпископів на тему Амазонії.

За матеріалами Vatican News
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ