Роздуми на цьогорічний Тиждень молитов за єдність приготували мальтійці

20 січня 2020

В центрі уваги — розповідь про сповнене небезпек прибуття святого Павла на Мальту та гостинність місцевого люду, виявлена його супутникам, корабель яких ледь не потонув у розбурханому морі.

Роздуми на цьогорічний Тиждень молитов за єдність приготували мальтійці

«Вони поводилися з нами з неабиякою людяністю». Так автор Діянь Апостолів описав ставлення мальтійців до постраждалих від корабельної аварії, які причалили до їхнього берега, між якими був святий Павло. Ці слова стали темою Тижня молитов за єдність християн 2020. Починаючи від 1975 року, тему та тексти, призначені для роздумів, приготовляють християни якоїсь країни чи регіону, а пізніше їх затверджують спеціальна Комісія Всесвітньої Ради Церков та Папська Рада сприяння єдності християн. Цьогорічні матеріали приготовані християнами Мальти.

Стихія, людина й провидіння

У вступній частині зазначається, що християни Мальти 10 лютого відзначають свято на честь прибуття Апостола народів на їхній острів, складаючи подяку за прихід віри на їхні землі. Тема роздумів, запропонована для цьогорічної молитви за єдність, почерпнута із уривка з Книги Діянь Апостолів, який читається під час літургій з нагоди свята.

Подія корабельної аварії, йдеться в посібнику, «представляє драму людства перед обличчям загрозливої сили природних стихій», у контексті якої бачимо спроможність святого Павла височіти немов «маяк спокою серед тривоги», оскільки він знає, «що його життя в Божих руках». Упорядники підкреслюють, як під час шторму й катастрофи різні між собою люди, з відмінними поглядами, «живі й здорові дістаються до берега разом», огорнуті «Божою любов’ю й провидінням».

Виклик для сучасних християн

У цьому контексті вказується на «очевидну аналогію» із сучасністю, коли «чимало людей долають такі самі перешкоди в такому самому морі». Місця, описані в Святому Письмі, пов’язані з мігрантами сьогодення. Їхні життя наражаються не лише на природні сили, але також на байдужість з боку політичних, економічних і людських сил.

Таким чином, розповідь з Діянь Апостолів «ставить перед нами виклик, як перед християнами, що разом реагують на кризу, пов’язану з міграцією». «Чи ми вступаємо в змову із байдужими силами, а чи приймаємо з людяністю, стаючи свідками сповненого любові Божого провидіння до кожної людини?» — запитують укладачі цьогорічних молитовних роздумів, наголошуючи на тому, що «гостинність — це дуже необхідна чеснота в шуканні єдності між християнами». Кожен з восьми днів ініціативи присвячений окремій темі: примирення, світло, надія, довіра, сила, гостинність, навернення та великодушність.

Екуменічна ситуація на Мальті

У посібнику також описана екуменічна ситуація в країні. Хоч більшість населення становлять католики, на островах не бракує представників інших традицій. Розташування Мальти на перехресті цивілізацій, релігій, торгівельних шляхів і мігрантських потоків причинилося до формування відкритості та гостинності її мешканців. Перші екуменічні зустрічі розпочалися в 60-х роках минулого століття, коли група католицьких священиків встановила контакти з капеланами британських військових сил, розквартированих на Мальті, щоб обговорювати питання спільного зацікавлення та помолитися разом. Саме Мальта стала місцем перших зустрічей в рамках офіційного католицько-англіканського та католицько-лютеранського діалогу.

Сьогодні «Christians Together» — Екуменічна Рада Мальти, заснована 1995 року єзуїтом Морісом Еміньяном, включає представників різних конфесій, що зустрічаються кожні два місяці. Крім спільних молінь, ініціативи діалогу включають спільні проекти солідарності й служіння потребуючим, хворим і літнім людям. Християни Мальти також організовують спільні відзначення Дня молитви за створений світ 1 вересня.

Вісім днів молитов і зустрічей

Проведення такого молитовного тижня 1908 року започаткував Пол Воттсон, американський пастор англіканського віровизнання, який через рік став католиком. Хоч ініціатива називається «Тиждень», насправді вона триває вісім днів: від 18 до 25 січня. Дати її проведення були запропоновані засновником, її завершальним днем є свято, встановлене на згадку про навернення святого Павла. В південній півкулі, беручи до уваги той факт, що січень припадає на період літніх відпусток, молитовний тиждень проводиться в контексті П’ятидесятниці. В Святій Землі такі моління відбуваються протягом тижня перед останньою неділею січня.

Протягом цього періоду визнавці різних конфесій звершують особливу молитву за відновлення єдності між послідовниками Христа, беручи участь в екуменічних богослуженнях, конференціях, концертах та інших заходах. У рамках Тижня у багатьох місцевостях існує звичай «обміну проповідниками», тобто, екуменічна зустріч щодня відбувається в храмах різних конфесій, під час яких проповідь виголошують служителі інших конфесій. У Римі завершальною подією Тижня молитов за єдність є екуменічна молитва Вечірні в базиліці святого Павла поза мурами, яку очолює Святіший Отець.

За матеріалами VaticanNews