«Школа учнівства тільки розпочинається», — владика Йосафат Мощич про Першу Сповідь та Святе Причастя

12 червня 2019

В Чернівцях з благословення преосвященного владики Йосафата Мощича відбулося Свято родин. В неділю, 9 червня, на парафії катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці відбувся випускний (завершальний) день катехитичної недільної школи. Окрім цього, головними героями живої парафії були діти, котрі вперше приступили до святого Таїнства Покаяння та Пресвятої Євхаристії. Ділимося кількома думками із проповіді владики Йосафата.

«Сьогодні ми читаємо уривок святого Євангелія, котре називається Архиєрейською молитвою Ісуса Христа. Сьогодні Ісус у цій молитві є священником. Христос справді був першим священником, першим Архиєреєм, тобто єпископом. Звертаю, діти, вашу увагу на ікону Тайної Вечері, котра ось тут перед вами на іконостасі. Саме тут на Тайній вечері Ісус у єпископських ризах за престолом служить Службу Божу і вона така ж сама, яку ми святкуємо сьогодні за нашим престолом. На іконі ми бачимо, як Христос причащає своїх 12 учнів-апостолів, але також і ви, діти, сьогодні є учнями-причасниками, ви є сьогодні вибраними, котрих сам Ісус Христос руками нашим священників причащає. Саме через це Ісус у своїй Архиєрейській молитві і про вас молиться, називаючи вас „свої“.

Від тепер ви є ученики і учениці Ісуса Христа. Чи справді кожен з вас щоденно біжить до своєї школи? Напевно, що так. А чи ми спілкуємось в школі із своїми вчителями? Очевидно, що так. Ми щоденно, перебуваючи в школі, є біля свого вчителя. Від нього отримуємо знання, оцінки, домашні завдання.

Дорогі діти, від сьогодні ви стали учнями Ісуса Христа. А це означає, що маєте перебувати біля свого Божественного Вчителя. Слухати Його Слово, спілкуватися з Ним у молитві. Починаючи із ранкової молитви, маємо просити у свого Вчителя благословення на цілий день і допомоги протягом дня. Хтось просить кращої пам’яті, щоб добре вчитися, інший просить слухняності, щоб не бути цього дня порушником дисципліни. Отож, бути учнем Христовим — це слухати Його і до Нього звертатися.

Христос сьогодні молиться за своїх учнів, тих, що увірували — за священників, єпископів і за кожного свого учня. Ця Архиєрейська молитва діється перед поверненням Божественного Вчителя на небо. Ісус возноситься у славі, але нас не покидає, не залишає нас сиротами. Ісус залишається з нами — з учнями своїми у Пресвятій Євхаристії. Ісус продовжує розмовляти з нами у Слові — святій Євангелії. Тому, дорогі діти, прошу вас пригадуйте батькам своїм, щоб читали з вами Святе Писання бодай 2 хвилини ввечері перед сном. Через читання Божого Слова Ісус приходить до кожної душі.

У Архиєрейській молитві наш Господь подібно, як люба мама чи батько, чи турботлива бабуся, чи дідусь, вирушаючи у дорогу, дає нам свої настанови. Ісус в своїй молитві до Небесного Отця не тільки звертається до неба, але й нам дає Свій заповіт — перебувайте в Моєму Слові.

Дорогі ученики і учениці Ісуса Христа, пригадую вам, що ваше учнівство, на відміну від загальноосвітніх шкільних занять, буде тривати ввесь час. Канікул на Ісуса немає. І наступне урочисте Святе Причастя — це наступна неділя. Прошу вас, діти, пригадуйте вашим батькам кожної суботи ввечері, про те, що завтра маємо йти до храму, до школи учнівства самого Ісуса Христа. Сьогодні ми чули слова Євангелія про те, в чому полягає життя вічне. Написано: «Вічне життя у тому, щоб вони спізнали тебе, єдиного, істинного Бога, і тобою посланого — Ісуса Христа» (Ів. 17, 3). Тож, як можна пізнати Господа Бога Ісуса Христа, не відвідуючи Його школи, школи учнівства Христового? Пригадую, що також і заповідь третю маємо — «Пам’ятай день святий святкувати». Кожної неділі в нашій катедрі є чотири Божественні Літургії і маємо можливість самостійно вибрати час учнівства, і час зустрічі з Божественним Учителем».

Звертаючись до хресних батьків владика Йосафат пригадав: «Хресні батьки мають тяжкий обов’язок перед Богом поцікавитись, чи похресник зростає духовно, чи знає правди віри, чи приступив до Першої Сповіді і урочистого Святого Причастя. Яким життям живе ваша духовна дитина. Хресні батьки мають поважне завдання щоденно молитися за свого похресника, щоб дитина зростала у Божій ласці…»

До рідних батьків першопричасників єпископ сказав: «Батьки дорогі, не шкодуйте своїх дітей в неділю вранці розбудити на Службу Божу. Не шкодуйте своїх сил, щоб дати дітям духовне виховання. Бо інакше старість свою зустрінете в будинку старості, а не при своїх дітях. Це може статись тому, що ви їм не прищепили заповідь „Шануй матір і батька свого…“. Жодна освіта, чи будь-яка гуманітарна наука, чи вищі студії, не дадуть духовного виховання вашим дітям. Тільки Господь є найкращий Вчитель…»

† Йосафат Мощич,
єпарх Чернівецький