«Створення пам’ятника Блаженнішому Любомиру є внутрішньою потребою подякувати Богові за великих людей, яких Він давав і дає Україні», — о. Григорій Рогацький

27 серпня 2020

У Вінниці невдовзі постане пам’ятник Блаженнішому Любомиру Гузару — можливо, один із перших таких пам’ятників у світі. Кілька тижнів тому Блаженніший Святослав і владика Йосиф Мілян, один із ініціаторів його спорудження, оглянули майже готову скульптуру. А ще один автор цієї ідеї — настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці у Вінниці отець Григорій Рогацький — в ефірі «Доброї розмови» з Галиною Бабій розповів про завершальні етапи роботи над пам’ятником як частиною вінницького проєкту, присвяченого Блаженнішому Любомиру.

Ідея щодо пам’ятника, як згадує отець Григорій, виникла природно, як внутрішня потреба подякувати Богові за великих людей, яких Він давав і дає Україні. «Це й подивування — як Бог любить наш народ і нашу Церкву, якщо посилає нам таких людей у часи, які потребують саме їх. І розуміння, що ці люди належать не лише своєму часові, а й усій нашій історії і вічності, тому що вони у свій спосіб осягали велике, осягали Бога, а мова про Бога ніколи не проминає».

Сам пам’ятник роботи скульпторів Олеся Сидорука і Бориса Крилова, фактично, готовий і буде відлитий у бронзі на комбінаті у Вишневому, біля Києва. Блаженніший Святослав і владика Йосиф, які бачили його макет у глині, підтвердили — так, саме таким має бути втілений образ Блаженнішого Любомира. Отець Григорій Рогацький каже: важливий момент цієї скульптури — простота.

Простота Блаженнішого Любомира

«У житті, поведінці, спілкуванні Блаженнішого Любомира була ця простота — глибока мудрість, яку людина черпає зі Слова Божого, з особистого зв’язку з Богом. Тому і постать у пам’ятнику дуже проста, знайома — навіть та камізелька, яку він носив… Мудрець стоїть, спираючись на посох… До речі, теж цікава деталь: скульптори використали для цього образу реальний посох, який Блаженнішому Любомиру подарували в’язні — він ним дуже дорожив».

Блаженніший Святослав і владика Йосиф, коли оглядали скульптуру, також звернули увагу на важливі і складні для виконання моменти, які авторам вдалося передати — заплющені очі і руки на посоху. Заплющені очі — тому що Блаженніший Любомир в останні роки життя, по суті, втратив зір, але це ще більше підкреслює важливість бачення серцем. І — руки, одне із найскладнішого, що може передати скульптура: тут це — руки монаха-студита, які знали і фізичну працю, і руки священника, який благословляв свій народ і роздавав джерело безсмертя — Пресвяту Євхаристію. Владика Мілян, оглядаючи роботу, сказав, що у цій скульптурі Блаженнішого Любомира можна відчитати богослов’я рук, які в іконографії мають глибоке символічне значення.

Глибокий символізм монументу

«Цікавий елемент — колона трохи позаду архиєрея: це образ Церкви, яка стоїть на добрій основі, і уряду, який посідав у ній Блаженніший Любомир. Тобто покидаючи і цей уряд, і цей світ, він не покидає ні Церкви, ні свого народу, а ніби йде їм назустріч, але вже в інших вимірах».

Цікаво й те, що в одязі скульптури автори додали вінницькі орнаменти. Отець розповів, що, окрім іншого, Блаженніший Любомир пов’язаний із Вінницею через свого батька, який у складі Української Галицької армії у 1919 році дійшов до Вінниччини. Сам Любомир Гузар лише у 2012 році був у Вінниці двічі: на зустрічі, присвяченій його духовному батькові Йосипу Сліпому, і на освяченні храму Покрови Пресвятої Богородиці.

Інші проєкти на честь Блаженнішого Любомира у Вінниці

Отець Григорій розповів також, що паралельно із роботою над пам’ятником, у Вінниці здійснюється ще один проєкт, присвячений Блаженнішому Любомиру. Найперше — це Свята Літургія, яка з травня цього року служиться у храмі Покрови в останній день місяця як подяка Богу за саму постать Любомира Гузара і подяка тим, хто в різний спосіб долучається до того, щоб пам’ять про нього, його ідеї і справи жили. Інші напрямки цього проєкту — поширення надбання цього церковного мужа, його доробку, роздумів, слова в соцмережах, а також складання своєрідного портрета із свідчень тих, хто знав Блаженнішого Любомира особисто і в різні роки служив поруч із ним Богові.

Важливий момент — про можливість долучитися до збору коштів на цей пам’ятник, докласти свою «цеглинку» так, як це було під час спорудження Патріаршого собору в Києві, що його свого часу освятив Блаженніший Любомир Гузар.

Підтримати проєкт пам’ятника Блаженнішому Любомирові у Вінниці можна за реквізитами:

— гривні: 5168 7574 0178 0160 (Гривні UAH Приват, Рогацький Василь Іванович)
- долари: 4149 4991 2522 1422 (USD, ROHATSKYI VASYL),
CORRESPONDENT ACCOUNT — 0011000080
INTERMEDIARY BANK: JP MORGAN CHASE BANK SWIFT CODE: CHAS US 33
IBAN — UA693052990000026207873344131
- євро: 5168 7427 2851 4351 (EUR, ROHATSKYI VASYL),
CORRESPONDENT ACCOUNT — 400 8867004 01
INTERMEDIARY BANK: Commerzbank am Main Germany SWIFT CODE: COBADEFF

Контактний телефон: +380982596625 (о. Григорій Рогацький).

За матеріалами Живого радіо «Воскресіння»